Aby mohol reprezentovať, musí predať motorku

Sobota, 08 september 2012

Chce reprezentovať za každú cenu. Je to pre neho česť, ale aj ctižiadosť, tiež otázka prestíže. Aby sa cestný motocyklový pretekár Jaroslav Černý mohol zúčastniť v októbri v Španielsku majstrovstiev Európy, je ochotný hoci aj predať svoj tréningový motocykel, len aby v Španielsku mohol reprezentovať.

Moto J. Cerného
Motocykel na predaj. Dôvod? Jaroslav Černý sa chce zúčastniť na ME cestných motocyklov v Španielsku a reprezentovať Slovensko.

Znie to neuveriteľne, ale ani pre slovenského reprezentanta a špičkového pretekára nie je jednoduché zúčastniť sa finálového podujatia majstrovstiev Európy v októbri v španielskom Albacete.

Dôvodom sú financie. Seriál medzinárodných majstrovstiev Nemecka (IDM), ktorý celý absolvuje, je finančne mimoriadne náročný a tak peniaze na každé ďalšie podujatie chýbajú. A hoci by Jaroslav Černý v španielskom Albacete štartoval ako slovenský reprezentant, na podporu štátu sa spoliehať nemôže. Aj preto sa jeho tím rozhodol predať tréningovú Yamahu, s ktorou vlani úspešne štartoval v nemeckom seriáli IDM.

Jaroslav Černý tesne pred odchodom na Sachsenring, kde sa cez víkend konalo ďalšie podujatie nemeckého šampionátu, povedal: "Keby sa našiel niekto, kto by tento motocykel kúpil, tak by mi to veľmi pomohlo. Ten motocykel stál 25 tisíc eur, ja verím, že by som zaňho mohol dostať polovicu."

Na minuloročných majstrovstvách Európy sa Černý práve na tomto motocykli umiestnil na 7. mieste spomedzi tridsať najlepších jazdcov Európy. Tento rok si trúfa na ešte lepší výsledok. Chcel by sa umiestniť v Top 5.

Situácia s nedostatkom financií sa opakuje každú sezónu. Je to jeden z ďalších príkladov ako štát rozdeľuje financie a stará sa o športovcov, ktorí ho úspešne reprezentujú na vrcholných medzinárodných podujatiach.

Moto J. Cerného J. Cerný Pódium Cerný
Autor: Gold /KarnMot
Foto: archív BRT, Nico Schneider
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.