Aby mohol reprezentovať, musí predať motorku

Sobota, 08 september 2012

Chce reprezentovať za každú cenu. Je to pre neho česť, ale aj ctižiadosť, tiež otázka prestíže. Aby sa cestný motocyklový pretekár Jaroslav Černý mohol zúčastniť v októbri v Španielsku majstrovstiev Európy, je ochotný hoci aj predať svoj tréningový motocykel, len aby v Španielsku mohol reprezentovať.

Moto J. Cerného
Motocykel na predaj. Dôvod? Jaroslav Černý sa chce zúčastniť na ME cestných motocyklov v Španielsku a reprezentovať Slovensko.

Znie to neuveriteľne, ale ani pre slovenského reprezentanta a špičkového pretekára nie je jednoduché zúčastniť sa finálového podujatia majstrovstiev Európy v októbri v španielskom Albacete.

Dôvodom sú financie. Seriál medzinárodných majstrovstiev Nemecka (IDM), ktorý celý absolvuje, je finančne mimoriadne náročný a tak peniaze na každé ďalšie podujatie chýbajú. A hoci by Jaroslav Černý v španielskom Albacete štartoval ako slovenský reprezentant, na podporu štátu sa spoliehať nemôže. Aj preto sa jeho tím rozhodol predať tréningovú Yamahu, s ktorou vlani úspešne štartoval v nemeckom seriáli IDM.

Jaroslav Černý tesne pred odchodom na Sachsenring, kde sa cez víkend konalo ďalšie podujatie nemeckého šampionátu, povedal: "Keby sa našiel niekto, kto by tento motocykel kúpil, tak by mi to veľmi pomohlo. Ten motocykel stál 25 tisíc eur, ja verím, že by som zaňho mohol dostať polovicu."

Na minuloročných majstrovstvách Európy sa Černý práve na tomto motocykli umiestnil na 7. mieste spomedzi tridsať najlepších jazdcov Európy. Tento rok si trúfa na ešte lepší výsledok. Chcel by sa umiestniť v Top 5.

Situácia s nedostatkom financií sa opakuje každú sezónu. Je to jeden z ďalších príkladov ako štát rozdeľuje financie a stará sa o športovcov, ktorí ho úspešne reprezentujú na vrcholných medzinárodných podujatiach.

Moto J. Cerného J. Cerný Pódium Cerný
Autor: Gold /KarnMot
Foto: archív BRT, Nico Schneider
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.