Barum rallye: víťazstvo Kopeckému

Utorok, 30 august 2011

Dramatická do posledného metra, okorenená súbojom tímových kolegov o každú desatinku - taká bola Barum Czech Rally Zlín 2011. V cieli sa z prvého víťazstva v tohtoročnej sezóne IRC radoval továrenský pilot tímu Škoda Jan Kopecký, ktorého od druhého Loixa delilo iba 1,2 sekundy. Hetrik vozidiel Škoda a skompletizovanie pódiových pozícií dokonal tretím miestom Juho Hänninen.

Barum rallye
Škodovky ovládli aj Barum rallye a pódium patrilo Kopeckému, Loixovi a Hänninenovi

Škoda tak oslavuje tento rok druhý hetrik po sebe, celkovo šiesty v histórii IRC a zopakovala umiestnenie z Barum rallye z minulého roka. Na prvých troch miestach šampionátu IRC naďalej figurujú piloti vozidiel Fabia Super 2000 v poradí Hänninen, Kopecký, Loix.

Prvú etapu otvorila piatková superšpeciálka v uliciach Zlína, kde na mestskom okruhu čakalo na jazdcov deväť ostrých kilometrov a prizeralo sa približne 40 tisíc divákov. Najlepší čas zajazdil Juho Hänninen, pol sekundy za ním skončil Andreas Mikkelsen a tretí so stratou 0,6 sekundy na víťaza Jan Kopecký – všetci na vozidlách Fabia Super 2000.

V sobotu čakalo na jazdcov osem rýchlostných skúšok a 133 kilometrov. Hänninen po pomalšom začiatku v druhej časti dňa výrazne zrýchlil a deň zakončil na druhej pozícii o ktorú sa delil s Freddym Loixom. Na čele priebežného poradia bol Jan Kopecký, ktorý viedol od tretej rýchlostnej skúšky.

Barum rallye
Jan Kopecký (na obr.) so spolujazdcom Petrom Starým sa tešili v Zlíne z víťazstva

Po sobote bolo poradie Kopecký, Loix, Hänninen, všetci na vozidlách Fabia S2000. O štvrtú priečku bojovali Mikkelsen a Neuville. Dráma o konečné prvenstvo sa až do konca odohrávala medzi pilotmi továrenských Fabií.

Z celkového víťazstva sa po 15 rýchlostných skúškach tešili v cieli Jan Kopecký so spolujazdcom Petrom Starým. Druhý Freddy Loix stratil iba 1,2 sekundy, tretí skončil tímový kolega Hänninen. Škoda si tak zopakovala minuloročný hetrik na Barumke a oslavuje tohtoročný celkovo druhý a v histórii IRC už šiesty hetrik.

Autor: janGold
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.