Cestné motocykle: Búlik v Španielsku jedenásty

Štvrtok, 19 júl 2018

Dvanásťročný Slovák Michal Búlik absolvoval v Španielsku ďalšie preteky seriálu Moto4. Jazdec španielskeho tímu Fau55 Racing obsadil v nich jedenáste miesto. Preteky boli štvrtým podujatím medzinárodných majstrovstiev Španielska a jazdili sa na okruhu Motorland Aragón.

Michal Búlik
Michal Búlik na okruhu Motorland Aragón

Nedeľňajšie preteky triedy Moto4 štartovali v najväčšej horúčave. Pri štarte do zahrievacieho kola mal Michal problém so spojkou a zhasol mu motor a do pretekov štartoval z predposledného 35. miesta. V cieli prvého kola však už bil na 21.mieste a vo štvrtom kole bol súčasťou vedúcej skupiny.

Jazdil na 14. pozícii a na prvú priečku strácal len 2,2 sekundy. Trináste celkové miesto v cieli a jedenáste v triede Moto4 bolo po problémoch pri štarte aspoň malým zadosťučinením. Do celkového hodnotenia triedy Moto4 si tak mladý Slovák pripísal päť bodov.

Otec mladého slovenského jazdca Milan Búlik po pretekoch povedal, "že nebyť problémov so zhasnutým motorom, mal Michal šancu na lepší výsledok. Mal rýchlosť a aj si veril. Krásnou stíhacou jazdou sa dotiahol do vedúcej skupiny. Výsledok nie je najlepší, ale predbiehacie manévre a zvládnutá stratégia v kvalifikácii sú krôčiky, ktoré Michala posúvajú ďalej."

Ďalšie preteky na Michala Búlika čakajú o necelé dva týždne v Chorvátsku na okruhu v Rijeka, kde na medzinárodnom šampionáte Alpe Adria Championship bude jazdiť vo farbách slovenského tímu Yamaha Maco Racing v triede Supersport 300.

Autor: jGold
Wintercontact-ts-860
Zimné pneumatiky Continental aj tento rok preukázali svoje kvality. V testoch odborných médií a medzinárodných autoklubov získali skvelé hodnotenia a obsadili popredné miesta. Vo viacerých testoch hviezdila opakovane najmä pneumatika Continental WinterContact TS860. Redaktori vyzdvihovali jej vynikajúce vlastnosti na zasneženom aj mokrom povrchu, vyváženosť a bezpečnosť. Testovali sa aj celoročné pneumatiky. V jednom z testov bola pneumatika AllSeasonsContact ocenená najvyššou známkou "veľmi odporúčaná" a obsadila prvú priečku. Označili ju za Najlepšiu celoročnú pneumatiku na snehu.
Skoda Octavia G-TEC
Česká automobilka Škoda obohacuje svoju paletu ekologických vozidiel s pohonom na zemný plyn. Škoda Octavia G-TEC dostala nový silnejší motor 1,5 TSI s výkonom 96 kW (130 k). Model Octavia G-TEC je dostupná výhradne v karosárskej verzii kombi a v stupňoch výbavy Active, Ambition a Style. Teraz má s čistým a ekologickým pohonom na zemný plyn dojazd až 480 kilometrov. Na tento účel slúžia tri nádrže, do ktorých sa zmestí 17,7 kg CNG. Nádrž na 11,8 litra benzínu zabezpečí mobilitu aj v regiónoch bez plniacich staníc CNG.
Sikyna
V tureckom Efyone sa išlo ďalšie v poradí už 18. podujatie seriálu majstrovstiev sveta v motokrose. V triede MX2 jazdil aj jediný slovenský zástupca a pravidelný účastník seriálu Richard Šikyňa. Na motocykli KTM 250 SXF obsadil v dvoch jazdách 16. a 15. miesto a získal spolu ďalších jedenásť bodov do priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta. Napriek tomu, ako to po pretekoch povedal, že jeho rýchlosť v pretekoch nebola taká, na akú má. Svoju bodovú zbierku si navýšil na 53 bodov a v hodnotení seriálu poskočil z 29. na 27. priečku. Najbližšie bude úspešný mladý motokrosár štartovať v Nemecku na pretekoch ADAC-u v Gaildorfe.