Chevrolet a Muller víťazmi WTCC

Štvrtok, 24 november 2011

Tohtoročnú sezónu seriálu WTCC (World Touring Car Championship) "plechových" cestovných automobilov ukončili posledné dvojpreteky 20. a 21. novembra v Macau. V kategórii značiek sa stal majstrom sveta Chevrolet, v kategórii jazdcov Yvan Muller na Chevrolete.

Macau - Huff, Muller
Rob Huff a Yvan Muller, dvaja najväčší súperi v boji o titul majstra sveta v seriáli WTCC

Francúzsky jazdec Yvan Muller získal v dramatickom finále šampionátu v Macau v seriáli WTCC titul majstra sveta v sezóne 2011. Je to už jeho tretí titul, druhý za volantom Chevroletu. Jeho najväčším súperom až do samotného záveru seriálu bol ďalší jazdec Chevroletu Rob Huff. Britský jazdec preukázal svoje skvelé schopnosti dvojnásobným víťazstvom v bývalej portugalskej kolónii a zvýšil tak počet svojich víťazstiev na päť.

V posledných dvoch pretekoch v Macau skončil Yvan Muller na druhom a treťom mieste a znova tak potvrdil svoje majstrovstvo v pretekoch cestovných automobilov.

Vyhral titul s tesným náskokom len troch bodov. Zo sezóny vzišiel skvelý šampión, rovnako skvelý vicemajster a rad rekordných výsledkov pre Chevrolet a nový Chevrolet 1,6 Turbo – 21 víťazstiev z 24 pretekov a 12 pole position.

Nový Chevrolet Cruze 1,6 Turbo vstúpil s novým motorom na pretekársku dráhu v septembri 2010. Alain Menu, tretí v tíme Chevrolet, ktorý zohrával kľúčovú úlohu v tomto roku triumfov, nemal v Macau šťastie a jeho víkend sa skončil v 1. kole 1. pretekov, keď sa stal účastníkom nehody, ktorú nezavinil.

Prvé preteky boli veľmi stresujúce, s oneskoreným štartom a dvoma výjazdmi safety car v prvej časti. Rob Huff dobre využil svoju pole position počas štartu aj obidvoch reštartov, no bol neustále pod Mullerovým tlakom. Muller niekoľkokrát atakoval Roba na konci veľmi dlhej rovinky a bol dosť blízko k tomu, aby Huffa ohrozil, ale ten sa udržal na čele až do cieľa.

Macau - Muller, Mallock, Huff
Stupeň víťazov zo záverečných pretekov seriálu WTCC v Macau - Muller, Mallock, Huff

V druhých pretekoch bol safety car na trati raz. Rob Huff, ktorý štartoval z 3. miesta, sa v 3. kole prebojoval do čela potom, čo vynikajúco predbehol Nykjæra. Muller, ktorý štartoval z 8. miesta, sa rýchlo dostal na 4. pozíciu, čo mu stačilo na zabezpečenie titulu. Napokon predbehol Nykjæra a zavŕšil sezónu na stupni víťazov.

Tretí do partie k Mullerovi a Huffovi v tíme Chevroletu bol Alain Menu. V Macau prvé preteky nedokončil a do druhých už nenastúpil."V 1. pretekoch som dobre odštartoval, mnohých som predbehol. Už v prvom kole však do Couta narazilo iné auto, vytlačil ma von a dvakrát do mňa narazil, keď prestal auto ovládať. Pre mňa to znamenalo koniec. Oba preteky som sledoval potom už iba z depa a zablahoželal som Yvanovi i Robovi k skvelej sezóne," povedal po skončení pretekov Alain Menu.

Výsledky pretekov v Macau

Prvé preteky

1. R. HuffChevrolet Cruze35:01,903 min
2. Y. MullerChevrolet Cruze+ 1,016 s
3. G. TarquiniSEAT SR Leon 1,6T+ 5,666 s
4. T. CoronelBMW 320 TC+ 8,239 s
5. M. NykjærSEAT SR Leon 1,6T+ 10,778 s

Druhé preteky

1. R. HuffChevrolet Cruze33:23,223 min
2. T. CoronelBMW 320 TC+ 4,680 s
3. Y. MullerChevrolet Cruze+ 8,695 s
4. G. TarquiniSEAT SR Leon 1,6T+ 9,047 s
5. M. NykjærSEAT SR Leon 1,6T+ 10,218 s

Konečné poradie jazdcov (po 24 z 24 pretekov)

1. Y. MullerChevrolet433 bodov
2. R. HuffChevrolet430
3. A. MenuChevrolet323
4. T. CoronelBMW233
5. G. TarquiniSEAT202

Konečné poradie tímov

1. Chevrolet973 bodov
2. BMW583
3. SEAT522
4. Volvo154

Autor: janGold
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.