Chevrolet a Muller víťazmi WTCC

Štvrtok, 24 november 2011

Tohtoročnú sezónu seriálu WTCC (World Touring Car Championship) "plechových" cestovných automobilov ukončili posledné dvojpreteky 20. a 21. novembra v Macau. V kategórii značiek sa stal majstrom sveta Chevrolet, v kategórii jazdcov Yvan Muller na Chevrolete.

Macau - Huff, Muller
Rob Huff a Yvan Muller, dvaja najväčší súperi v boji o titul majstra sveta v seriáli WTCC

Francúzsky jazdec Yvan Muller získal v dramatickom finále šampionátu v Macau v seriáli WTCC titul majstra sveta v sezóne 2011. Je to už jeho tretí titul, druhý za volantom Chevroletu. Jeho najväčším súperom až do samotného záveru seriálu bol ďalší jazdec Chevroletu Rob Huff. Britský jazdec preukázal svoje skvelé schopnosti dvojnásobným víťazstvom v bývalej portugalskej kolónii a zvýšil tak počet svojich víťazstiev na päť.

V posledných dvoch pretekoch v Macau skončil Yvan Muller na druhom a treťom mieste a znova tak potvrdil svoje majstrovstvo v pretekoch cestovných automobilov.

Vyhral titul s tesným náskokom len troch bodov. Zo sezóny vzišiel skvelý šampión, rovnako skvelý vicemajster a rad rekordných výsledkov pre Chevrolet a nový Chevrolet 1,6 Turbo – 21 víťazstiev z 24 pretekov a 12 pole position.

Nový Chevrolet Cruze 1,6 Turbo vstúpil s novým motorom na pretekársku dráhu v septembri 2010. Alain Menu, tretí v tíme Chevrolet, ktorý zohrával kľúčovú úlohu v tomto roku triumfov, nemal v Macau šťastie a jeho víkend sa skončil v 1. kole 1. pretekov, keď sa stal účastníkom nehody, ktorú nezavinil.

Prvé preteky boli veľmi stresujúce, s oneskoreným štartom a dvoma výjazdmi safety car v prvej časti. Rob Huff dobre využil svoju pole position počas štartu aj obidvoch reštartov, no bol neustále pod Mullerovým tlakom. Muller niekoľkokrát atakoval Roba na konci veľmi dlhej rovinky a bol dosť blízko k tomu, aby Huffa ohrozil, ale ten sa udržal na čele až do cieľa.

Macau - Muller, Mallock, Huff
Stupeň víťazov zo záverečných pretekov seriálu WTCC v Macau - Muller, Mallock, Huff

V druhých pretekoch bol safety car na trati raz. Rob Huff, ktorý štartoval z 3. miesta, sa v 3. kole prebojoval do čela potom, čo vynikajúco predbehol Nykjæra. Muller, ktorý štartoval z 8. miesta, sa rýchlo dostal na 4. pozíciu, čo mu stačilo na zabezpečenie titulu. Napokon predbehol Nykjæra a zavŕšil sezónu na stupni víťazov.

Tretí do partie k Mullerovi a Huffovi v tíme Chevroletu bol Alain Menu. V Macau prvé preteky nedokončil a do druhých už nenastúpil."V 1. pretekoch som dobre odštartoval, mnohých som predbehol. Už v prvom kole však do Couta narazilo iné auto, vytlačil ma von a dvakrát do mňa narazil, keď prestal auto ovládať. Pre mňa to znamenalo koniec. Oba preteky som sledoval potom už iba z depa a zablahoželal som Yvanovi i Robovi k skvelej sezóne," povedal po skončení pretekov Alain Menu.

Výsledky pretekov v Macau

Prvé preteky

1. R. HuffChevrolet Cruze35:01,903 min
2. Y. MullerChevrolet Cruze+ 1,016 s
3. G. TarquiniSEAT SR Leon 1,6T+ 5,666 s
4. T. CoronelBMW 320 TC+ 8,239 s
5. M. NykjærSEAT SR Leon 1,6T+ 10,778 s

Druhé preteky

1. R. HuffChevrolet Cruze33:23,223 min
2. T. CoronelBMW 320 TC+ 4,680 s
3. Y. MullerChevrolet Cruze+ 8,695 s
4. G. TarquiniSEAT SR Leon 1,6T+ 9,047 s
5. M. NykjærSEAT SR Leon 1,6T+ 10,218 s

Konečné poradie jazdcov (po 24 z 24 pretekov)

1. Y. MullerChevrolet433 bodov
2. R. HuffChevrolet430
3. A. MenuChevrolet323
4. T. CoronelBMW233
5. G. TarquiniSEAT202

Konečné poradie tímov

1. Chevrolet973 bodov
2. BMW583
3. SEAT522
4. Volvo154

Autor: janGold
Foto: Chevrolet
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.