Citroën ovládol WTCC na Slovakia Ringu

Streda, 24 jún 2015

Seriál majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC pokračoval tento víkend dvoma pretekmi na Slovakia Ringu pri Orechovej Potôni. Po sobotňajšej kvalifikácii, kde prvé tri posty získali Citroëny C-Elysée, si rovnako úspešne viedli aj v nedeľňajších pretekoch a na stupni víťazov obsadili jazdci Citroënu v oboch pretekoch všetky stupienky.

1 Sebastien Loeb
Sebastien Loeb si na Slovensku zopakoval minuloročný úspech a vyhral druhé preteky

Prvé preteky vyhral štvornásobný majster sveta Francúz Yvan Muller pred úradujúcim šampiónom a lídrom priebežného poradia Argentínčanom Jose Mariom Lopezom. Tretie miesto na stupni víťazov obsadil deväťnásobný majster sveta rallye Francúz Sebastien Loeb.

V druhých pretekoch predviedol Sebastien Loeb raketový štart. Už po prvej zákrute po štarte bol na druhej pozícii, aj keď štartoval až z ôsmeho miesta. Loeb nasadil ostré tempo a v priamom súboji sa mu podarilo dostať sa pred vedúceho Taliana Gabriele Tarquiniho. V každom ďalšom kole potom zvyšoval svoj náskok a vzďaľoval svojim súperom. Tarquini v ďalšom priebehu pretekov neodolal Mullerovi ani Lopezovi, ktorí potom prišli za víťazných Loebom do cieľa na druhom a treťom mieste. Štvrtý skončil Tarquini.

2 Sebastien Loeb
Loebovi sa po úspešnej kariére v rallye darí aj v pretekoch cestných automobilov WTCC

Historický zápis do seriálu WTCC urobil slovenský jazdec Matej Homola na Chevrolete Cruze. Pri svojej premiére sa mu nevydarili štarty ani do jedného z dvoch pretekov. V prvej jazde mal technické problémy na svojom aute a v cieli ho klasifikovali na 13. mieste. V druhej jazde mu na štarte zhasol motor a z posledného miesta bol potom v cieli pätnásty.

3 Matej Homola
Matej Homola sa na Slovakia Ringu zapísal do majstrovstiev sveta WTCC ako prvý Slovák

Mladý Homola bol úspešnejší v rovnaký deň ako sa jazdí WTCC pretekoch Európskeho pohára cestovných automobilov ETCC. V súčte bodov z dvoch jázd skončil so svojim Seatom Leon na výbornom druhom mieste za Čechom Petrom Fulínom. Tretí bol Srb Borkovič.

Výsledky majstrovstiev sveta WTCC

Prvé preteky

1. Yvan MullerCitroën C-Elysée
2. José María LópezCitroën C-Elysée
3. Sébastien LoebCitroën C-Elysée
4. Rob HuffLada Vesta
5. Hugo ValenteChevrolet Cruze
6. Gabriele TarquiniHonda Civic
7. Tom ChiltonChevrolet Cruze
8. Tiago MonteiroHonda Civic
9. Tom CoronelChevrolet Cruze
10. Nestor GirolamiHonda Civic
...
13. Matej HomolaChevrolet Cruze

Druhé preteky

1. Sebastien LoebCitroën C-Elysée
2. Jose Maria LopezCitroën C-Elysée
3. Yvan MullerCitroën C-Elysée
4. Gabriele TarquiniHonda Civic
5. Hugo ValenteChevrolet Cruze
6. Jaap van LagenLada Vesta
7. Mehdi BennaniCitroën C-Elysée
8. Norbert MicheliszHonda Civic
9. Tiago MonteiroHonda Civic
10. Tom CoronelChevrolet Cruze
...
15. Matej HomolaChevrolet Cruze

Priebežné výsledky jazdcov

1. Jose Maria Lopez239 bodov
2. Yvan Muller209
3. Sebastien Loeb178
4. Tiago Monteiro108
5. Gabriele Tarquini96
6. Norbert Michelisz86
7. Ma Qing Hua84
...
11. Mehdi Bennani40

Priebežné výsledky tímov (Pohár konštruktérov)

1. Citroën529 bodov
2. Honda366
3. Lada157

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.