Dacia Duster: pokorí Pikes Peak?

Streda, 01 jún 2011

"Bezlimitná" Dacia Duster je pripravená zúčastniť sa najprestížnejších pretekov do vrchu na svete a pokoriť Pikes Peak v Colorade v USA. Dacia sa na týchto pretekoch zúčastní s upraveným špeciálom s motorom vyladeným na výkon 850 koní. Za jeho volant si sadne trojnásobný víťaz pretekov Trophée Andros na ľade Jean-Philippe Dayraut, ktorého cieľom je na Pekes Peaku zvíťaziť.

Dacia Duster

Dacia rozhodnutím zúčastniť sa pretekov do vrchu Pikes Peak vyvolala značný rozruch v motoristickom svete. Aj v nedávnej minulosti sa Dacia so špeciálne upraveným modelom stala hviezdou pretekov. Bolo to na ľade a aj vtedy za volantom sedel Jean-Philippe Dayraut, ale aj bývalý majster sveta formuly 1 Alain Prost.

Dacia Duster s prívlastkom No Limit je výnimočné, extrémne a výkonné auto. Vyrobili ho tímy Tork Engineering (dizajn, výroba, zhotovenie, vývoj) a Sodemo (motor) v spolupráci so športovou divíziou Renault Sport Technologies, ktorá má jedinečné skúsenosti so športovým motorizmom.

Dacia Duster No Limit zodpovedá špecifickým regulám amerických pretekov v triede Unlimited, ktorá nemá žiadne rozmerové ani výkonové obmedzenia. Neexistujú tu obmedzenia ako minimálna hmotnosť, žiadne predpisy ohľadom pneumatík a dokonca ani ohľadom prevodovky či systému aerodynamiky.

Špeciál Duster má pod karosériou zo sklených vlákien rúrkový rám a špeciálne upravený 3,8litrový vidlicový šesťvalec s dvojitým prepĺňaním z Nissanu GT-R s výkonom približne 850 koní. Uložený je pred zadnou nápravou a poháňa všetky štyri kolesá. Hmotnosť špeciálu by nemala mať viac ako 900 kg. Duster No Limit má niektoré prvky karosérie vyvinuté v aerodynamickom tuneli. Obzvlášť pôsobivé je jeho zadné krídlo.

Preteky do vrchu Pikes Peak budú 26. júna 2011. Trať pretekov je dlhá takmer 20 kilometrov, má 156 zákrut a priemerné prevýšenie 7 %. Štart je v nadmorskej výške 2862 metrov a cieľ vo výške 4301 metrov. Celkové prevýšenie činí 1439 metrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.