Dakar 2008 - keď chlapi plačú

Utorok, 08 január 2008

Kolotoč okolo najväčšej diaľkovej rallye na svete sa dokrútil. Jubilejný 30. ročník sa skončil z obáv pred teroristickými útokmi na území Mauretánie skôr ako sa začal. Jeho zrušenie znamenalo stop nádejam Jaroslava Katriňáka obhájiť minuloročné deviate miesto a pre Ivana Jakeša a Ivana Figuru prvýkrát dôjsť do cieľa tohto obrovského púštneho dobrodružstva. Ako toto obrovské sklamanie videl a vnímal Jaroslav Katriňák?

Dakar 2008 Dakar 2008

Ako ste prijali správu, že súťaž zrušili?

Bola to veľmi zlá správa. Bola to pre všetkých veľa rana. Obrovské prekvapenie, ktoré určite nikto nečakal.

Kto vám to oznámil?

Už počas dňa pred štartom sa šírili zlé správy. Definitívne a oficiálne to povedal šéf organizačného výboru Etienne Lavigne na tlačovej konferencii.

Čo nasledovalo potom?

Veru aj plač tvrdých chlapov, ktorí sa na súťaž počas celého roka pripravovali a vložili do toho všetok svoj čas, sily i prostriedky, tešili sa na úžasnú súťaž, ktorá bola každoročne plná napätia, ale bola zároveň aj veľkým a neopakovateľným dobrodružstvom.

Dakar 2008 Dakar 2008 Dakar 2008

Kedy ste uverili, že zrušenie rallye je nezvratná pravda?

Aj keď sme vedeli, že je koniec, že štartovať sa nebude, predsa sme tomu nechceli uveriť. Žiaľ, realita bola iná.

Nevyčítalo sa organizátorom, že mohli konvoj prepraviť cez Mauretániu napríklad letecky?

Bolo veľa názorov na to, čo by sa malo urobiť, aby rallye odštartovala. Napríklad skrátiť ju, aby sa išlo len cez Portugalsko, Španielsko, Maroko a odtiaľ naspäť. Alebo prejsť cez Mauretániu letecky, obísť ju loďou a podobne. Šéf rallye sa však rázne vyjadril, že žiadnu náhradu za Dakar robiť nebude.

Viete niečo o nebezpečenstve, ktoré konvoju rallye hrozilo?

Nevieme dodnes, čo bolo v pozadí. Aký útok či útoky hrozili. Nič konkrétne sme sa nedozvedeli.

Dakar 2008 Dakar 2008

Čakali ste v mieste preberania do druhého dňa, alebo ste sa hneď po oznámení zrušenia súťaže vydali na cestu domov?

Nemalo zmysel čakať. Podarilo sa nám kúpiť si letenky a nad ránom sme už leteli domov.

Veríte, že o rok sa Dakar znovu bude jazdiť, alebo definitívne skončil?

Rád by som veril, že rallye o rok odštartuje, že pominú problémy, kvôli ktorým sa tento ročník nekonal. Aká však bude realita, to dnes nikto nedokáže predpovedať.

Aká iná podobná súťaž by Dakar mohla nahradiť?

Je tu napríklad diaľková súťaž Moskva-Peking. Tiež ťažká a náročná, ale nie je to Dakar. Ak by sa jej však urobila primeraná propagácia, že by sa do sledovania priebehu masívne zapojil internet a televízia, možno by sa uchytila. Dakar to však nenahradí.

Autor: J. Goldberger
Foto: Motoride - T. Hajduch
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.