Dakar 2008 - keď chlapi plačú

Utorok, 08 január 2008

Kolotoč okolo najväčšej diaľkovej rallye na svete sa dokrútil. Jubilejný 30. ročník sa skončil z obáv pred teroristickými útokmi na území Mauretánie skôr ako sa začal. Jeho zrušenie znamenalo stop nádejam Jaroslava Katriňáka obhájiť minuloročné deviate miesto a pre Ivana Jakeša a Ivana Figuru prvýkrát dôjsť do cieľa tohto obrovského púštneho dobrodružstva. Ako toto obrovské sklamanie videl a vnímal Jaroslav Katriňák?

Dakar 2008 Dakar 2008

Ako ste prijali správu, že súťaž zrušili?

Bola to veľmi zlá správa. Bola to pre všetkých veľa rana. Obrovské prekvapenie, ktoré určite nikto nečakal.

Kto vám to oznámil?

Už počas dňa pred štartom sa šírili zlé správy. Definitívne a oficiálne to povedal šéf organizačného výboru Etienne Lavigne na tlačovej konferencii.

Čo nasledovalo potom?

Veru aj plač tvrdých chlapov, ktorí sa na súťaž počas celého roka pripravovali a vložili do toho všetok svoj čas, sily i prostriedky, tešili sa na úžasnú súťaž, ktorá bola každoročne plná napätia, ale bola zároveň aj veľkým a neopakovateľným dobrodružstvom.

Dakar 2008 Dakar 2008 Dakar 2008

Kedy ste uverili, že zrušenie rallye je nezvratná pravda?

Aj keď sme vedeli, že je koniec, že štartovať sa nebude, predsa sme tomu nechceli uveriť. Žiaľ, realita bola iná.

Nevyčítalo sa organizátorom, že mohli konvoj prepraviť cez Mauretániu napríklad letecky?

Bolo veľa názorov na to, čo by sa malo urobiť, aby rallye odštartovala. Napríklad skrátiť ju, aby sa išlo len cez Portugalsko, Španielsko, Maroko a odtiaľ naspäť. Alebo prejsť cez Mauretániu letecky, obísť ju loďou a podobne. Šéf rallye sa však rázne vyjadril, že žiadnu náhradu za Dakar robiť nebude.

Viete niečo o nebezpečenstve, ktoré konvoju rallye hrozilo?

Nevieme dodnes, čo bolo v pozadí. Aký útok či útoky hrozili. Nič konkrétne sme sa nedozvedeli.

Dakar 2008 Dakar 2008

Čakali ste v mieste preberania do druhého dňa, alebo ste sa hneď po oznámení zrušenia súťaže vydali na cestu domov?

Nemalo zmysel čakať. Podarilo sa nám kúpiť si letenky a nad ránom sme už leteli domov.

Veríte, že o rok sa Dakar znovu bude jazdiť, alebo definitívne skončil?

Rád by som veril, že rallye o rok odštartuje, že pominú problémy, kvôli ktorým sa tento ročník nekonal. Aká však bude realita, to dnes nikto nedokáže predpovedať.

Aká iná podobná súťaž by Dakar mohla nahradiť?

Je tu napríklad diaľková súťaž Moskva-Peking. Tiež ťažká a náročná, ale nie je to Dakar. Ak by sa jej však urobila primeraná propagácia, že by sa do sledovania priebehu masívne zapojil internet a televízia, možno by sa uchytila. Dakar to však nenahradí.

Autor: J. Goldberger
Foto: Motoride - T. Hajduch
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.