Dakar 2009 štartuje

Pondelok, 05 január 2009

Dnes štartuje najväčšia a najpopulárnejšia diaľková Rallye Dakar. Aj keď sa tohtoročný 31. ročník po minuloročných komplikáciách s bezpečnosťou jazdcov na africkom kontinente presťahoval do Južnej Ameriky, svoj názov nezmenil.

Dakar 2009

Od 3. do 18. januára čaká na jazdcov v Argentíne a Čile vyše deväť a pol tisíca veľmi náročných kilometrov, z ktorých je vyše päť a pol tisíc rýchlostných špeciálov. Organizátori ich rozdelili do 14 etáp, z ktorých najdlhšia meria 837 km a najkratšia 488 km. Štart i cieľ je v argentískom Buenos Aires. Kým sa jazdci a posádky dostanú do cieľa v hlavnom meste Argentíny, musia prejsť vysokými pohoriami Ánd a zradnými pieskami juhoamerickej púšte Atacama. Aj tento rok sa na štart postavia motocykle, osobné automobily i kamióny.

Dakar 2009

V kategórii automobilov sa predstaví aj tradičný účastník a každoročne veľký favorit na víťazstvo – Mitsubishi. V tomto roku s úplne novým špeciálom Racing Lancer s dieselovým motorom. Tím Repsol Mitsubishi Ralliart tak odštartuje v Argentíne svoju prvú sezónu s preplňovaným dieselovým motorom a do náročnej rallye nasadí až štyri tieto súťažné automobily. Do ich kokpitov si sadne zostava jazdcov, ktorá sa na tejto diaľkovej rallye zúčastňuje už od roku 2005 – Francúzi Stéphane Peterhansel a Luc Alphand, Japonec Hiroshi Masuoka a Španiel Joan Roma.

Dakar 2009

Nový Mitsubishi Racing Lancer pre Dakar má pod kapotou turbodiesel V6 s objemom 2997 cm³ s vysokotlakovým vstrekovaním Common Rail, výkonom 280 koní a najvyšším krútiacim momentom 650 Nm. Karoséria s dĺžkou 447,5 cm, šírkou 199 cm a rázvorom náprav 290 cm je na trubkovom ráme z leteckej ocele a vyrobená je uhlíkových vlákien. Rozchod kolies vpredu a vzadu 175 cm je zárukou vysokej stability. Päťstupňová manuálna mechanická prevodovka typu Ricardo s možnosťou sekvenčného radenia prenáša výkon motora na všetky štyri kolesá. Vpredu i vzadu je nezávislé odpruženie kolies s vinutými pružinami a nastaviteľnými tlmičmi BOS. Riadenie je hrebeňové s posilňovačom, brzdy šesťpiestikové Brembo a diferenciál Ricardo s automatickou uzávierkou. Základné pneumatiky BF Goodrich majú rozmer 245/80 R16.

Dakar 2009

Štvorica jazdcov Mitsubishi sa pokúsi v Argentíne a Čile o svoje prvé víťazstvo na automobile poháňanom dieselovým motorom, ale aj o celkové 13. víťazstvo značky a od roku 2001 ôsme víťazstvo na tomto podujatí v rade. Špeciál Racing Lancer mal svetovú premiéru na autosalóne v Paríži 2008, kde ho vystavovali spoločne s modelom Lancer Sportback, z ktorého vychádza.

Dakar 2009

Na prestížnom Dakare bude mať účasť aj Slovensko. Zastupovať ho bude dlhoročný úspešný motocyklový reprezentant endura Ivan Jakeš. Mechanika a asistenta mu bude robiť bývalý úspešný slovenský enduro jazdec Ján Hrehor. Obaja približne pred poldruha rokom práve v Čile reprezentovali slovenský Trophy Team na Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaži. V súťaži motocyklistov by malo byť na štarte 235 jazdcov. Cieľom Ivana Jakeša je prísť do cieľa na čo najlepšom mieste, čo je na tak náročnej súťaži veľkým úspechom. Jaroslav Katriňák, úspešný reprezentant endura, pravidelný účastník Dakaru, je necelý mesiac po operácii a rallye tak bude sledovať len na obrazovke televízora.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.