DAKAR 2010: odštartované

Nedeľa, 03 január 2010

Presne na Nový rok 2010 slávnostne odštartovali v argentínskom Buenos Aires najpopulárnejšiu, zároveň však aj najťažšiu rallye na svete. Tentoraz, podobne ako tomu bolo aj v uplynulom roku, sa nebude jazdiť po náročných afrických terénoch a púšťach, ale za Atlantickým oceánom na juhoamerickom kontinente, kam sa povestná Rallye Dakar presunula po tom, čo jej v Afrike hrozilo nebezpečenstvo teroristických útokov.

DAKAR 2010

Už minuloročný "Dakar" (názov diaľkovej rallye zostal nezmenený, aj keď cieľ už nie je v Dakare) ukázal, že v náročnosti sa ani po premiestnený na iný kontinent a do iných krajín nič nezmenilo. Skôr možno konštatovať, že niektoré úseky tratí na území Argentíny a Chile, sú ťažšie a náročnejšie ako tomu bolo na africkom kontinente.

Na štart 32. ročníka divokých tratí argentínskeho a chilského Dakaru sa postavilo 138 posádok automobilov, 52 nákladných automobilov (kamiónov), 28 štvorkoliek a 161 motocyklistov. Počas tohto maratónu absolvujú posádky i jednotlivci za pomoci navigačných prístrojov trať s celkovou dĺžkou 9030 kilometrov, z ktorých až 4810 tvoria rýchlostné špeciály. V predchádzajúcich ročníkoch, keď sa ešte jazdilo v Afrike, sme u nás s napätím sledovali boj nášho úspešného vyslanca Jaroslava Katriňáka na tejto náročnej súťaži.

Tento rok budeme držať palce Ivanovi Jakešovi, ktorý skúšal dakarskú trať aj na africkom kontinente, a v uplynulom roku aj v Argentíne a Chile. Svoju účasť korunoval úspešných dojazdom do cieľa na 45. mieste. V tomto roku sa rodák z Brezovej pod Bradlom pokúsi byť v cieli na svojej KTM 690 medzi 15timi najlepšími. Druhým našim motocyklovým jazdcom je Štefan Svitko (majster Európy v endure v triede E3), ktorý je nováčikom na Dakare. V kabíne českého kamiónu je Jaroslav Miškolci, tretí účastník zo Slovenska.

Všetkých troch našich zástupcov čakajú náročné trate vo veľhorách Ánd, kde musia zdolať najvyšší bod vo výške približne 4000 metrov. Druhým extrémov tohtoročnej trate je prejazd pieskami púšte Atacama. Dnes 2. januára je na programe prvá súťažná etapa dlhá 684 km s meraným rýchlostným špeciálom dlhým 251 kilometrov. Cieľ je 17. januára v Buenos Aires.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.