Dakar 2012: úvod poznačila tragická nehoda

Pondelok, 02 január 2012

Tradične 1. januára na Nový rok odštartoval ďalší ročník Rallye Dakar. Tohto roku je to už 34. pokračovanie legendárneho podujatia, ktoré sa koná od roku 1979. Na štart aktuálneho ročníka sa postavilo 178 motocyklov, 30 štvorkoliek, 161 automobilov a 74 kamiónov. Celkovo teda 443 strojov.

St. Peterhansel - Mini
Po dlhšom pôste by si Francúz Peterhansel rád zopakoval celkové dakarské víťazstvo

1. etapa: Mar del Plata - Santa Rosa de la Pampa - 840 km

Motocykle

Hneď v prvej etape čakala na súťažiacich najväčšia porcia kilometrov v tomto ročníku – 820. Naopak, prvá rýchlostná skúška v rámci etapy bola okrem tej záverečnej zase tou najkratšou, takže by sa dala nazvaťzahrievacou. Na jazdcov čakalo 57 kilometrov pozdĺž pobrežia s "prídelom" piesočných dún v strednej časti meraného úseku.
Na trať úvodnej etapy sa medzi motocyklistami vydal ako prvý víťaz minulého ročníka Španiel Marc Coma z tímu KTM. Rýchlostnú skúšku zvládol za 32:51 min, na víťazstvo to však nestačilo. V cieli bol najrýchlejší chilský jazdec Francisco Lopez na Aprilii s časom 32:37 min, štrnásť sekúnd pred Comom. Tretí došiel Argentínčan Javier Pizzolito (Honda) s mankom 27 sekúnd.

Francúz Cyril Despres, tímový kolega Marca Comu, skončil trinásty a do druhej etapy si vezie stratu -1:48 min."Som rád, že už to začalo, že opäť vidím roadbook a poznámky, len si na to musím opäť trochu zvyknúť. Prvú etapu som išiel opatrne, pretože tam bol rozbitý terén, množstvo dier, piesok fesh-fesh, prach a množstvo divákov," uviedol po skončení rýchlostnej skúšky Cyril Despres.

Úvod tohto ročníka priniesol, žiaľ, aj smrteľnú nehodu. Tridsaťosemročný argentínsky motocyklista Jorge Martínez Boero zomrel na infarkt po ťažkom páde zo svojho motocykla. Organizátori sa mu snažili poskytnúť prvú pomoc už po piatich minútach od incidentu, no jazdec neprežil prevoz do nemocnice. Ťažký pád mal Argentínčan aj v minulom ročníku, keď havaroval v 6. etape.

Pre Boera, ktorý spadol približne dva kilometre pred cieľom meraného úseku, išlo o druhý štart na prestížnom podujatí."Napriek rýchlemu poskytnutiu zdravotnej pomoci sa lekárom jazdca nepodarilo oživiť. Pozostalým by sme chceli vyjadriť našu úprimnú ľútosť," konštatuje sa v stanovisku organizátorov. Jorge Martínez Boero je v poradí 58. obeťou Rallye Dakar.

Z kvarteta Slovákov bol najlepší Štefan Svitko (KTM), ktorý finišoval na 22. priečke s odstupom 3:12 min na víťaza. Ivan Jakeš na BMW, pre ktorého je to už piata účasť na Dakare znamenajúca nové slovenské historické maximum, bol 32. (-4:09 min). Nováčikmi spod Tatier sú na podujatí Dušan Čipka a Ján Zaťko. Prvý z nich bol na úvod 122. (-15:10 min), druhý 171. (-29:37 min). Jediný český zástupca Jan Veselý (Yamaha), nabral stratu 13,5 minúty a obsadil 112. priečku.

Quady

V prvej rýchlostnej skúške sa predviedol Uruguajec Sergio La Fuente na Yamahe Raptor 700 a pre svoju krajinu získal vôbec prvé dakarské víťazstvo. Meraný úsek zvládol prejsť v najrýchlejšom čase (40:13 min) s 54sekundovým náskokom na druhého Argentínčana Marcosa Patronelliho. Tretí cieľom prešiel ďalší Argentínčan Tomas Maffei (podobne ako Patronelli, aj on riadil stroj s trojicou ladičiek v znaku).

Pokazený Silvester mal český nestor tejto kategórie Josef Macháček. Deň pred štartom mu organizátori oznámili, že v dôsledku nadmerných úprav na jeho štvorkolke ho nepripustia do súťaže. Podobne dopadlo ďalších šesť jazdcov; štartovať síce napokon mohli, ale iba mimo klasifikáciu. Všetkých sedem jazdcov podalo proti rozhodnutiu organizátorov protest. O jeho výsledku sa však zatiaľ nerozhodlo.

Automobily

Po ukončení účasti stajne Volkswagen Motosport a ich súťažných "špeciálov" Race Touareg na Rallye Dakar sú teraz karty rozdané úplne inak. Kategóriu automobilov zatiaľ ovládli vozidlá značky Mini tímu X-Raid, ktoré sú postavené na základe BMW X3. Meraný úsek najrýchlejšie zvládol ruský pilot Leonid Novitskij, druhý skončil s päťsekundovou stratou Poliak Krzysztof Holowczyc a tretí legendárny Francúz Stéphane Peterhansel (-9 sek) – všetci na Mini.

Štvrtú pozíciu obsadil Juhoafričan Giniel de Villiers s Toyotou Hilux (-15sek), ktorému sa darí držať krok s automobilmi značky Mini aj napriek tomu, že Toyota za nimi po technickej stránke trochu zaostáva. Piaty skončil Američan Robby Gordon s jeho krikľavo oranžovým Hummerom H3 (-49 sek).

Katarčan Nasser Al Attiyah, obhajca minuloročného prvenstva tejto kategórie, štartuje tentoraz so špeciálom Hummer H3 v tíme Američana Gordona. Do etapy odštartoval ako prvý, v cieli mu však patrilo až 38. miesto so stratou takmer desiatich minút. Dva kilometre pred cieľom meraného úseku musel totiž zastaviť kvôli problému s tlakom oleja a nezostalo mu nič iné, než počkať na odtiahnutie jeho stajňovým kolegom Gordonom do cieľa.

Automobilov s jedinou poháňanou nápravou odštartovalo šestnásť, na jej čele sú zatiaľ dvojice bugín Nemca Matthiasa Kahleho (SMG) a a Francúza Pascala Thomassa (Optimus MD Rallye).

Nehorázna smola postihla juhoafrického motocyklového jazdca Alfieho Coxa, ktorý sa vydal pokoriť náročný Dakar v upravenom Volve XC60. Na trati vozidlo zachvátili plamene a kompletne zhorelo. Posádke sa, našťastie, nič nestalo.

Kamióny

Výsledková listina kategórie nákladných áut ponúka veľmi neobvyklý pohľad – prvý Kamaz (a aj to kazašský!) je totiž až na piatom mieste (-1:16 min), naopak v prvej šestke sú hneď tri kamióny Iveco. Prvá priečka patrí Holanďanovi Marcelovi Van Vlietovi (MAN), ktorý tak dosiahol na Dakare svoje celkové druhé etapové víťazstvo. O 26 sekúnd nechal za sebou svojho krajana Gerarda De Rooya (Iveco) a o necelú minútu bol tretí Nemec Franz Echter, tiež zo stajne Veka (MAN).

Favorizované Kamazy začali netradične pomalšie – piaty je Kazach Artur Ardavichus (-1:16 min), ôsmy Ayrat Mardeev (-1:37 min), jedenásty Eduard Nikolaev, dvanásty Ilgizar Mardeev (-3:01 min) a osemnásty Andrey Karginov (-4:09 min).

Český jazdec Aleš Loprais absenciu skúsených pilotov zatiaľ nevyužil a patrí mu až 10. miesto – stráca necelé dve minúty. Na 14. mieste je Tatra Martina Kolomého (manko -3:16 min) a hneď za ním je ďalšia Tatra pilotovaná Brazílčanom André de Azevedom (-3:30 min). Dakarský nováčik Tomáš Vrátný, štartujúci s minuloročnou Lopraisovou tatrovkou, začal opatrne a zatiaľ mu patrí 31. priečka (-13:37 min).

LIAZ tímu KM Racing s Poliakom Jósefom Cabalom za volantom sa klasifikoval na 27. pozícii (-10:45 min), druhý Liaz s Jaroslavom Valtrom skončil na 48. priečke (-1:28 min). MAN trojice Zapletal/Zábranský/Ouředníček (MAN) je až na 71. mieste so stratou 1,5 hodiny – na Dakare však ide ako tzv. ostrá asistencia.

Výsledky 1.etapy (Mar del Plata - Santa Rosa)

Motocykle:

1. Francisco Lopez (Aprilia) 32:37 min
2. Marc Coma (KTM) -14 s
3. Javier Pizzolito (Honda) -27 s
...
23. Štefan Svitko (KTM) -3:12 min
32. Ivan Jakeš(BMW) -4:49 min
112. Jan Veselý (Yamaha) -13:33 min
122. Dušan Čipka (BMW) -15:10 min
171. Ján Zaťko (BMW) -29:37 min

Štvorkolky:

1. Sergio La Fuente (Yamaha) 40:13 min
2. Marcos Patronelli (Yamaha) -54 s
3. Tomas Maffei (Yamaha) -1:07 min

Automobily:

1. Novickij/Schulz(Mini) 32:12 min
2. Holowczyc/Fortin (Mini) -5 s
3. Peterhansel/Cottret (Mini) -9 s

Kamióny:

1. Van Vliet/Peter/Bruynkens (MAN) 37:45 min
2. De Rooy/Rodewald/Colsoul (Iveco) -26 s
3. Echter/Ruf/Klein (MAN) -56 s
...
10. Loprais/Almáši/Ernst (Tatra) -1:57 min
14. Kolomý/Kilián/Kilián (Tatra) -3:16 min
15. De Azevedo/Martinec/Justo (Tatra) -3:30 min
27. Cabala/First/Kalina (LIAZ) -10:45 min
31. Vrátný/Měřínský/Pustějovský (Tatra) -13:37 min
48. Valtr/Pabiška/Bervic (LIAZ) -31:28 min
71. Zapletal/Zábranský/Ouředníček (MAN) -1:32:01 hod

St. Peterhansel - Mini K. Holowczyc - Mini Marc Coma - KTM 450 H. Rodrigues - Yamaha 450 C. Despers - KTM 450 D. Casteu - Yamaha 450 F. Lopez - Aprilia 450 Ch. Declerck, R. Sonik J. Roma - Mini F. Chavigny - Proto Al-Attiyah - Hummer H3 A. Patronelli - Yamaha Raptor 700 A. Cox - Volvo XC 60 C. de Gavardo - Honda Ridgeline XC
Autor: Andrej Haverda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.