Dakar 2020: Sainza nebezpečne stíha Al-Attiyah

Streda, 15 január 2020

V deviatej etape sa už opäť postavili na štart aj motocykle a štvorkolky, ktoré v predchádzajúcej etape neštartovali po tom ako v nedeľu ťažko havaroval portugalský jazdec Paulo Goncalves a nehodu neprežil.

Fernando-Alonso
Fernando Alonso vymenil kokpit formule za kabínu Toyoty Hilux

Utorková etapa viedla z Wadi Al-Dawasiru do Haraldu, bola dlhá 886 kilometrov, z toho meraný úsek mal 415 kilometrov. Trať mala tvrdý kamenistý povrch a vyžadovala presnú a opatrnú jazdu aj kvôli možnosti poškodenia pneumatík.

Etapu druhú najdlhšiu na tohtoročnom Dakare v najrýchlejšom čase prekonal Čiľan Pablo Quintanilla. Druhý bol Austrálčan Toby Price (+ 1:54 min), tretí Španiel Bareda-Bort (2:42 min) a štvrtý líder medzi motocyklistami Američan Ricky Brabec (+ 3:55 min).

Náš Štefan Svitko bol v cieli na 17. meste so stratou necelých 15 minút na víťaza, naďalej sa však drží v najlepšej desiatke. Priebežne vedie R. Brabec na Honde, druhý je P. Quintanilla na Husqvarne (+ 20:53 min) a tretí je T. Price na KTM (+ 26:43 min).

V kategórii automobilov vyhral etapu Francúz Peterhansel (X-Raid Mini) pred Katarčanom Al-Attiyahol (Toyota Hilux) a saudským jazdcom Sejdanom. Líder Španiel Sainz bol až šiesty. Náš Sýkora s českým vodičom Zapletalom menili poloos a v cieli boli so stratou 59:25 min, priebežne sú na 18. mieste.

Kategóriu automobilov vedie naďalej Sainz, ale už len o 24 sekúnd pred Al-Attiyahom a o 6:38 min pred Peterhanselom. Španiel Fernando Alonso je už desiaty.

Medzi kamiónmi vyhral etapu Rus Karginov (Kamaz) pred Bielorusom Vjazovičom (MAZ) a Čechom Lopraizom (Praga). Karginov je naďalej lídrom kategórie, druhý je Šibalov, tretí Vjazovič a štvrtý Lopraiz.

Stredajšia desiata etapa bude ďalšou maratónskou. Je dlhá síce len 608 kilometrov, meraný úsek má však 534 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.