Dakar 2020: Sainza nebezpečne stíha Al-Attiyah

Streda, 15 január 2020

V deviatej etape sa už opäť postavili na štart aj motocykle a štvorkolky, ktoré v predchádzajúcej etape neštartovali po tom ako v nedeľu ťažko havaroval portugalský jazdec Paulo Goncalves a nehodu neprežil.

Fernando-Alonso
Fernando Alonso vymenil kokpit formule za kabínu Toyoty Hilux

Utorková etapa viedla z Wadi Al-Dawasiru do Haraldu, bola dlhá 886 kilometrov, z toho meraný úsek mal 415 kilometrov. Trať mala tvrdý kamenistý povrch a vyžadovala presnú a opatrnú jazdu aj kvôli možnosti poškodenia pneumatík.

Etapu druhú najdlhšiu na tohtoročnom Dakare v najrýchlejšom čase prekonal Čiľan Pablo Quintanilla. Druhý bol Austrálčan Toby Price (+ 1:54 min), tretí Španiel Bareda-Bort (2:42 min) a štvrtý líder medzi motocyklistami Američan Ricky Brabec (+ 3:55 min).

Náš Štefan Svitko bol v cieli na 17. meste so stratou necelých 15 minút na víťaza, naďalej sa však drží v najlepšej desiatke. Priebežne vedie R. Brabec na Honde, druhý je P. Quintanilla na Husqvarne (+ 20:53 min) a tretí je T. Price na KTM (+ 26:43 min).

V kategórii automobilov vyhral etapu Francúz Peterhansel (X-Raid Mini) pred Katarčanom Al-Attiyahol (Toyota Hilux) a saudským jazdcom Sejdanom. Líder Španiel Sainz bol až šiesty. Náš Sýkora s českým vodičom Zapletalom menili poloos a v cieli boli so stratou 59:25 min, priebežne sú na 18. mieste.

Kategóriu automobilov vedie naďalej Sainz, ale už len o 24 sekúnd pred Al-Attiyahom a o 6:38 min pred Peterhanselom. Španiel Fernando Alonso je už desiaty.

Medzi kamiónmi vyhral etapu Rus Karginov (Kamaz) pred Bielorusom Vjazovičom (MAZ) a Čechom Lopraizom (Praga). Karginov je naďalej lídrom kategórie, druhý je Šibalov, tretí Vjazovič a štvrtý Lopraiz.

Stredajšia desiata etapa bude ďalšou maratónskou. Je dlhá síce len 608 kilometrov, meraný úsek má však 534 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.