Európsky Dakar: Katriňák kúsok od triumfu

Štvrtok, 01 máj 2008

Tohtoročný africký Dakar má náhradu. Na európskom kontinente. Prvý diel seriálu nazvaného Central Europe Rally, ktorý nahrádza zrušený Dakar, mal štart v Budapešti, trať viedla Maďarskom a Rumunskom a cieľ bol na Balatone.

Jaroslav Katriňák

Náhradou za Dakar je seriál menších a kratších súťaží nazvaný Dakar Series a prvou časťou bol Central Europe Rally so štartom v Budapešti 20. apríla a cieľ na Balatone 26. apríla. Na siedmich etapách Maďarskom a Rumunskom čakalo na jazdcov celkom 2700 km, z čoho bolo 1100 km špeciálnych rýchlostných úsekov. Na štart sa postavilo 63 motocyklistov, 18 štvorkoliek, 84 automobilov a 40 kamionov.

V skvelom obsadení medzi motocyklovými pretekármi nechýbal ani slovenský jazdec Jaroslav Katriňák. V štartovom poli boli aj také hviezdy ako Španieli Marc Coma a Jordi Viladoms, Francúzi Cyril Despres, David Casteu a David Fretigne, Číľan Francisco Lopez, Američan Jonah Street a ďalší skvelí jazdci, mnohí úspešní z predchádzajúcich ročníkov Dakaru. Slovensko malo okrem Katriňáka zastúpenie ešte v kategórii štvorkoliek jazdcami Martinom Antalom, Štefanom Petregáčom a Miroslavom Abrahámom.

Silná konkurencia sa zišla aj v kategórii automobilov. Tím Mitsubishi prišiel s jazdcami Stéphanon Peterhanselom, Japoncom Matsuokom a Španielom Romom, všetci na najnovších špeciáloch Pajero. Nechýbal ani dvojnásobný bývalý majster sveta z rallye Španiel Carlos Sainz na VW Touareg a rad ďalších jazdcov. Silné bolo aj zastúpenie v kategórii kamiónov s vizitkami úspešných jazdcov z Dakaru.

Pre Jaroslava Katriňáka sa náročná súťaž začala veľmi dobre. Po prvej etape bol šiesty, po druhej už štvrtý. Tretiu etapu vyhral, aj obe špeciálky a v priebežnom hodnotení sa dostal na druhé miesto za neskoršieho celkového víťaza Francúza Davida Casteua, na ktorého strácal necelé štyri minúty. Vo štvrtej etape znížil náskok Francúza na 1:18 min. V ďalšej piatej etape vyhral síce Katriňák druhú špeciálnu skúšku, ale po dvojnásobnej penalizácii jednou hodinou a desiatimi minútami za údajné vynechanie kontrolného bodu v 4. etape a za použitie vlastných pneumatík klesol až na priebežnú 40. priečku.

V posledných dvoch etapách, šiestej a siedmej, si postavenie vylepšil a skončil na celkovom desiatom mieste. Je to veľký úspech slovenského reprezentanta, ale mohol byť aj obrovský, nebyť smoly, ktorá ho stretla v podobe dosť nejasnej penalizácie. A tak celkovým víťazom v kategórii motocyklov sa stal Francúz Casteu na KTM pred Číľanom Lopezom (KTM) a ďalším Francúzom Duclosom (KTM).

Carlos Sainz

Jaroslav Katriňák (KTM) obsadil tak v celkovom hodnotení 10. miesto, napriek dvojnásobnej penalizácii. Trest jednej hodiny mu neskôr bez bližšieho vysvetlenia znížili na 25 minút, ale na jeho protest organizátori v podstate nereagovali a neriešili ho. Zadosťučinením pre nášho reprezentanta môže byť aspoň najväčší aplauz pri vyhlasovaní výsledkov a gratulácie celkového víťaza David Casteua a Číľana Lopeza. Zaslúžene, veď z dvanástich meraných špeciálov Katriňák až päť vyhral (v tretej etape obe špeciálne skúšky), vyhral záverečnú siedmu etapu a po tretej etape bol celkom blízko k celkovému prvenstvu v priebežnom hodnotení. Nebyť okolností v štvrtej etape, bol by s najväčšou pravdepodobnosťou skončil na niektorom pódiovom mieste.

Víťazom 7-dňového maratónu v kateórii automobilov sa stal bývalý dvojnásobný majster sveta v rallye Carlos Sainz so spolujazdcom Francúzom Michelom Perinom. Na druhom mieste skončil viacnásobný víťaz Dakaru v kategórii motocyklov i automobilov Francúz Stéphane Peterhansel, tretí Nemec Deiter Depping. V kategórii kamiónov sa celkovým víťazom stal Holanďan Hans Stacey (MAN). Druhý skončil ďalší holandský jazdec Van Ginkel a tretí Čech Aleš Loprais.

Skvelý individuálny úspech zaznamenal aj slovenský reprezentant na štvorkolkách Martin Antal, keď v silnej medzinárodnej konkurencii zahraničných jazdcov obsadil nečakané medailové tretie miesto.

Druhé podujatie seriálu sa bude konať v lete v Portugalsku a Španielsku a koncom roku tretie v Argentíne a Čile.

veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.