Gigant menom Dakar - 2. časť

Utorok, 21 december 2010

Štart ďalšieho ročníka Rallye Dakar je za dverami a my pokračujem v našom seriáli o najnáročnejšej diaľkovej rallye sveta, ktorá štartuje na Nový rok 2011 a končí 16. januára. Rallye dlhú tisícky kilometrov sleduje každoročne celý svet. Pozrime sa preto čo čaká jazdcov a posádky v nadchádzajúcom 33. ročníka Rallye Dakar. Sledujte seriál, ktorý pre náš internetový portál pripravil Andrej Haverda.

Súťaž kamiónov
Súťaž kamiónov je každoročne veľmi dramatická a púta na seba veľkú pozornosť

Kontrasty na krajnom severe

Obrovská rozloha Argentíny podnieti predstavivosť všetkých milovníkov otvorenej krajiny. Po výjazde z Buenos Aires severná trasa zavedie účastníkov na územie kontrastov, kde sa v priebehu jediného dňa, resp. jednej stovky kilometrov, vegetácia - rovnako ako krajina - úplne zmení. Rovnako sa zmenia aj potrebné jazdné zručnosti medzi suchým a mokrým povrchom. Schopnosť prispôsobiť sa bude odmenená a tí, ktorí majú radi zmenu scenérie, sa budú cítiť celkom ako doma. Počas prvých troch dní argentínskeho úseku sa Dakar pôjde najmä v provinciách Jujuy a Salta a priblíži sa k Bolívii. Rallye povedie práve týmito novými územiami nachádzajúcimi sa okolo mýtickej Route 40.

Vstup do Chile povedie cez novú trasu, rovnako výnimočnú ako tie predchádzajúce - Paso de Jama. Púšť Atacama si okamžite získala jazdcov Rallye Dakar. Svojou obrovskou rozlohou dokáže uspokojiť ich smäd po dunách a piesku. Copiapo a Iquique sa stanú významnými miestami v rámci rallye. Po ročníku 2011 budeme musieť zrejme pridať na zoznam prístav Arika, ktorý súťaž dosiahne na krajnom severe Chile na hranici so susedným Peru. Uprostred rallye sa často ako rozhodujúce ukážu práve púštne etapy. Náročnosť prejazdu sa spája s viacerými nevypočítateľnými navigačnými výzvami. Práve tu sa prejavia vyznávači navigácie.

Súťaž kamiónov
Náročné a pravé športové zápolenie čaká jazdcov na piesočnatých duny pri Chilecito

Ešte jeden typ púšte

Po veľkolepom prejazde cez Paso San Francisco vstúpia jazdci na územie Argentíny, kde jazda prebehne hladko po náhorných plošinách Ánd a Kordiller. Po prestávkach na fotografovanie opäť príde chvíľa pre pravé športové zápolenie v rámci divokej etapy po bielych dunách pri Chilecito. Na programe dňa budú znovu zmeny scenérie so štvoricou kaňonov a korytami riek hlboko zarezanými do púšte, ktoré sú pretekárom neznáme. Po tejto trase sa dostanú do San Juanu. Pri spoznávaní severnej časti krajiny blízko hraníc s Paraguajom a Bolíviou môžu tímy na dakarskom podujatí očakávať, že spoznajú iný obraz Argentíny.

33. ročník v číslach

Pripomeňme si podstatné fakty 33. ročníka: na jazdcov čaká štrnásť etáp; štart je naplánovaný na Nový rok 2011 brífingom a slávnostným štartom, cieľ potom o pätnásť dní neskôr korunováciou najlepších z najlepších a najschopnejších zo schopných. Deň voľna prebehne 8. januára v chilskom meste Arika. Predohrou bolo, tak ako za posledné dva roky, naloďovanie techniky vo francúzskom Le Havre (24.-25. november) a viac ako mesačná plavba do metropoly Argentíny, kde sa posledné dva dni starého roka odohrajú administratívne a technické prehliadky.

Na štarte uvidíme 430 súťažných vozidiel – 183 motocyklov, 33 štvorkoliek, 146 automobilov a 68 kamiónov.

Dakar v južnej Amerike aj v roku 2012

Rallye Dakar sa v južnej Amerike uskutoční aj v roku 2012. Rallye sa tak po opustení afrického kontinentu uskutoční tu už po štvrtý raz. "Zostaneme tu, pretože je to bezpečnejšie. Situácia v Afrike sa ešte príliš nezlepšila. Ešte nevieme, v ktorých štátoch sa pôjde," uviedol riaditeľ súťaže Étienne Lavigne. Usporiadatelia pre 34. ročník uvažujú o zaradení trasy do Brazílie, Paraguaja či Peru. Za to požadujú od vlád spomenutých štátov ochotu finančne sa výrazne podieľať na organizácii a podpore rallye.

Autor: Andrej Haverda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.