Gigant menom Dakar - 4. časť

Streda, 29 december 2010

V tejto časti seriálu pred štartom dakarského maratónu, ktorý pre nás pripravuje odborník na diaľkové rallye Andrej Haverda, sa pozrieme na motocyklistov a štvorkolkárov, ktorých súboje sú rovnako dramatické ako ich na dakarskej rallye zvádzajú automobily a kamióny. Práve medzi motocyklami má aj Slovensko svoje zastúpenie jazdcami Ivanom Jakešom, Štefanom Svitkom a Radkom Matoškom.

Kategória motocyklov
Kategória motocyklov je fyzicky veľmi náročná, o čom by mohol rozprávať Jaro Katriňák, viacnásobný účastník Dakaru, ale aj Ivan Jakeš a najmladší z našich, Štefan Svitko.

Absolútna špička v kategórii motocyklov pôjde na strojoch, ktorých motory sú obmedzené objemom do 450 cm³. Majú priniesť na zradných juhoamerických cestách viac bezpečnosti, aspoň teoreticky. Vďaka tomu stúpol záujem výrobcov motocyklov a tak sa môžeme tešiť na zaujímavé zápolenia jazdcov aj techniky. Podľa všetkého však budú o víťazstvo bojovať známe vytrvalostné esá Cyril Despres (KTM) a Marc Coma (KTM), víťazi posledných piatich ročníkov. S cieľom spanilo kráčať najnáročnejším podujatím sveta však hodlajú aj ich "nosiči vody" Juan Pedrero Garcia a Ruben Faria.

Na pole diaľkových maratónov vstúpila vlani aj Aprilia (Francisco Lopez Contardo, Alain Duclos, Gerard Farres Guell). Na scénu sa predrala aj značka so štylizovanou vrtuľou v znaku. BMW, ktorá slávila úspechy v rukách trojnásobného dakarského víťaza, tragicky zosnulého Richarda Saincta. Tentora sa predstaví s Fransom Verhoevenom a Paulom Goncalvesom. Z tímu vypadol Francúz David Frétigné, ktorý sa v októbri zranil na Marockej rallye.

Tím Yamaha Racing France budú reprezentovať Helder Rodrigues, Jordi Viladoms a Olivier Pain. Svoje "blues" si pôjdu aj David Casteu, Pal Anders Ullevalseter a Thomas Berglund. Za Hondu Europe či Beta zasa Jorge Martinez Boreo. Legendou bude Španiel Jordi Arcarons, chránenec aktuálnej svetovej šampiónky v triale Laii Sanzovej, ktorá je odhodlaná zaútočiť na víťazstvo v ženskej kategórii, a Talian Franco Picco, pamätník éry Thierryho Sabina – v rokoch 1988 a 1989 skončil dvakrát druhý.

Z niekdajšieho Československa sa "dakarským bacilom" nakazil okrem Slovákov Jakeša, Svitka a Matošku aj Čech a tímový kolega Ivana Jakeša z KM Racing tímu David Pabiška. Uvidíme i Jana Veselého na Yamahe, ktorý tiež vyrazí v ústrety vratkej nádeje, že uvidí cieľ.

Kategória motocyklov
Štvorkolky, resp. quady, sú zvláštnou kategóriou, ale aj spestrením dakarskej rallye

Štvorkolky: pohroma pre Patronelliho

Z počtu 33 quadov piatich značiek – Yamaha (15 strojov), CAN-AM (9), Polaris (6), Honda (2) a AGO (1) - sú "štvorkolesovou veľmocou" jazdci z Argentíny a Chile: na štarte ich bude hneď osemnásť!

Veľkým favoritom je päťnásobný víťaz, Čech Josef Macháček, ale aj Argentínčania Patronelliovci. Obhajcovi triumfu Marcovi Patronellimu však skomplikovala život havária zo začiatku decembra.

Dokončiť rallye mieni aj český jazdec Martin Plechatý. Do popredných priečok hodlajú prehovoriť aj Francúz Ch. Declerck, Poliaci Rafal Sonik a úradujúci európsky šampión v cross-country štvorkoliek Lukasz Laskawiec.

Autor: Andrej Haverda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.