Gigant menom Dakar - 6. časť

Piatok, 31 december 2010

Je tu posledný deň v roku, s ním aj posledná časť nášho dakarského seriálu, ktorý pripravoval náš spolupracovník Andrej Haverda. V nej sa vraciame k "ťažkým váham" – kamiónom. Kategória, ktorá prináša dramatické boje, veľké prekvapenia, ale aj veľké sklamania. S počiatočných ročníkov Dakaru ovládali túto kategóriu Holanďania, potom prišla česká, resp. československá Tatra a s ňou aj éra Karla Lopraisa. Potom šnúra víťazstiev Rusov a ich Kamazov. Kto ovládne tohtoročný Dakar? Štart je už zajtra, 1. januára 2011.

Kamióny Tatra
Kamióny Tatra nebudú chýbať na Dakare ani teraz. Prinavrátia značke minulú slávu?

Kamióny: Česi a Slováci

Konkurencia medzi nákladnými vozmi bude opäť značná. Zo 68 kamiónov sú plná tretina "plnokrvné špeciály". "Iba z Holandska príde 25 truckov. Je to neuveriteľné v dobe hospodárskej recesie. Všetci najväčší konkurenti zbroja a posúvajú sa dopredu. Keď sme išli do Ruska na Silk Way Rally, myslel som si, že sme najsilnejšie ruské a holandské tímy dohnali. Kde že! Zase sú o krok pred nami," poznamenal Aleš Loprais.

Tak ako on, aj Milan Holáň s Josefom Kalinom z Loprais Tatra Teamu, sú súčasťou silnej konkurencie z Čiech, ktorá má v štartovej listine hneď štvoricu kopřivnických kamiónov. S ďalšími tatrovkami pôjdu trojice M. Spáčil/E. Baumgartner/D. Vršecký a M. Kolomý/J. Lamač/D. Kilián, Brazílčan André De Azevedo s J. Martinecom a M. Justom. V štartovej listine s Tatrou pôvodne figuroval aj Slovák Peter Baliga. Zásluhou V. Vildmana, L. Fajtla a J. Bervica bude mať svoje zastúpenie aj značka LIAZ. Stajňa OFFROADSPORT CZ posiela do pekla piesku ako rýchlu asistenciu MAN R. Randýseka, A. Kříčka a P. Súkopa. Zo Slovákov sa za volantom kamióna popri nováčikovi Emilovi Baumgartnerovi objaví v britskom tíme Rally Raid International Pavel Faško (so strojom MAN), ktorého čaká štvrtá účasť.

Kto porazí Rusov

Tradičný favorit, ruský tím Kamaz Master, stavia na továrenskej úrovni do súťaže hneď štvoricu vozidiel – V. Čagin, F. Kabirov, E. Nikolajev a I. Mardeev. S. Rešetnikov pôjde v úlohe rýchlej asistencie stajne X-Raid BMW . Posledný "špeciál" Kamaz (s motorom Cummins) nasadí do súťaže v modravých farbách z cyklistiky známej Astany kazašský autoklub so Arturom Ardavičusom.

Zoznam veľmi kvalitných súperov je však viac než dlhý a mnohí z nich môžu byť pre Rusov veľmi tvrdým orieškom. Ide o plejádu holandských posádok na truckoch značiek Iveco a DAF Trojica červených špeciálov MAN má síce na Dakare už niečo odslúžené, ale vo svojej dobe (2006 a 2007) pomáhala valcovať štartové pole vďaka technologickému náskoku. Rýchlosť Marcela Van Vlieta a skúsenosti Franza Echtera budú bezpochyby cennými aktívami. Zostavu doplní majiteľ stajne Peter Versluis.

Ginaf Rally Power stavia na štart hneď sedem kamiónov. Neznámou je trojica vzhľadných strojov DAF tímu X-Dakar. Nové "špeciály" s úhľadným strihom konzervatívnych tvarov povedú Van Eerd, Van den Bosch a Timmermans.

Zo zostávajúcich posádok netreba zabúdať na tradičného dakarského rutinéra Jordiho Juvanteny. Iste bude zaujímavé sledovať, či so šesťkolkou MAN opäť porazí všetkých kolegov, idúcich na vozidlách rovnakej značky v dvojnápravovom prevedení. Práve značka MAN bude mať najväčšie zastúpenie (18 vozidiel), nasleduje Mercedes (11), Ginaf (9), DAF (7), Kamaz (6), Renault a Tatra (obaja 5), Iveco (4), Hino (2) a LIAZ (1).

Púšť, duny, nevypočítateľné skoky
Púšť, duny, nevypočítateľné skoky, úspechy i nezdary – aj to je diaľková rallye Dakar

Miss ČR 2009 Aneta Vignerová, ktorá sa na tratiach Dakaru objavila v januári 2009 spoločne s Miss World i Miss ČR z roku 2006 Taťánou Kuchařovou, svoje zážitky zhodnotila takto: "Som skutočne rada, že som dostala možnosť zažiť Rallye Dakar a preniknúť do jeho zákulisia. Raz by som chcela podobne náročnú rallye absolvovať. Dunivý zvuk silných motorov je úžasný a je radosť pozerať sa na tú záplavu farieb, ladných kriviek a spútanej sily pod kapotami pretekárskych áut. Je to skvelý pocit, keď auto "vystrelí" a sila zrýchlenia vás zatlačí do sedačky."

Autor: Andrej Haverda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."