Gigant menom Dakar - 6. časť

Piatok, 31 december 2010

Je tu posledný deň v roku, s ním aj posledná časť nášho dakarského seriálu, ktorý pripravoval náš spolupracovník Andrej Haverda. V nej sa vraciame k "ťažkým váham" – kamiónom. Kategória, ktorá prináša dramatické boje, veľké prekvapenia, ale aj veľké sklamania. S počiatočných ročníkov Dakaru ovládali túto kategóriu Holanďania, potom prišla česká, resp. československá Tatra a s ňou aj éra Karla Lopraisa. Potom šnúra víťazstiev Rusov a ich Kamazov. Kto ovládne tohtoročný Dakar? Štart je už zajtra, 1. januára 2011.

Kamióny Tatra
Kamióny Tatra nebudú chýbať na Dakare ani teraz. Prinavrátia značke minulú slávu?

Kamióny: Česi a Slováci

Konkurencia medzi nákladnými vozmi bude opäť značná. Zo 68 kamiónov sú plná tretina "plnokrvné špeciály". "Iba z Holandska príde 25 truckov. Je to neuveriteľné v dobe hospodárskej recesie. Všetci najväčší konkurenti zbroja a posúvajú sa dopredu. Keď sme išli do Ruska na Silk Way Rally, myslel som si, že sme najsilnejšie ruské a holandské tímy dohnali. Kde že! Zase sú o krok pred nami," poznamenal Aleš Loprais.

Tak ako on, aj Milan Holáň s Josefom Kalinom z Loprais Tatra Teamu, sú súčasťou silnej konkurencie z Čiech, ktorá má v štartovej listine hneď štvoricu kopřivnických kamiónov. S ďalšími tatrovkami pôjdu trojice M. Spáčil/E. Baumgartner/D. Vršecký a M. Kolomý/J. Lamač/D. Kilián, Brazílčan André De Azevedo s J. Martinecom a M. Justom. V štartovej listine s Tatrou pôvodne figuroval aj Slovák Peter Baliga. Zásluhou V. Vildmana, L. Fajtla a J. Bervica bude mať svoje zastúpenie aj značka LIAZ. Stajňa OFFROADSPORT CZ posiela do pekla piesku ako rýchlu asistenciu MAN R. Randýseka, A. Kříčka a P. Súkopa. Zo Slovákov sa za volantom kamióna popri nováčikovi Emilovi Baumgartnerovi objaví v britskom tíme Rally Raid International Pavel Faško (so strojom MAN), ktorého čaká štvrtá účasť.

Kto porazí Rusov

Tradičný favorit, ruský tím Kamaz Master, stavia na továrenskej úrovni do súťaže hneď štvoricu vozidiel – V. Čagin, F. Kabirov, E. Nikolajev a I. Mardeev. S. Rešetnikov pôjde v úlohe rýchlej asistencie stajne X-Raid BMW . Posledný "špeciál" Kamaz (s motorom Cummins) nasadí do súťaže v modravých farbách z cyklistiky známej Astany kazašský autoklub so Arturom Ardavičusom.

Zoznam veľmi kvalitných súperov je však viac než dlhý a mnohí z nich môžu byť pre Rusov veľmi tvrdým orieškom. Ide o plejádu holandských posádok na truckoch značiek Iveco a DAF Trojica červených špeciálov MAN má síce na Dakare už niečo odslúžené, ale vo svojej dobe (2006 a 2007) pomáhala valcovať štartové pole vďaka technologickému náskoku. Rýchlosť Marcela Van Vlieta a skúsenosti Franza Echtera budú bezpochyby cennými aktívami. Zostavu doplní majiteľ stajne Peter Versluis.

Ginaf Rally Power stavia na štart hneď sedem kamiónov. Neznámou je trojica vzhľadných strojov DAF tímu X-Dakar. Nové "špeciály" s úhľadným strihom konzervatívnych tvarov povedú Van Eerd, Van den Bosch a Timmermans.

Zo zostávajúcich posádok netreba zabúdať na tradičného dakarského rutinéra Jordiho Juvanteny. Iste bude zaujímavé sledovať, či so šesťkolkou MAN opäť porazí všetkých kolegov, idúcich na vozidlách rovnakej značky v dvojnápravovom prevedení. Práve značka MAN bude mať najväčšie zastúpenie (18 vozidiel), nasleduje Mercedes (11), Ginaf (9), DAF (7), Kamaz (6), Renault a Tatra (obaja 5), Iveco (4), Hino (2) a LIAZ (1).

Púšť, duny, nevypočítateľné skoky
Púšť, duny, nevypočítateľné skoky, úspechy i nezdary – aj to je diaľková rallye Dakar

Miss ČR 2009 Aneta Vignerová, ktorá sa na tratiach Dakaru objavila v januári 2009 spoločne s Miss World i Miss ČR z roku 2006 Taťánou Kuchařovou, svoje zážitky zhodnotila takto: "Som skutočne rada, že som dostala možnosť zažiť Rallye Dakar a preniknúť do jeho zákulisia. Raz by som chcela podobne náročnú rallye absolvovať. Dunivý zvuk silných motorov je úžasný a je radosť pozerať sa na tú záplavu farieb, ladných kriviek a spútanej sily pod kapotami pretekárskych áut. Je to skvelý pocit, keď auto "vystrelí" a sila zrýchlenia vás zatlačí do sedačky."

Autor: Andrej Haverda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.