Gonda aj po pretekoch v Spa prvý

Piatok, 13 september 2013

Formulový jazdec Richard Gonda má za sebou dramatické preteky európskej F3 Open na slávnom okruhu Spa-Francorchamps. Dve kolá pred koncom seriálu European F3 Open je naďalej lídrom priebežného poradia v hodnotení Championship Cup.

Richard Gonda
Richard Gonda si aj po pretekoch na okruhu Spa udržal v seriáli líderské postavenie

Pohárový šampionát formulových áut Dallara F308 priniesol v Ardenách veľmi napínavé momenty. Už v piatkových tréningoch to bolo v Spa zaujímavé. Po prvýkrát sa jazdilo na novom type pneumatík Dunlop. "Bolo to veľmi náročné, museli sme si na nové pneumatiky rýchlo zvyknúť, lebo sme mali na to len dva 30-minútové tréningy," poznamenal slovenský jazdec.

V prvých pretekoch v sobotu si Slovák počínal veľmi dobre. Napriek tomu, že štartoval po treste za restriktor z posledného miesta (v kvalifikácii si vyjazdil pole position), a krátko po štarte sa vyhol všetkým nehodám, ktoré na vlhkej trati hneď po štarte vznikli, po piatich kolách už viedol vo svojej kategórii. Pri nájazde do posledného kola však zlyhala na jeho monoposte elektronika a preteky nedokončil.

V nedeľu sa počasie nad Spa trochu umúdrilo a tak sa jazdilo na suchej trati. V kvalifikácii si vyjazdil 4. miesto v Cup hodnotení, tesne za Britom Cameronom Twynhamom, s ktorým bojuje o celkový triumf. Už v prvom kole bola hromadná havária, ktorej sa Gonda stihol vyhnúť. Po nej preteky prerušili na viac ako dvadsať minút.

Keďže v tejto hromadnej nehode skončil aj Brit Twynham, slovenský jazdec musel po reštarte skončiť najhoršie na štvrtom mieste, aby si udržal líderskú pozíciu v priebežnom hodnotení seriálu. Do cieľa nakoniec prišiel na štvrtej pozícii a v pohárovom hodnotení je prvý pred Britom Twynhamom.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.