Gonda na skusoch v Indianopolis

Pondelok, 17 október 2016

Slovenský formulový jazdec Richard Gonda absolvoval v tíme Andretti Autosport testovacie jazdy v americkom Indianapolise.

Richard Gonda

Dvadsaťdvaročný Gonda dostal príležitosť zúčastniť sa dvojdňových testov a ochutnať zámorskú pretekársku scénu, trénovať a porovnať svoje jazdecké schopnosti s tamojšími pretekármi. Testy absolvoval vo formule Indy Lights, v tíme, ktorý založil syn majstra sveta formuly 1 Maria Andrettiho. Jazdil počas dvoch dní s ďalšími 42 nováčikmi i stálymi pretekármi série Indy Lights a ďalších formulových sérií.

Napriek technickým problémom z prvého dňa zajazdil minuloročný šampión European F3 Open Cup počas druhého dňa na okruhu Indianapolis Grand Prix, ktorý sčasti využíva aj pasáže tradičného amerického oválneho okruhu druhý najrýchlejší čas.

Manažment tímu bol s výsledkami a spoluprácou s našim pretekárom spokojný. Svoje nadšenie neskrýval ani samotný Richard Gonda: "Bola to pre mňa výzva, mnoho som sa naučil a pochopiť množstvo nových vecí. Formula a najmä pneumatiky si vyžadujú dosť rozdielny prístup oproti tomu, na ktorý som zvyknutý. Jazdil som rýchle časy, takže som z mojej prvej skúsenosti nadšený."

Richard Gonda, ktorý absolvoval tento rok viacero pretekov počas štartov formuly 1 v seriáli GP3 Series, uvažuje teraz aj nad pôsobením v Amerike: "S tímom Andretti Autosport máme za sebou dva fantastické dni, za čo som im a sponzorom veľmi vďačný. Pretekať tu je určite jedna z lákavých možností."

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.