Gonda po prvý raz v Porsche Cupe

Štvrtok, 11 máj 2017

Automobilový pretekár Richard Gonda absolvoval počas uplynulého víkendu svoje prvé preteky v Porsche Carrera Cupe na slávnom okruhu Hockenheimring.

Gonda v Hokenheimringu
Richard Gonda v novej pozícii jazdca v seriáli Porsche Carrera Cup

Pre dvadsaťtriročného automobilového pretekára, ktorý jazdí vo farbách rakúskeho tímu Zele-Racing išlo o prvý ostrý štart v tejto sezóne za volantom Porsche 911 GT3 Cup. Preteky na Hockenheimringu boli sprievodným podujatím nemeckého seriálu DTM.

Už v úvodnom tréningu odviedol slovenský pretekár výkon, ktorým upútal pozornosť nielen organizátorov pretekov. Naznačil, že bude na tomto podujatí i na ďalších pretekoch seriálu patriť medzi najrýchlejších.

Sobotná kvalifikácia do oboch pretekov sa pre Gondu vyvíjala veľmi dobre. Potvrdil svoju rýchlosť a podľa časov v jednotlivých sektoroch trate mohol v pretekoch bojovať o prvé 3 priečky.

Po havárii, ktorá kvalifikáciu najskôr prerušila a následne ju aj zrušili, Gonda i ďalší pretekári stratili možnosť zajazdiť potrebné dve rýchle kvalifikačné kolá, čo potom ovplyvnilo preteky počas celého víkendu.

Nedeľné preteky poznačilo premenlivé počasie a havárie, kvôli ktorým muselo na trať po dramatických bojoch o pozície vychádzať bezpečnostné vozidlo.

Už v prvej havárii bol aj Gonda, ktorý po štarte z 10. miesta bojoval o vyššie pozície. V druhom kole narazil zozadu do neho Portugalčan Rivas, ktorý tým vyradil ďalších dvoch pretekárov. Slovenský reprezentant s defektom pneumatiky a zničenou zadnou časťou svojho Porsche musel preteky predčasne ukončiť.

"Preteky sa začali perfektne, no prerušenie kvalifikácie nám v podstate narušilo celý víkend a nakoniec ešte prišla tá zbytočná rana na moje zadné koleso. Z pretekov odnášam množstvo nových skúseností, podrobný rozbor nasvedčuje, že dokážem byť v poli veľmi vysoko a to ma tomto šampionáte veľmi teší," komentoval svoje účinkovanie na jednom z najnáročnejších podujatí Richard Gonda.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.