Gonda so Švédom Erikssonom na Spa-Francorchamps druhý

Štvrtok, 14 jún 2018

Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda dosiahol krásny úspech na belgickom okruhu Spa-Francorchamps na pretekoch seriálu cestovných áut GT Open. V brnenskom týme Šenkýř Motorsport s továrenským pretekárom BMW, Švédom Joelom Erikssonom, obsadili v pretekoch druhé miesto.

1 Gonda na Spa-Francorchamps
Richard Gonda na Spa-Francorchamps - so Švédom Joelom Erikssonom boli druhí

Po vydarenej sobotňajšej kvalifikácii sadol ako prvý do kokpitu nedeľňajších pretekov Richardov partner Joel Eriksson. Štartoval z druhej najvýhodnejšej pozície, hneď v prvej zákrute po štarte sa však po tvrdých súbojoch prepadol na siedme miesto.

"Štartoval som z prvého radu, z vonkajšej strany, čo v tomto prípade nebolo jednoduché. Pokúsil som sa dostať na vnútornú stranu prvej zákruty, ale všetci okolo mňa sa pokúsili o to isté a bokom ma vytlačili mimo ideálnu stopu. Stratil som šesť pozícii a predo mnou jazdiace Ferrari bolo na rovinkách rýchlejšie. Snažil som sa preto ísť rozumne a priviesť Richardovi auto v poriadku," popísal Eriksson svoj premiérový štart s BMW M6 GT3.

V dramatických pretekoch museli tak jazdci tímu Šenkýř Motorsport bojovať od začiatku naplno. Chceli pódiové umiestnenie. Svoj zápas nakoniec zvládli obaja jazdci skvele. Na konci pretekov sa nášmu pretekárovi vydaril útok na druhú priečku skvelým manévrom na Portugalčana Beirão da Veigu, ktorý jazdil s továrenským BMW. Richard Gonda doviedol tak do cieľa svoje BMW M6 GT3 na krásnom druhom mieste.

"Neustále som na neho vyvíjal tlak a držal sa tak blízko za ním, ako to len išlo. Boli to fantastické preteky, ktoré som si nesmierne užil. Tlačil som až do posledného kola a vedel som, že to vyjde. Nakoniec sa mi podarilo ku koncu rovinky Kemmel vyprovokovať ho k zlej stope v nájazde a predbehnúť vo výjazde. Je to pre nás obrovské zadosťučinenie a musím poďakovať celému tímu, partnerom a všetkým, ktorí nám držali palce. Som nesmierne rád, že jedinečnú šancu sme premenili na super výsledok," povedal po pretekoch šťastný Richard Gonda.

Spokojný s výsledkom bol aj šéf týmu Robert Šenkýř. Bol to veľký boj až do konca. Obaja jazdci predviedli perfektný výkon, aj keď v Spa na GT Open boli prvýkrát. Klobúk dolu pred nimi, pred mechanikmi a všetkými členmi tímu, vrátane partnerov, povedal šéf moravského tímu.

1 Gonda na Spa-Francorchamps 2 Richard Gonda a Robert Senkyr 3 Richard Gonda - štart 4 Richard Gonda - 2. miesto
Autor: janGold
konopka
Slovenský tím ARC Bratislava s posádkou Konôpka-Mikuláško v ďalšom podujatí vytrvalostných pretekov seriálu GT Open na maďarskom Hungaroringu obsadil v sobotňajších 70-minútových pretekoch triedy AM s automobilom Lamborghini Huracán GT3 veľmi pekné druhé miesto. Nové zloženie tímu, keď Lotyša Calka nahradil slovenský jazdec Zdenek Mikuláško, slávil úspech hneď na prvý pokus. Konôpka s Mikuláškom bojovali v závere pretekov o druhé miesto s lídrom seriálu Poliakom Lewandowskim. Ten však za prekročenie rýchlosti v boxovej uličke dostal trest a slovenský tím sa tak dostal na druhé miesto. Víťazom triedy sa stal rakúsky mercedes s posádkou Konrad-Hrachowina.
Michal Búlik
Medzinárodné majstrovstvá Španielska cestných motocyklov pokračovali tretími pretekmi na okruhu v Navarre. Pravidelným účastníkom španielskeho šampionátu v triede Moto4/85 GP je aj mladý slovenský jazdec Michal Búlik. Kvalifikácia mu vyniesla 21. miesto na štarte. V prvých pretekoch obsadil vo svojej triede 14. a celkové 16. miesto a do tabuľky španielskeho šampionátu si pripísal dva body. V druhých pretekoch bol rovnako 14. V triede Moto4 a získal ďalšie dva body. Ďalšie preteky na Michala Búlika čakajú už nadchádzajúci víkend na maďarskom okruhu Pannonia Ring, kde bude hájiť farby slovenského tímu Yamaha Maco Racing v šampionáte Alpe Adria Championship, kde bude štartovať v triede Supersport 300.
R. Sikyna
Ďalší diel motokrosového seriálu ADAC sa išiel v nemeckom Bielsteine. Jeden z najprestížnejších európskych seriálov patrí k najkvalitnejším a najnáročnejším motokrosovým pretekom. Tretie podujatie sedemdielneho seriálu absolvovali jazdci na náročnej prírodnej trati. V triede Yougster (MX2) sa týchto pretekov pravidelne zúčastňuje aj slovenský jazdec Richard Šikyňa z klubu MX Slovakia na motocykli KTM 250. V tejto sezóne po prvý raz ako počas tohto seriálu oblieka dres českého tímu JD 191 Genex KTM RT. Po nie najlepšej kvalifikácii skončil v prvých pretekoch na druhom a druhých na štvrtom mieste a celkovo bol štvrtý. V priebežnom hodnotení nemeckého seriálu sa posunul na priebežnú tretiu priečku.