Gonda so Švédom Erikssonom na Spa-Francorchamps druhý

Štvrtok, 14 jún 2018

Slovenský automobilový pretekár Richard Gonda dosiahol krásny úspech na belgickom okruhu Spa-Francorchamps na pretekoch seriálu cestovných áut GT Open. V brnenskom týme Šenkýř Motorsport s továrenským pretekárom BMW, Švédom Joelom Erikssonom, obsadili v pretekoch druhé miesto.

1 Gonda na Spa-Francorchamps
Richard Gonda na Spa-Francorchamps - so Švédom Joelom Erikssonom boli druhí

Po vydarenej sobotňajšej kvalifikácii sadol ako prvý do kokpitu nedeľňajších pretekov Richardov partner Joel Eriksson. Štartoval z druhej najvýhodnejšej pozície, hneď v prvej zákrute po štarte sa však po tvrdých súbojoch prepadol na siedme miesto.

"Štartoval som z prvého radu, z vonkajšej strany, čo v tomto prípade nebolo jednoduché. Pokúsil som sa dostať na vnútornú stranu prvej zákruty, ale všetci okolo mňa sa pokúsili o to isté a bokom ma vytlačili mimo ideálnu stopu. Stratil som šesť pozícii a predo mnou jazdiace Ferrari bolo na rovinkách rýchlejšie. Snažil som sa preto ísť rozumne a priviesť Richardovi auto v poriadku," popísal Eriksson svoj premiérový štart s BMW M6 GT3.

V dramatických pretekoch museli tak jazdci tímu Šenkýř Motorsport bojovať od začiatku naplno. Chceli pódiové umiestnenie. Svoj zápas nakoniec zvládli obaja jazdci skvele. Na konci pretekov sa nášmu pretekárovi vydaril útok na druhú priečku skvelým manévrom na Portugalčana Beirão da Veigu, ktorý jazdil s továrenským BMW. Richard Gonda doviedol tak do cieľa svoje BMW M6 GT3 na krásnom druhom mieste.

"Neustále som na neho vyvíjal tlak a držal sa tak blízko za ním, ako to len išlo. Boli to fantastické preteky, ktoré som si nesmierne užil. Tlačil som až do posledného kola a vedel som, že to vyjde. Nakoniec sa mi podarilo ku koncu rovinky Kemmel vyprovokovať ho k zlej stope v nájazde a predbehnúť vo výjazde. Je to pre nás obrovské zadosťučinenie a musím poďakovať celému tímu, partnerom a všetkým, ktorí nám držali palce. Som nesmierne rád, že jedinečnú šancu sme premenili na super výsledok," povedal po pretekoch šťastný Richard Gonda.

Spokojný s výsledkom bol aj šéf týmu Robert Šenkýř. Bol to veľký boj až do konca. Obaja jazdci predviedli perfektný výkon, aj keď v Spa na GT Open boli prvýkrát. Klobúk dolu pred nimi, pred mechanikmi a všetkými členmi tímu, vrátane partnerov, povedal šéf moravského tímu.

1 Gonda na Spa-Francorchamps 2 Richard Gonda a Robert Senkyr 3 Richard Gonda - štart 4 Richard Gonda - 2. miesto
Autor: janGold
Mitsubishi Eclipse Cross
V ankete nemeckého špecializovaného 4WD magazínu si jeho čitatelia z viac ako 170 modelov 13 rôznych kategórií dali na prvé miesto Mitsubishi Eclipse Cross. Dynamicky stvárnený model koncepcie SUV s technológiou 4WD s pokročilým systémom Super-All Wheel Control je inšpirovaný systémom Lancer Evolution. Za prvých desať mesiacov roka 2018 sa v Európe predalo 24 854 áut tohto modelu. Čitatelia rovnakého magazínu si zároveň zvolili Mitsubishi Outlander PHEV za víťaza kategórie alternatívne pohonné jednotky.
Mercedes-AMG 63 S
Čas 7:49,369 minúty dosiahlo na severnom okruhu Nürburgringu sériovo vyrábané SUV Mercedes-AMG GLC 63 S 4MATIC+. Na prvý pokus prekonal starý rekord vývojový inžinier AMG Markus Hofbauer, ktorý sa posadil za volant sériovo vyrábaného modelu s osemvalcovým motorom. Rekordné auto má 4,0-litrový motor V8 biturbo, podvozok so vzduchovým odpružením a adaptívne nastaviteľným tlmením, pohon všetkých kolies s plne variabilným rozdeľovaním krútiaceho momentu, samosvorný diferenciál zadnej nápravy a keramické brzdové kotúče.
Wintercontact-ts-860
Zimné pneumatiky Continental aj tento rok preukázali svoje kvality. V testoch odborných médií a medzinárodných autoklubov získali skvelé hodnotenia a obsadili popredné miesta. Vo viacerých testoch hviezdila opakovane najmä pneumatika Continental WinterContact TS860. Redaktori vyzdvihovali jej vynikajúce vlastnosti na zasneženom aj mokrom povrchu, vyváženosť a bezpečnosť. Testovali sa aj celoročné pneumatiky. V jednom z testov bola pneumatika AllSeasonsContact ocenená najvyššou známkou "veľmi odporúčaná" a obsadila prvú priečku. Označili ju za Najlepšiu celoročnú pneumatiku na snehu.