Homola v Japonsku raz siedmy

Utorok, 30 október 2018

Deviate podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCR na okruhu Suzuka v Japonsku prialo Matejovi Homolovi. V prvých z trojice japonských pretekov skončil slovenský jazdec belgického tímu DG Sport Competition na veľmi peknom siedmom mieste.

1 Homola - Suzuka
Matej Homola na okruhu Suzuka vybojoval v prvých pretekoch siedme miesto

Nádejný bol už výsledok z voľného tréningu, kde náš pretekár na Peugeote 308 zajazdil najrýchlejší čas z celého štartovného poľa. S kvalifikáciou bol potom menej spokojný s 15. miestom, ale po penalizácii viacerých súperov sa dostal na deviate miesto na štarte, v pretekoch sa posunul na siedme v cieli.

"Som veľmi šťastný z tohto výsledku, je to pre mňa príjemný pocit byť v TOP 10. Pred nami sú ďalšie dvoje preteky, ale po pätnástom mieste z kvalifikácie to v pretekoch nebude pre mňa ľahké. Mohol by som si však aspoň dobre "zapredbiehať"," – povedal Homola pred dvoma zostávajúcimi pretekmi.

Do nich štartoval slovenský reprezentant z 15. Miesta. Už v prvých kolách cítil veľkú nedotáčavosť svojho auta v zákrutách a to isté aj jeho tímový kolega s druhým peugeotom belgického tímu. No i tak sa pomerne dlho držal na peknom 14. mieste.

Zvádzal tuhý boj s Monteirom (Honda), ktorý na neho tlačil až tak, že po vzájomnom kontakte Homola takmer vyletel z trate. To znamenalo prepad v štartovom poli a preteky dokončil až na 20. mieste. Monteiro sa po pretekoch ukázal ako veľký gentleman, keď sa prišiel Homolovi ospravedlniť.

V druhých pretekoch nedeľňajšieho víkendu Homolov belgický tím urobil na aute niekoľko zmien, čo mu však veľmi neprospelo. Náš jazdec hneď po štarte začal strácať a už po prvom kole bol až osemnásty. V predposlednom kole došlo k viacerým kontaktom, a tie výrazne poškodili geometriu Homolovho auta. K tomu sa pridalo aj poškodené koleso.

Matej Homola: "Posledné dve kolá boli doslova na srdce a dúfal som, že sa dostanem aspoň do cieľa. Keď vám celé auto vibruje ako zbíjačka, volant je o 45 stupňov otočený doľava a máte prejsť zákrutu v rýchlosti cez 200 km/h, nebolo mi všetko jedno. Keď som potom v cieli zbadal ako ma predbieha moje predné koleso, bol som rád, že som preteky dokončil, a to dokonca na 15. mieste."

Pred tímami je záverečný víkend seriálu svetového pohára FIA WTCR. Karavána sa presunie do Macau, kde na jazdcov čaká jeden z najnáročnejších mestských okruhov. Preteky sú na programe od 15. novembra.

1 Homola - Suzuka 2 Homola - Suzuka 3 Homola - Suzuka
Autor: red
Maco Racing
Na osemhodinových pretekoch v japonskej Suzuke, ktoré sú súčasťou majstrovstiev sveta vytrvalostných pretekov, bude štartovať aj slovenský tím Maco Racing. Za riadidlami tímovej Yamahy sa budú striedať Poliak Pawel Szkopek a Brit James Ellison, o treťom pretekárovi sa rokuje. Slovenský tím na pretekoch v Suzuke štartoval v roku 2007 a obsadil druhé miesto v triede Superproduction, o dva roky neskôr bol v absolútnom hodnotení na 11. mieste. Martin Kuzma, šéf tímu: "Zúčastniť sa na osemhodinových pretekoch v Suzuke nás oslovil jazdec Pawel Szkopek spolu so spoločnosťou Omega. Preteky v Suzuke sú pre motocyklové továrne mimoriadne prestížne. Do pretekov nasadzujú známe mená aj z ostatných svetových šampionátov. V minulosti sa nám v Japonsku darilo, takže aj to je dôvod prečo na tieto preteky cestujeme."
Koci-Mozner
Posádka Martin Koči a Radovan Mozner ml. skončila v silnej konkurencii na Rallye Prešov v absolútnom poradí druhá o len o 6,6 sekundy za víťaznými Poliakmi Grzyb/Wrobel. So Škodou Fabia R5 Slováci dominovali z ôsmich na dvoch rýchlostných skúškach, keď vyhrali úvodnú a potom ešte ôsmu. Zvyšných šesť rýchlostných skúšok vyhrala víťazná poľská posádka. Seriál majstrovstiev Slovenska v rallye bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov.
Koci - Skoda Fabia R5
Prešov bude v závere tohto hostiť posádky súťažných jazdcov, ktoré bojujú o body do majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach. Tím Škoda Slovakia Motorsport bude na Rallye Prešov zastupovať Martin Koči / Radovan Mozner ml. s vozidlom Škoda Fabia R5. Rallye v okolí Prešova sa uskutoční 5. a 6. júla. Seriál majstrovstiev Slovenska bude pokračovať koncom augusta podujatím Deutsch Mann Rally Trebišov, potom v septembri to bude Rallye Veľký Krtíš a zavŕšenie sezóny bude tradične v polovici októbra, kedy je na programe Rallye Košice.