Igor Drotár má slovenský i poľský titul

Utorok, 27 september 2016

Automobilový pretekár Igor Drotár sa uplynulý víkend stal naozajstnou legendou v slovenskom automobilovom športe, keď vo svojich 62 rokoch získal titul absolútneho majstra Slovenska i Poľska v pretekoch automobilov do vrchu.

1 Drotár a fabia
Igor Drotár sa so Škodou Fabia DTRi s výkonným motorom upraveným na vysoký výkon stal po pretekoch v Poľsku majstrov Slovenska i Poľska v pretekoch automobilov do vrchu

Drotár zvíťazil na posledných pretekoch sezóny v poľskej Korczyne. Body ktoré tu získal znamenali pre slovenského pretekára tituly majstra Slovenska i Poľska. Po úspechu v roku 2014 je to Drotárov druhý slovenský titul a prvý poľský. V dlhej histórii poľského šampionátu sa stal vôbec prvým cudzincom, ktorý tento titul získal.

Jazdec z Prešova sa tak zapísal aj do histórie poľského automobilového športu. Víťazstvo v Korczynesi vyjazdil na Škode Fabia DTRi. Pod kapotou má jeho fabia upravený motor zo súťažnej WRC naladený na výkon okolo 650 konských síl.

"Som nadšený a hrdý, že som v tvrdej konkurencii dosiahol takto veľký úspech. Podľa poľskej tlače možno v budúcnosti ešte nejaký cudzinec získa poľský titul, no určite nie v takomto veku. Podarilo sa mi suverénne vyhrať, čím som si potvrdil oba národné tituly. Určite ešte nekončím a teším sa na budúce úspechy," povedal po pretekoch v Poľsku.

2 Igor Drotár
Igor Drotár, legenda slovenského automobilového športu

Drotár si do pretekárskeho auta prvýkrát sadol ešte v roku 1973 a pretekal prevažne v národných a federálnych šampionátoch Československa v rallye. Získal množstvo víťazstiev a titulov majstra Slovenska tak v rallye ako aj v pretekov do vrchu.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.