Italian Baja 2. deň: smolný pre Katriňáka

Nedeľa, 21 marec 2010

Italian Baja 2010, ktorá sa jazdí v okolí mesta Pordenone, vstúpil včera do druhého dňa. Obaja jazdci Environ Imidjex tímu sú šťastne v cieli, aj keď svoj pohár horkosti si vypil Jaro Katriňák. Na trase prvého včerajšieho špeciálu bojoval od približne 35. kilometra s defektom zadnej pneumatiky. A akoby to nestačilo, štvorkolka o niekoľko kilometrov ďalej vypovedala službu a zostala stáť. Jarovi sa podarilo chybu v elektrike na mieste odstrániť, ale stratil viac ako 15 minút, ktoré ho pravdepodobne pripravia o stupne najvyššie.

Italian Baja
Jaroslav Katriňák (vpredu) na trati špeciálneho rýchlostného testu na Italian Baja 2010

Včera sa v Taliansku jazdil špeciál pomenovaný po dakarskej legende menom Edi Orioli. Kým Jaroslava Katriňánka trápili technické problémy na trati špeciálu, druhý jazdec Environ Imidjex Teamu Roman Malovec jazdil bez technických problémov a podal aj vyrovnaný výkon bez jazdeckých chýb.

V depe mechanici zistili problém, ktorý stál Jara Katriňáka posun v umiestnení smerom dozadu – prehrievanie relátka od tzv. trhačky. Je to zariadenie, ktoré slúži na núdzové vypnutie motora v prípade nehody a je pre štvorkolky povinné. Toto zariadenie bolo dodatočne namontované na štvorkolky Can-am DS 450. Po úprave už náš jazdec absolvoval druhý špeciál bez problémov. V prvom, tom s poruchou, skončil náš jazdec na absolútnom 28. mieste a 10. v kategórii Q3. V druhom špeciáli už obsadil absolútne 4. priečku a 3. vo svojej kategórii Q3. Oba špeciálne rýchlostné testy vyhral český jazdec, dakarská legenda Jozef Macháček. V priebežnom absolútnom poradí je Katriňák na 23. pozícii a na 8. v kategórii Q3.

Roman Malovec podal bezchybný výkon. Technika fungovala bez problémov. Roman, ako povedal v cieli, si jazdu vychutnával, zajazdil skvele a s umiestnením vo svojej kategórii je spokojný. Prvý špeciál dokončil v absolútnom hodnotení na 26. mieste, vo svojej kategórii Q4 na 16. priečke. Druhý špeciál dokončil na 25. pozícii, vo svojej kategórii Q4 mu patrí 15. miesto. V absolútnom poradí je Roman Malovec na 24. priečke a v kategórii Q4 mu patrí 15. miesto.

Dnes je na programe posledný súťažný deň. Na jazdcov čakajú celkom tri merané špeciálne rýchlostné testy. Nebudú chýbať rýchle sekcie, ale ani technicky náročné úseky, samozrejme ani jazda vyschnutým korytom rieky.

Italian Baja je prvá súťaž seriálu Baja, ktoré chce tím Environ Imidjex tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011. Talianska Baja je typ rallye s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a automobily. Aj tu je dôležitá navigácia a používa sa itinerár ako na Dakare.

Baja má zvyčajne tri súťažné dni. Dnešný tretí taliansky deň v okolí mesta Pordenone definitívne rozhodne o tom, kto sa stane celkovým víťazom v jednotlivých kategóriách a ktorí traja vystúpia na stupne víťazov. Bude medzi nimi aj Jaroslav Katriňák, ktorému pred posledným dňom patrí 8. priečka v kategórii Q3?

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.