Italian Baja 2. deň: smolný pre Katriňáka

Nedeľa, 21 marec 2010

Italian Baja 2010, ktorá sa jazdí v okolí mesta Pordenone, vstúpil včera do druhého dňa. Obaja jazdci Environ Imidjex tímu sú šťastne v cieli, aj keď svoj pohár horkosti si vypil Jaro Katriňák. Na trase prvého včerajšieho špeciálu bojoval od približne 35. kilometra s defektom zadnej pneumatiky. A akoby to nestačilo, štvorkolka o niekoľko kilometrov ďalej vypovedala službu a zostala stáť. Jarovi sa podarilo chybu v elektrike na mieste odstrániť, ale stratil viac ako 15 minút, ktoré ho pravdepodobne pripravia o stupne najvyššie.

Italian Baja
Jaroslav Katriňák (vpredu) na trati špeciálneho rýchlostného testu na Italian Baja 2010

Včera sa v Taliansku jazdil špeciál pomenovaný po dakarskej legende menom Edi Orioli. Kým Jaroslava Katriňánka trápili technické problémy na trati špeciálu, druhý jazdec Environ Imidjex Teamu Roman Malovec jazdil bez technických problémov a podal aj vyrovnaný výkon bez jazdeckých chýb.

V depe mechanici zistili problém, ktorý stál Jara Katriňáka posun v umiestnení smerom dozadu – prehrievanie relátka od tzv. trhačky. Je to zariadenie, ktoré slúži na núdzové vypnutie motora v prípade nehody a je pre štvorkolky povinné. Toto zariadenie bolo dodatočne namontované na štvorkolky Can-am DS 450. Po úprave už náš jazdec absolvoval druhý špeciál bez problémov. V prvom, tom s poruchou, skončil náš jazdec na absolútnom 28. mieste a 10. v kategórii Q3. V druhom špeciáli už obsadil absolútne 4. priečku a 3. vo svojej kategórii Q3. Oba špeciálne rýchlostné testy vyhral český jazdec, dakarská legenda Jozef Macháček. V priebežnom absolútnom poradí je Katriňák na 23. pozícii a na 8. v kategórii Q3.

Roman Malovec podal bezchybný výkon. Technika fungovala bez problémov. Roman, ako povedal v cieli, si jazdu vychutnával, zajazdil skvele a s umiestnením vo svojej kategórii je spokojný. Prvý špeciál dokončil v absolútnom hodnotení na 26. mieste, vo svojej kategórii Q4 na 16. priečke. Druhý špeciál dokončil na 25. pozícii, vo svojej kategórii Q4 mu patrí 15. miesto. V absolútnom poradí je Roman Malovec na 24. priečke a v kategórii Q4 mu patrí 15. miesto.

Dnes je na programe posledný súťažný deň. Na jazdcov čakajú celkom tri merané špeciálne rýchlostné testy. Nebudú chýbať rýchle sekcie, ale ani technicky náročné úseky, samozrejme ani jazda vyschnutým korytom rieky.

Italian Baja je prvá súťaž seriálu Baja, ktoré chce tím Environ Imidjex tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011. Talianska Baja je typ rallye s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a automobily. Aj tu je dôležitá navigácia a používa sa itinerár ako na Dakare.

Baja má zvyčajne tri súťažné dni. Dnešný tretí taliansky deň v okolí mesta Pordenone definitívne rozhodne o tom, kto sa stane celkovým víťazom v jednotlivých kategóriách a ktorí traja vystúpia na stupne víťazov. Bude medzi nimi aj Jaroslav Katriňák, ktorému pred posledným dňom patrí 8. priečka v kategórii Q3?

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."