Italian Baja: úspešný štart Katriňáka

Piatok, 19 marec 2010

Jaro Katriňák sa opätovne postavil na štart európskej série Baja, tentoraz na štyroch kolesách a pod taktovkou Environ Imidjex tímu. Osedlal štvorkolku Can-am a spolu s Romanom Malovcom dnes absolvovali prvú etapu preteku Italian Baja v talianskom Porderone.

Italian Baja

Baja je typ súťaže s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a autá. Dôležitá je navigácia, používa sa itinerár ako na Dakare. Baja má zvyčajne tri súťažné dni. V týchto dňoch sa Baja koná v Taliansku v okolí mesta Porderone.

Environ Imidjex tím je nový športový tím, ktorý vznikol na podporu Jara Katriňáka. Jaro presedlal z motoriek na štvorkolky a jeho tímovým spolujazdcom je Roman Malovec. Obaja jazdci sedlajú stroje značky Can-am. Jaro ľahšiu DS 450 Xmx a Roman model Renegade 800 Xxc. Italian Baja je prvá rallye zo seriálu Baja, ktoré chce Environ Imidjex tím tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011.

Tím dorazil do Talianska už predvčerom, aby zabezpečil kvalitné tímové zázemie a pripravil techniku. Včera prebehlo technické preberanie strojov. V popoludňajších hodinách bola na programe prvá etapa súťaže s jednou meranou sekciou – prológom. Na jazdcov čakal presun do mestečka Spilimbergo, kde bolo pripravené pódium a oficiálny štart súťaže. Prológ sa jazdil neďaleko tohto mesta. Po rýchlych kilometroch doviedol jazdcov aj do technickejších pasáži trate, kde na jazdcov čakalo viacero brodov a vyschnuté koryto rieky, ktoré dokonale preverilo sústredenosť jazdcov.

Jaro Katriňák si zvykal na novú techniku. Nový model ľahkej štvorkolky Can-am DS 450 Xmx mal k dispozícii od začiatku sezóny na tréning, ale toto je jej prvé nasadenie v ostrej súťaži. Napriek tomu dokázal zajazdiť v etape skvelý piaty čas (4. miesto vo svojej kategórii) so stratou 17 sekúnd na víťaza de Sausu z Portugalska. Jaro Katriňák v cieli takto zhodnotil etapu: "Išiel som opatrnejšie a skúšal možnosti stoja a jeho nastavenie. Štvorkolka je perfektne pripravená, dobré nastavenie podvozka a technicky je úplne bez problémov."

Druhý jazdec tímu Roman Malovec nastúpil na väčšej štvorkolke Cam-Am Renegade 800 Xxc v kategórii Q4. Zároveň to bola jeho premiéra na súťaži tohto typu, musel sa popasovať s navigáciou a prácou s roadbookom. Viedol si skvele a doviedol svoj Renegade do cieľa na 24. mieste medzi štvorkolkami a vo svojej kategórii obsadil 13. miesto so stratou jednej minúty a 28 sekúnd na päťnásobného víťaza Dakaru Josefa Macháčka. Roman bol v cieli spokojný. V súťaži veľkú pozornosť venoval navigácii, nezablúdil a snažil sa vyvarovať jazdeckým chybám.

Toto bol však iba začiatok súťaže. Na jazdcov teraz čakajú počas soboty a nedele dva náročné dni. V sobotu je na programe etapa pomenovaná po Edi Orioliovi, úspešnom jazdcovi Dakaru.

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor a Imidjex
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.