Italian Baja: úspešný štart Katriňáka

Piatok, 19 marec 2010

Jaro Katriňák sa opätovne postavil na štart európskej série Baja, tentoraz na štyroch kolesách a pod taktovkou Environ Imidjex tímu. Osedlal štvorkolku Can-am a spolu s Romanom Malovcom dnes absolvovali prvú etapu preteku Italian Baja v talianskom Porderone.

Italian Baja

Baja je typ súťaže s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a autá. Dôležitá je navigácia, používa sa itinerár ako na Dakare. Baja má zvyčajne tri súťažné dni. V týchto dňoch sa Baja koná v Taliansku v okolí mesta Porderone.

Environ Imidjex tím je nový športový tím, ktorý vznikol na podporu Jara Katriňáka. Jaro presedlal z motoriek na štvorkolky a jeho tímovým spolujazdcom je Roman Malovec. Obaja jazdci sedlajú stroje značky Can-am. Jaro ľahšiu DS 450 Xmx a Roman model Renegade 800 Xxc. Italian Baja je prvá rallye zo seriálu Baja, ktoré chce Environ Imidjex tím tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011.

Tím dorazil do Talianska už predvčerom, aby zabezpečil kvalitné tímové zázemie a pripravil techniku. Včera prebehlo technické preberanie strojov. V popoludňajších hodinách bola na programe prvá etapa súťaže s jednou meranou sekciou – prológom. Na jazdcov čakal presun do mestečka Spilimbergo, kde bolo pripravené pódium a oficiálny štart súťaže. Prológ sa jazdil neďaleko tohto mesta. Po rýchlych kilometroch doviedol jazdcov aj do technickejších pasáži trate, kde na jazdcov čakalo viacero brodov a vyschnuté koryto rieky, ktoré dokonale preverilo sústredenosť jazdcov.

Jaro Katriňák si zvykal na novú techniku. Nový model ľahkej štvorkolky Can-am DS 450 Xmx mal k dispozícii od začiatku sezóny na tréning, ale toto je jej prvé nasadenie v ostrej súťaži. Napriek tomu dokázal zajazdiť v etape skvelý piaty čas (4. miesto vo svojej kategórii) so stratou 17 sekúnd na víťaza de Sausu z Portugalska. Jaro Katriňák v cieli takto zhodnotil etapu: "Išiel som opatrnejšie a skúšal možnosti stoja a jeho nastavenie. Štvorkolka je perfektne pripravená, dobré nastavenie podvozka a technicky je úplne bez problémov."

Druhý jazdec tímu Roman Malovec nastúpil na väčšej štvorkolke Cam-Am Renegade 800 Xxc v kategórii Q4. Zároveň to bola jeho premiéra na súťaži tohto typu, musel sa popasovať s navigáciou a prácou s roadbookom. Viedol si skvele a doviedol svoj Renegade do cieľa na 24. mieste medzi štvorkolkami a vo svojej kategórii obsadil 13. miesto so stratou jednej minúty a 28 sekúnd na päťnásobného víťaza Dakaru Josefa Macháčka. Roman bol v cieli spokojný. V súťaži veľkú pozornosť venoval navigácii, nezablúdil a snažil sa vyvarovať jazdeckým chybám.

Toto bol však iba začiatok súťaže. Na jazdcov teraz čakajú počas soboty a nedele dva náročné dni. V sobotu je na programe etapa pomenovaná po Edi Orioliovi, úspešnom jazdcovi Dakaru.

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor a Imidjex
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.