Italian Baja: úspešný štart Katriňáka

Piatok, 19 marec 2010

Jaro Katriňák sa opätovne postavil na štart európskej série Baja, tentoraz na štyroch kolesách a pod taktovkou Environ Imidjex tímu. Osedlal štvorkolku Can-am a spolu s Romanom Malovcom dnes absolvovali prvú etapu preteku Italian Baja v talianskom Porderone.

Italian Baja

Baja je typ súťaže s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a autá. Dôležitá je navigácia, používa sa itinerár ako na Dakare. Baja má zvyčajne tri súťažné dni. V týchto dňoch sa Baja koná v Taliansku v okolí mesta Porderone.

Environ Imidjex tím je nový športový tím, ktorý vznikol na podporu Jara Katriňáka. Jaro presedlal z motoriek na štvorkolky a jeho tímovým spolujazdcom je Roman Malovec. Obaja jazdci sedlajú stroje značky Can-am. Jaro ľahšiu DS 450 Xmx a Roman model Renegade 800 Xxc. Italian Baja je prvá rallye zo seriálu Baja, ktoré chce Environ Imidjex tím tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011.

Tím dorazil do Talianska už predvčerom, aby zabezpečil kvalitné tímové zázemie a pripravil techniku. Včera prebehlo technické preberanie strojov. V popoludňajších hodinách bola na programe prvá etapa súťaže s jednou meranou sekciou – prológom. Na jazdcov čakal presun do mestečka Spilimbergo, kde bolo pripravené pódium a oficiálny štart súťaže. Prológ sa jazdil neďaleko tohto mesta. Po rýchlych kilometroch doviedol jazdcov aj do technickejších pasáži trate, kde na jazdcov čakalo viacero brodov a vyschnuté koryto rieky, ktoré dokonale preverilo sústredenosť jazdcov.

Jaro Katriňák si zvykal na novú techniku. Nový model ľahkej štvorkolky Can-am DS 450 Xmx mal k dispozícii od začiatku sezóny na tréning, ale toto je jej prvé nasadenie v ostrej súťaži. Napriek tomu dokázal zajazdiť v etape skvelý piaty čas (4. miesto vo svojej kategórii) so stratou 17 sekúnd na víťaza de Sausu z Portugalska. Jaro Katriňák v cieli takto zhodnotil etapu: "Išiel som opatrnejšie a skúšal možnosti stoja a jeho nastavenie. Štvorkolka je perfektne pripravená, dobré nastavenie podvozka a technicky je úplne bez problémov."

Druhý jazdec tímu Roman Malovec nastúpil na väčšej štvorkolke Cam-Am Renegade 800 Xxc v kategórii Q4. Zároveň to bola jeho premiéra na súťaži tohto typu, musel sa popasovať s navigáciou a prácou s roadbookom. Viedol si skvele a doviedol svoj Renegade do cieľa na 24. mieste medzi štvorkolkami a vo svojej kategórii obsadil 13. miesto so stratou jednej minúty a 28 sekúnd na päťnásobného víťaza Dakaru Josefa Macháčka. Roman bol v cieli spokojný. V súťaži veľkú pozornosť venoval navigácii, nezablúdil a snažil sa vyvarovať jazdeckým chybám.

Toto bol však iba začiatok súťaže. Na jazdcov teraz čakajú počas soboty a nedele dva náročné dni. V sobotu je na programe etapa pomenovaná po Edi Orioliovi, úspešnom jazdcovi Dakaru.

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor a Imidjex
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.