Jantulíkov návrat na Sachsenringu

Utorok, 28 jún 2011

Slovensko má ďalší motocyklový talent. Je ním Jakub Jantulík, 16ročný mladík, ktorý si s rýchlymi cestnými motocyklami už dlhší čas tyká. Jazdí triedu 125 cm³ a v tejto triede sa už predstavil aj v pretekoch majstrovstiev sveta. V týchto dňoch sa po prvýkrát od svojho zranenia, ktoré mu privodil pád v Oscherslebene, predstavil na medzinárodných majstrovstvách Nemecka cestných motocyklov.

Jakub Jantulík
V tradícii slovenského motocyklového športu sa pokúša aj kráčať nádejný Jakub Jantulík

Zlomená kľúčna kosť už bola v poriadku, a tak 16ročný slovenský pretekár Jakub Jantulík, jazdec českého AMK Brno Circuit Junior Teamu, chcel zaútočiť v triede 125 cm³ na bodované pozície.

Po prvej sobotňajšej kvalifikácii patrilo Jakubovi 24. miesto a keďže v druhej svoj raňajší čas nedokázal zlepšiť, do nedeľných pretekov štartoval až z 26. pozície.

Po štarte doplatil na početnú skupinu jazdcov v prvej zákrute, nepodarilo sa mu prebojovať sa dopredu a aj napriek veľkej snahe na tejto mimoriadne technickej trati, na ktorej sa jazdí aj seriál majstrovstiev sveta MotoGP, nakoniec v cieli obsadil 21. miesto.

"V piatok sme sa venovali nastaveniu motocykla, skúšali sme prevody a hneď sa mi podarilo zajazdiť slušný čas. V prvej kvalifikácii som sa spočiatku nevedel dostať do tempa, od polovice to však už bolo oveľa lepšie, zlepšoval som časy a pred druhou kvalifikáciou som bol motivovaný posunúť sa o kus dopredu. Asi som chcel však až príliš, a tak z toho nič nebolo, v závere som sa len dokázal dostať na úroveň raňajších časov," – vysvetľoval mladý pretekár videnie svojho účinkovania pred pretekmi.

Jakub Jantulík
Mladícka odvaha jazdca Jakuba Jantulíka a rýchly motocykel patria nerozlučne k sebe

Štart pretekov sa mu vcelku vydaril. Zostal za kvalifikačným miestom a chcel čo najviac súperov predísť už v prvej zákrute. Bolo tam však veľmi "husto", vytlačili ho z trati a tak stratil kontakt so súpermi. Ten sa potom na tak technickej trati ako je Sachsenring získava veľmi ťažko. Pred ním jazdila skupina pretekárov, no nedokázal sa im priblížiť.

"Ak mám zhodnotiť celý víkend, tak to za veľa nestálo, ale aspoň som zasa o niečo zrýchlil a cítim, že sa postupne zlepšujem. Zvýšil som aj svoj tréningový rytmus a verím, že o necelé dva týždne to bude na Salzburgringu opäť o niečo lepšie," – poznamenáva optimisticky naladený jazdec.

Autor: gld, rkarnok
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."