Konôpka víťazne na Silverstone

Streda, 05 jún 2013

V druhom podujatí seriálu vytrvalostných pretekov Blancpain Endurance Series na britskom okruhu Silverstone zvíťazili v hodnotení kategórie Gentlemens Trophy Miroslav Konôpka a Ahmad Al Harthy (Omán) z tímu ARC Bratislava na Porsche 997 GT3 R.

Miroslav Konopka

Od začiatku trojhodinových pretekov bojovali o víťazstvo, čo sa im napokon aj podarilo. Výborne obsadené preteky s účasťou 57 áut dokončil slovenský tím s náskokom 28 sekúnd pred francúzskym tímom Sofrev Ferrari.

Tím ARC Bratislava potvrdil formu z prvého kola v Monze, kde celé dve hodiny bojoval o pódium, no porucha prevodovky ho napokon odsunula na 8. miesto. Vo Veľkej Británii však nechal za sebou všetkých súperov v kategórii Gentlemens Trophy. Pod stupňami víťazov v Blancpain Endurance Series stoja len víťazné autá z každej triedy. Auto so slovenskou vlajkou tu stálo vôbec po prvý raz v histórii pretekov kategórie.

Keď Miroslav Konôpka čakal na vyhlásenie výsledkov, spýtal sa jedného z organizátorov, či majú slovenskú hymnu a vlajku, ktorú tu nikdy predtým nepotrebovali. Na to mu ju britský organizátor ukázal a dodal: "Všetko je pripravené, a blahoželám!"

V priebežnom poradí kategórie GTR je slovenský tím ARC Bratislava na druhom mieste za francúzskym Sofrev ASP s Ferrari 458 Italia, ktorý bol tentoraz druhý. Pódium skompletizoval britský PGF-Kinfaun s vozidlom Aston Martin Vantage.

Seriál bude pokračovať 29. až 30. júna na okruhu Paula Ricarda vo Francúzsku.

Miroslav Konopka Konopka Konopka Silverstone
Autor: janGold
Foto: Petr Frýba
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.