Majster vrchov je z Púchova

Streda, 21 november 2007

Peter Jureňa získal v tohtoročnej sezóne titul absolútneho majstra Európy v pretekoch automobilov do vrchu.

Peter Jureňa Peter Jureňa

Patrí k špičke automobilových pretekárov do vrchu. Už z minulosti ho zdobia tituly z európskych kopcov. V tohtoročnej sezóne dominoval na európskych vrchoch a stal sa vo svojej už pomerne dlhej pretekárskej kariére po prvý raz absolútnym majstrom Európy. Najmä to bol dôvod, prečo sme sa s jazdcom Matadoru Motorsport Petrom Jureňom porozprávali.

Aká bola tohtoročná sezóna?

Pre mňa bola vynikajúca aj preto, že som sa stal po prvý raz v kariére absolútnym majstrom Európy v pretekoch do vrchu. Okrem toho som získal aj absolútneho majstra Slovenska v rovnakej disciplíne. Nestáva sa to každý deň a aj preto mám z toho naozajstnú radosť.

Koľko pretekov mal tohtoročný európsky šampionát a koľko pretekov bolo treba absolvovať na zisk titulu?

Býva ich dvanásť, v tomto roku ich však bolo netradične o jeden viac, teda trinásť. Sú rozdelené na dve polovice a každá sa zvlášť započítava. Jedny preteky z každej polovice sa môžu škrtnúť. Prvá časť mala sedem, druhá šesť pretekov. Majstrovstvá Slovenska pozostávali z deviatich pretekov.

Aké boli umiestnenia v európskych pretekoch do vrchu?

Okrem dvoch pretekov, v ktorých som skončil na druhom a treťom mieste, som všetky ostatné vyhral. Mohol som si preto dovoliť dvoje pretekov v závere seriáli vynechať, keďže už po pretekoch v Ilirskej Bistrici v Slovinsku som v predstihu mal zaistený titul.

Predstavte nám automobil, ktorý sa pričinil o zisk vzácneho titulu.

Štartoval som s novým Mitsubishi Lancer Evo IX. Pod kapotou má dvojlitrový turbomotor, ktorého výkon sa odhaduje na 380 koní. Poháňa všetky štyri kolesá a má aktívny medzinápravový diferenciál riadený počítačom.

Aká bola konkurencia na európskych vrchoch?

Súperi jazdili zväčša na autách rovnakej značky a rovnakom modeli ako ja, teda na Lanceroch Evo IX. Iní jazdili na Subaru alebo BMW. V seriáli však jednoznačne dominovali automobily Lancer Evo IX od Mitsubishi.

A čo budúca sezóna?

Nové pravidlá FIA pre budúcu sezónu budú známe až v decembri, takže príprava automobilu sa bude môcť začať až potom. Oproti vlaňajšku by sa však nič nové či mimoriadne, pokiaľ ide o auto, nemalo udiať. Takže zostávam pri modeli, s ktorým som jazdil tento rok. Aj preto, že sa osvedčilo, že som si naň zvykol a že je vynikajúce. Má výborné jazdné vlastnosti i dostatočne výkonný motor.

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.