Mladý Šikyňa českým šampiónom

Pondelok, 24 september 2012

Pred týždňom si vybojoval Richard Šikyňa titul medzinárodného majstra Slovenska mládeže v motokrose v triede 85 cm³, teraz k nemu pridáva aj celkové víťazstvo v medzinárodných majstrovstvách Českej republiky.

Richard Šikyna
Mladý motokrosár Richard Šikyňa po titule zo Slovenska je aj majstrom Českej republiky

Predposledné podujatie seriálu sa konalo pri obci Horní Újezd, kam Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia prišiel s veľkým náskokom, ktoré mal pred svojimi súpermi. Štvrtým a druhým miestom v jednotlivých jazdách potvrdil titul šampióna a keďže má pred posledným podujatím už 51bodový náskok, nikto ho už nemôže ohroziť. Na pretekoch sa predstavil aj Tomáš Kohút, ktorý obsadil desiate a ôsme miesto. Tretí pretekár tímu Jaroslav Antalič pre zranenie neštartoval.

V októbri čaká ešte Richarda Šikyňu boj aj o ďalší český titul v šampionáte Českého svazu motocyklového sportu, kde je pred poslednými pretekmi so stratou len dvoch bodov druhý.

"Z celkového víťazstva mám obrovskú radosť a touto cestou chcem vyjadriť svoju veľkú vďaku rodičom a tímu MX Slovakia, bez ktorých by som to nikdy nedokázal," povedal Richard Šikyňa po pretekoch.

Tomáš Kohút odštartoval do prvej jazdy na štvrtom mieste, ale pre pád pred ním idúceho jazdca musel zastaviť a prepadol sa na posledné miesto. Nakoniec sa stihol prebojovať na desiatu priečku. V druhej jazde na vode a blate sa mu štart veľmi nevydaril a do cieľa prišiel ôsmy. Svoje účinkovanie v pretekoch zhodnotil takto:"Vcelku som s výkonom aj napriek ťažkostiam spokojný, aj trať sa mi páčila, aj keď bola dosť náročná."

Richard Šikyna Tomáš Kohút
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.