Monte Carlo: kraľovali Hirvonen a škodovky

Streda, 27 január 2010

Legendárna Rallye Monte Carlo po vyradení zo seriálu majstrovstiev sveta WRC opäť naberá na lesku. Je otváracou súťažou Intercontinental Rally Challenge (IRC), má podporu továrenských tímov s novou technikou Fabia S2000, v tomto roku jej neodolal ani minuloročný vicemajster sveta Mikko Hirvonen a o staré dobré Monte Carlo je znovu obrovský divácky záujem fanúšikov automobilových súťaží z celej Európy. Vyhrávali tu velikáni rallye ako Sebastien Loeb, ktorý tu vyhral päťkrát, či Walter Röhl alebo Tommi Mäkinen, ktorí si vavríny víťaza z Monte Carla odnášali po štyrikrát.

Rallye Monte Carlo

Monte Carlo patrí k najnáročnejším v celom seriáli, a inak tomu nebolo ani tento rok. Súťaž bola najdlhšia v celej doterajšej histórii, pričom najmä meniace sa podmienky na trati a s tým súvisiaca voľba pneumatík robia problémy každej posádke. Na ne čakalo v priebehu štyroch dní 405 km rýchlostných skúšok a vyše 1200 km prejazdov. Úvodných 8,83 km sa posádkam nerátalo, ale podľa dosiahnutých časov štartovali do súťaže – prvých desať v opačnom poradí.

Mikko Hirvonen sa proti zvyšku sveta postavil s novou Fiestou S2000, ktorá tu mala svoju svetovú premiéru. Úlohy favorita sa Fín zhostil ako sa na ostrieľaného jazdca patrí. Počas celej súťaže si udržiaval dostatočný náskok a druhý jazdec z minuloročných majstrovstiev sveta najrýchlejších súťažných áut preukazoval svoju spoľahlivosť a jazdecké kvality.

Dôstojných súperov mal Hirvonen vo Francúzovi Sebastienovi Ogierovi, ale aj jazdcoch na škodovkách – Fínovi Juho Hänninenovi, Janovi Kopeckom a Nicolasovi Vouillozovi, ktorí sedlali Fabie S2000. Nielen na začiatku, keď Hänninen skončil v 1. RS iba 0,4 sekundy za Hirvonenom, ale v celom priebehu súťaže. Kopecký mal v úvodnej skúške defekt pneumatiky a klesol až na 41. miesto. Mimo trať sa dostal Ogier, čo ho stálo vyše dve minúty (v závere zo súťaže pre technické problémy odstúpil). Francúz Vouilloz na tretej škodovke ťažil aj z toho, že dobre pozná trať v okolí Monte Carla.

Hirvonen prišiel, videl a zvíťazil. Ukázal, že patrí spolu s Loebom k dvom najlepším súťažným jazdcom na svete. Z trojice jazdcov na škodovkách bol v cieli najúspešnejší na slávnej rallye – mimochodom už 78. – Hänninen. Skončil druhý, keď za víťazným Hirvonenom zaostal len o necelé dve minúty. Kopecký prišiel o šancu bojovať o čelné miesta už na začiatku rallye. Francúz Vouilloz preukázal výbornú znalosť prostredia a skončil na skvelom treťom mieste. Veľmi dobre si viedli aj ďalšie dve škodovky, za volantom ktorých sedeli Guy Wilks a Jarek Orsák.

Výsledky Rally Monte Carlo 2010

1. Mikko Hirvonen Ford Fiesta S2000 4:32:58,5 hod
2. Juho Hanninen Škoda Fabia S2000 + 1:51,4 min
3. Nicolas Vouilloz Škoda Fabia S2000 + 3:19,1
4. Stéphane Sarrazin Peugeot 207 S2000 + 7:25,5
5. Jan Kopecký Škoda Fabia S2000 + 8:48,7
6. Guy Wilks Škoda Fabia S2000 + 9:24,5
7. Bruno Magalhaes Peugeot 207 S2000 + 9:45,4
8. Jean-Sébastien Vigion Peugeot 207 S2000 + 13:33,5
9. Jarek Orsák Škoda Fabia S2000 + 21:16,6
10. Andrej Jereb Peugeot 207 S2000 + 25:26,1

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.