Motokros národov: V Maggiore triumfovali Francúzi

Streda, 28 september 2016

Každoročným vyvrcholením svetovej motokrosovej sezóny je Motokros národov. Tento rok sa podujatie pomenované Monster Energy FIM Motocross of Nations konalo počas uplynulého víkendu v talianskej Maggiore neďaleko Milána. Slovensko na tomto podujatí reprezentovali Richard Šikyňa, Tomáš Kohút a Tomáš Šimko.

1 Anderson
Víťaz druhej jazdy Američan Jason Anderson na Husqvarne sa vo finálovej jazde nevošiel do TOP 10, pomohol však tímu USA k celkovému tretiemu miestu v Motokrose národov

Svetový motokros má za sebou najprestížnejšie podujatie sezóny, ktorým je práve Motokros národov. Preteky Monster Energy FIM Motocross of Nations sa konali počas víkendu na krásnej prírodnej trati v talianskej Maggiore neďaleko Milána. Každú z 38 krajín tu zastupovali traja najlepší jazdci. Pred zrakmi 85.000 divákov sa tu odohrávali neuveriteľné súboje a o body do hodnotenia krajín sa veľmi tvrdo bojovalo do posledných kôl.

Slovensko v triede MX2 na motocykli KTM 250 SX-F už po druhý krát na Motokrose národov reprezentoval 18ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia. V kvalifikačných pretekoch predviedol výbornú jazdu a skončil na vynikajúcom 17. mieste a ako jediný zo Slovákov sa dostal vo svojej triede medzi dvadsať najlepších jazdcov sveta.

3 Cairoli
Antonio Cairoli, sicílsky rodák, sedemnásobný majster sveta, legenda motokrosu, skončil v prvej i tretej jazde pred tisíckami domácich fanúšikov druhý a talianske družstvo v Motokrose národov si na svahoch malebnej Maggiore vybojovalo až piate miesto

Richard Šikyňa mal ambície dostať sa do A-finále. Prečo mu to nevyšlo? "V kvalifikačnej jazde som neodštartoval dobre, ale chytil som rýchlosť a posúval sa dopredu. Nakoniec bolo z toho v cieli 17. miesto. Bohužiaľ nám to spolu s tímom nestačilo na postup do A-finále. Štart do B-finále sa mi celkom podaril, bol som jedenásty. Potom som ale hneď po prvých kolách spadol na dopade jedného skoku. Bol dosť nakropený a šmýkalo sa, keď som sa snažil predbehnúť jazdca predo mnou. Chcel som pokračovať v jazde, no bohužiaľ sa mi zlomili riadidlá a tým sa preteky pre mňa predčasne skončili."

Tím Francúzska vyhral Motokros národov po prvýkrát v roku 2001 v belgickom Namure. Potom ešte v roku 2014 v lotyšskom Kegumse. Vo víťaznom štýle pokračovali teraz aj v Taliansku.

5 Pódium
Francúzsko, Holandsko, USA – poradie v Motokrose národov v talianskej Maggiore. Na pódiu víťazný francúzsky tím takto prejavoval svoju radosť z veľkého úspechu.

Výsledky Motokrosu národov

1. jazda - trieda MX1 - MX2

Výsledky jednotlivcov

1. Romain Febvre (Franc./Yamaha), 34:41.712; 2. Antonio Cairoli (Tal./KTM), +0:04.648; 3. Kevin Strijbos (Belg./Suzuki), +0:19.429; 4. Cooper Webb (USA/Yamaha), +0:25.658; 5. Jeremy Van Horebeek (Belg./Yamaha), +0:34.398; 6. Glenn Coldenhoff (Hol./KTM) +0:37.475

Výsledky tímov

1. Belgicko, 2. USA, 3. Francúzsko, 4. Taliansko, 5. Švajčiarsko, 6. Holandsko

2. jazda - trieda MX2 – MXOpen

Výsledky jednotlivcov

1. Jason Anderson (USA/Husqvarna), 34:59.493; 2. Jeffrey Herlings (Hol./KTM), +0:06.109; 3. Gautier Paulin (Franc./Honda), +0:07.356; 4. Arnaud Tonus (Švajč./Kawasaki), +0:08.861; 5. Dean Ferris (Austr./Yamaha), +0:09.890; 6. Shaun Simpson (V. Brit./KTM), +0:10.765

Výsledky tímov

1. USA, 2. Francúzsko, 3. Švajčiarsko, 4. Holandsko, 5. Taliansko, 6.Belgicko

3. jazda - trieda MXGP - MXOpen – konečné výsledky Motokrosu národov

Výsledky jednotlivcov

1. Jeffrey Herlings (Hol./KTM), 34:34.924; 2. Antonio Cairoli (Tal./KTM), +0:07.624; 3. Kevin Strijbos (Belg./Suzuki), +0:20.781; 4. Romain Febvre (Franc./Yamaha), +0:26.248; 5. Tommy Searle (V. Brit./Kawasaki), +0:28.215; 6. Evgeny Bobryshev (Rus./Honda), +0:34.054

Výsledky tímov

1. Francúzsko, 2. Holandsko 3. USA, 4. Belgicko, 5. Taliansko, 6. Švajčiarsko

Slovenský národný tím sa umiestnil v hodnotení krajín na celkovom 28. mieste.

1 Anderson 2 Van Horebeek 3 Cairoli 4 Šikyna 5 Pódium
Autor: J. Goldberger
Foto: mxgp.com a P. Procházka
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.