Motokros národov: V Maggiore triumfovali Francúzi

Streda, 28 september 2016

Každoročným vyvrcholením svetovej motokrosovej sezóny je Motokros národov. Tento rok sa podujatie pomenované Monster Energy FIM Motocross of Nations konalo počas uplynulého víkendu v talianskej Maggiore neďaleko Milána. Slovensko na tomto podujatí reprezentovali Richard Šikyňa, Tomáš Kohút a Tomáš Šimko.

1 Anderson
Víťaz druhej jazdy Američan Jason Anderson na Husqvarne sa vo finálovej jazde nevošiel do TOP 10, pomohol však tímu USA k celkovému tretiemu miestu v Motokrose národov

Svetový motokros má za sebou najprestížnejšie podujatie sezóny, ktorým je práve Motokros národov. Preteky Monster Energy FIM Motocross of Nations sa konali počas víkendu na krásnej prírodnej trati v talianskej Maggiore neďaleko Milána. Každú z 38 krajín tu zastupovali traja najlepší jazdci. Pred zrakmi 85.000 divákov sa tu odohrávali neuveriteľné súboje a o body do hodnotenia krajín sa veľmi tvrdo bojovalo do posledných kôl.

Slovensko v triede MX2 na motocykli KTM 250 SX-F už po druhý krát na Motokrose národov reprezentoval 18ročný Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia. V kvalifikačných pretekoch predviedol výbornú jazdu a skončil na vynikajúcom 17. mieste a ako jediný zo Slovákov sa dostal vo svojej triede medzi dvadsať najlepších jazdcov sveta.

3 Cairoli
Antonio Cairoli, sicílsky rodák, sedemnásobný majster sveta, legenda motokrosu, skončil v prvej i tretej jazde pred tisíckami domácich fanúšikov druhý a talianske družstvo v Motokrose národov si na svahoch malebnej Maggiore vybojovalo až piate miesto

Richard Šikyňa mal ambície dostať sa do A-finále. Prečo mu to nevyšlo? "V kvalifikačnej jazde som neodštartoval dobre, ale chytil som rýchlosť a posúval sa dopredu. Nakoniec bolo z toho v cieli 17. miesto. Bohužiaľ nám to spolu s tímom nestačilo na postup do A-finále. Štart do B-finále sa mi celkom podaril, bol som jedenásty. Potom som ale hneď po prvých kolách spadol na dopade jedného skoku. Bol dosť nakropený a šmýkalo sa, keď som sa snažil predbehnúť jazdca predo mnou. Chcel som pokračovať v jazde, no bohužiaľ sa mi zlomili riadidlá a tým sa preteky pre mňa predčasne skončili."

Tím Francúzska vyhral Motokros národov po prvýkrát v roku 2001 v belgickom Namure. Potom ešte v roku 2014 v lotyšskom Kegumse. Vo víťaznom štýle pokračovali teraz aj v Taliansku.

5 Pódium
Francúzsko, Holandsko, USA – poradie v Motokrose národov v talianskej Maggiore. Na pódiu víťazný francúzsky tím takto prejavoval svoju radosť z veľkého úspechu.

Výsledky Motokrosu národov

1. jazda - trieda MX1 - MX2

Výsledky jednotlivcov

1. Romain Febvre (Franc./Yamaha), 34:41.712; 2. Antonio Cairoli (Tal./KTM), +0:04.648; 3. Kevin Strijbos (Belg./Suzuki), +0:19.429; 4. Cooper Webb (USA/Yamaha), +0:25.658; 5. Jeremy Van Horebeek (Belg./Yamaha), +0:34.398; 6. Glenn Coldenhoff (Hol./KTM) +0:37.475

Výsledky tímov

1. Belgicko, 2. USA, 3. Francúzsko, 4. Taliansko, 5. Švajčiarsko, 6. Holandsko

2. jazda - trieda MX2 – MXOpen

Výsledky jednotlivcov

1. Jason Anderson (USA/Husqvarna), 34:59.493; 2. Jeffrey Herlings (Hol./KTM), +0:06.109; 3. Gautier Paulin (Franc./Honda), +0:07.356; 4. Arnaud Tonus (Švajč./Kawasaki), +0:08.861; 5. Dean Ferris (Austr./Yamaha), +0:09.890; 6. Shaun Simpson (V. Brit./KTM), +0:10.765

Výsledky tímov

1. USA, 2. Francúzsko, 3. Švajčiarsko, 4. Holandsko, 5. Taliansko, 6.Belgicko

3. jazda - trieda MXGP - MXOpen – konečné výsledky Motokrosu národov

Výsledky jednotlivcov

1. Jeffrey Herlings (Hol./KTM), 34:34.924; 2. Antonio Cairoli (Tal./KTM), +0:07.624; 3. Kevin Strijbos (Belg./Suzuki), +0:20.781; 4. Romain Febvre (Franc./Yamaha), +0:26.248; 5. Tommy Searle (V. Brit./Kawasaki), +0:28.215; 6. Evgeny Bobryshev (Rus./Honda), +0:34.054

Výsledky tímov

1. Francúzsko, 2. Holandsko 3. USA, 4. Belgicko, 5. Taliansko, 6. Švajčiarsko

Slovenský národný tím sa umiestnil v hodnotení krajín na celkovom 28. mieste.

1 Anderson 2 Van Horebeek 3 Cairoli 4 Šikyna 5 Pódium
Autor: J. Goldberger
Foto: mxgp.com a P. Procházka
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.