Motokros: Slovák po siedmich rokoch medzi svetovou špičkou

Piatok, 17 jún 2016

Vo Veľkej Británii na trati Matterley Basin neďaleko Winchestru sa počas nadchádzajúceho víkendu uskutoční 11. podujatie seriálu majstrovstiev sveta v motokrose kategóriách MXGP a MX2. Po dlhých siedmych rokoch pôstu bude mať na tomto vrcholovom podujatí zastúpenie aj Slovensko.

1 Richard Šikyna
Slovenská motokrosová nádej Richard Šikyňa zažije premiéru medzi mužmi na majstrovstvách sveta v motokrose v Anglicku počas tohto víkendu neďaleko Winchestru

Do štyridsiatky najlepších jazdcov sveta v triede MX2 je nominovaný aj mladý iba 18 ročný slovenský jazdec Richard Šikyňa z tímu MX Slovakia, ktorý sedlá motocykel KTM 250 SXF. Richard Šikyňa po tom, čo v minulom roku skončil šiesty na majstrovstvách sveta juniorov v španielskom El Molare v triede MX125, vstupuje teraz po prvý raz medzi mužskú svetovú motokrosovú špičku.

"Tento víkend ma čakajú moje prvé majstrovstvá sveta v triede MX2 medzi mužmi. Splní sa mi tak jeden z mojich veľkých snov. Veľmi sa teším, ako si zajazdím s najrýchlejšími jazdcami sveta, a to ešte na mojej obľúbenej trati. Budem sa snažiť podať čo najlepší výkon. Určite si to užijem naplno," povedal k svojej premiérovej účasti Richard Šikyňa.

2 Richard Šikyna
Richard Šikyňa vo farbách svojho klubu MX Slovakia

"O Richarda sa spolu s ostatnými členmi tímu starám už piaty rok. Vždy som bol presvedčený, že Rišo má v sebe niečo, čo by ho raz mohlo dostať medzi absolútnu svetovú špičku. Je to hlavne skromnosť, nesmierna pracovitosť a húževnatosť a tiež ochota všetko podriadiť tomu, aby mohol byť raz jeden z tých najlepších. To je dnes medzi mladými vzácnosť a teším sa z toho, že z oravského chlapca je dnes mladý muž, ktorý ide stále za svojim detským snom", povedal o nádejnom jazdcovi jeho manažér a šéf tímu MX Slovakia Peter Kolek.

Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.