Motokrosový svet v českom Lokti

Utorok, 24 júl 2018

Svetová motokrosová elita si zmerala sily na štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v českom Lokti. Skvele si na ňom počínal slovenský jazdec Richard Šikyňa, keď celkove po dvoch jazdách skončil na 11. mieste.

1 Sikyna Loket
Slovenský jazdec Richard Šikyňa sa prepracováva stále bližšie k svetovej špičke

Slovenský zástupca Richard Šikyňa v triede MX2 na motocykli KTM 250 ako jediný Slovák v štartovom poli zdvihol latku slovenského motokrosu poriadne vysoko. Po 14. a 11. mieste v dvoch jazdách so ziskom 17 bodov do seriálu majstrovstiev sveta obsadil celkové 11. miesto a opäť prepisuje historické záznamy najväčších úspechov slovenského motokrosu.

"Napriek stále boľavej ruke po páde z pred dvoch týždňov som sa cítil na trati výborne. V kvalifikačných pretekoch som mal super štart a bolo z toho 11. miesto. V noci dosť pršalo a na trati bolo blato. Štart do prvej jazdy mi vyšiel výborne, ale v polovici jazdy po kontakte s jedným jazdcom som prišiel o tri pozície a v cieli bolo z toho 14. miesto. Druhú jazdu som šiel na jedenástej pozícii, z dvoch jázd bolo výsledné 11. miesto. Týmto výsledkom sa chcem poďakovať tímu JD Gunex KTM za ktorý teraz jazdím, môjmu tímu MX Slovakia a trénerovi Mirkovi Kučírkovi," zhodnotil svoje účinkovanie v pretekoch Richard Šikyňa.

Manažér Peter Kolek: "Už v kvalifikačných pretekoch, kde skončil jedenásty, si to rozdal so svetovou špičkou. Výborný výkon, plné sústredenie a nasadenie, psychická pohoda a dôverou vo vlastné schopnosti sa podpísali pod takmer bezchybnú jazdu. Rišo ukázal chrbát aj takým jazdcom, od ktorých túžil mať pred časom fotku s ich podpisom. Ak vydrží, v budúcnosti sa môže pevne usadiť v "klube" najlepších jazdcov sveta."

Prvú jazdu triedy MX2 vyhral Holanďan C. Vlaanderen (Honda), druhý bol Američan T. Covington (Husqvarna) a tretí skončil Španiel J. Prado (KTM).

V druhej jazde si títo traja poradie v cieli vymenili. Najrýchlejší bol Španiel J. Prado, druhý Američan T. Covington a tretí Holanďan C. Vlaanderen. Na štarte prvej i druhej jazdy bolo 34 jazdcov.

1 Sikyna Loket 2 Sikyna Loket 3 Sikyna Loket
Autor: jGold
Wintercontact-ts-860
Zimné pneumatiky Continental aj tento rok preukázali svoje kvality. V testoch odborných médií a medzinárodných autoklubov získali skvelé hodnotenia a obsadili popredné miesta. Vo viacerých testoch hviezdila opakovane najmä pneumatika Continental WinterContact TS860. Redaktori vyzdvihovali jej vynikajúce vlastnosti na zasneženom aj mokrom povrchu, vyváženosť a bezpečnosť. Testovali sa aj celoročné pneumatiky. V jednom z testov bola pneumatika AllSeasonsContact ocenená najvyššou známkou "veľmi odporúčaná" a obsadila prvú priečku. Označili ju za Najlepšiu celoročnú pneumatiku na snehu.
Skoda Octavia G-TEC
Česká automobilka Škoda obohacuje svoju paletu ekologických vozidiel s pohonom na zemný plyn. Škoda Octavia G-TEC dostala nový silnejší motor 1,5 TSI s výkonom 96 kW (130 k). Model Octavia G-TEC je dostupná výhradne v karosárskej verzii kombi a v stupňoch výbavy Active, Ambition a Style. Teraz má s čistým a ekologickým pohonom na zemný plyn dojazd až 480 kilometrov. Na tento účel slúžia tri nádrže, do ktorých sa zmestí 17,7 kg CNG. Nádrž na 11,8 litra benzínu zabezpečí mobilitu aj v regiónoch bez plniacich staníc CNG.
Sikyna
V tureckom Efyone sa išlo ďalšie v poradí už 18. podujatie seriálu majstrovstiev sveta v motokrose. V triede MX2 jazdil aj jediný slovenský zástupca a pravidelný účastník seriálu Richard Šikyňa. Na motocykli KTM 250 SXF obsadil v dvoch jazdách 16. a 15. miesto a získal spolu ďalších jedenásť bodov do priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta. Napriek tomu, ako to po pretekoch povedal, že jeho rýchlosť v pretekoch nebola taká, na akú má. Svoju bodovú zbierku si navýšil na 53 bodov a v hodnotení seriálu poskočil z 29. na 27. priečku. Najbližšie bude úspešný mladý motokrosár štartovať v Nemecku na pretekoch ADAC-u v Gaildorfe.