Nissan znovu na 24hodinovku Le Mans

Štvrtok, 11 jún 2015

Automobilka Nissan sa vracia na 24hodinové preteky na slávny okruh Le Mans. Do pretekov vyštartuje v sobotu 13. júna o 15 hodine s tromi modelmi GT-R LM NISMO. Ide o nové vozidlo triedy LM P1 s novým riešením s motorom vpredu a pohonom kolies prednej nápravy.

1 Nissan GT-R Nismo
Nissan sa po 16 rokoch vracia s modelom GT-R LM NISMO na slávne preteky v Le Mans

Za ich volantmi sa budú striedať medzinárodné tímy jazdcov pochádzajúcich zo sveta formuly jeden, pretekov športových vozidiel a výberu jazdcov z vlastných pretekov Nissanu GT Academy.

S Nissanom GT-R LM NISMO so štartovým číslom 23 pôjde bývalý jazdec sveta F1 Brit Max Chilton, druhým jazdcom bude víťaz GT Academy a jazdec triedy GP3 Jann Mardenborough, tiež z Veľkej Británie. Posádku skompletizuje Francúz Olivier Pla.

"Je skvelé byť súčasťou továrenského tímu, ktorý prišiel do Le Mans snovou koncepciou pohonu," povedal Max Chilton."Krútiaci moment je mimoriadny. Väčší než v akomkoľvek inom pretekárskom vozidle, s ktorým som jazdil. Nepovedal by som, že s ním musíte jazdiť úplne inak než s vozidlami s pohonom kolies zadnej nápravy, ale musíte o svojom štýle jazdy viac premýšľať."

Nissan s číslom 22 obsadia: jazdec s najdlhšou históriou pretekania za divíziu NISMO Michael Krumm z Nemecka, ďalším je víťaz pretekov Le Mans v triede LM P2 Harry Tincknell z Veľkej Británie a tretím je eso Nissanu v triede GT Brit Alex Buncombe.

Michael Krumm jazdí za Nissan NISMO už 16 rokov a bol súčasťou tímu v najvyššej triede v Le Mans v rokoch 1998 a 1999. Na tieto roky s Nissanom veľmi rád spomína. Teraz má príležitosť vrátiť sa a dokončiť začaté dielo, keďže účasť na pretekoch v Le Mans Nissan prerušil v roku 1999.

Nissan s číslom 21 bude pretekať iba v Le Mans a dostane veľmi špeciálny kabát ako pripomienku na vozidlo Nissan R90CK, ktoré si pred 25 rokmi v Le Mans vydobylo prvú štartovú pozíciu. Zažiari vo svojom červeno-bielo-modrom vyhotovení. Za volant si sadnú víťaz šampionátu Super GT Tsugio Matsuda z Japonska, prvý víťaz GT Academy a súčasný jazdec triedy Super GT500 Lucas Ordóñez zo Španielska a prvý víťaz ruskej odnože GT Academy, Rus Mark Šulžickij.

2 Jazdci Nissanov GT-R NISMO
Deväť jazdcov, ktorí sa posadia do áut Nissan GT-R NISMO na 24hodinovku Le Mans

Nissan GT-R LM NISMO je stále v ranej fáze svojho vývoja. Na trať vyšiel prvýkrát v novembri 2014. S každým ďalším testovaním sa posúval dopredu a platilo to aj pre oficiálny testovací deň v Le Mans minulý víkend. Pre Nissan triedy LM P1 to bola verejná premiéra. Tri vozidlá GT-R LM NISMO najazdili viac ako 1500 km a zbierali cenné dáta na ďalší vývoj tohto vozidla.

Modely poháňané motormi Nissan sa v posledných štyroch rokoch dostali v Le Mans v triede LM P2 trikrát na stupne víťazov. Preto nie je prekvapením, že motor Nissan VK45DE V8, vyladený divíziou NISMO, stále zostáva preferovanou pohonnou jednotkou tímov triedy LM P2. Celkovo 14 z 19 automobilov triedy LM P2 v Le Mans poháňajú motory Nissan.

Ak k tomu prirátame tri Nissany GT-R LM NISMO so špeciálnymi turbomotormi V6 s dvoma turbodúchadlami, tak až 30 % celého pretekárskeho poľa v Le Mans poháňajú motory Nissan.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.