Pestrý motocyklový víkend

Streda, 25 apríl 2012

Slovenskí motocykloví pretekári bojovali uplynulý víkend na viacerých frontoch – Jakub Jantulík a Lukáš Jasenský na Veľkej cene Slovenskej republiky v rámci seriálu Alpe Adria Championship, Tomáš Krajčí a Tomáš Svitok v holandskom Essene v majstrovstvách Európy cestných motocyklov v triede Superstoch 600, resp. Superstock 1000.

Jantulik
Mladý 17ročný Jakub Jantulík v pretekoch na Slovakia Ringu si zvykal na novú triedu

Jantulíkova premiéra v novej triede

Veľkou cenou Slovenskej republiky na Slovakia Ringu pri Orechovej Potôni odštartovala cez víkend nová sezóna medzinárodného seriálu Alpe Adria Championship. Na podujatí sa predstavil aj slovenský motocyklový pretekár Jakub Jantulík. Sedemnásťročný Kysučan po rokoch strávených v triede 125 cm³ štartoval po prvýkrát s motocyklom so štvortaktným motorom v kategórii Superstock 600. S motocyklom Yamaha R6 odštartoval spomedzi troch desiatok jazdcov do pretekov zo 14. pozície a v cieli mu patrilo pekné 11. miesto.

Problémy Lukáša Jasenského s motormi

Na okruhu Slovakia Ring v triede Supersport sa predstavil aj vlaňajší šampión triedy Superstock 600 Slovák Lukáš Jasenský z tímu JLT-motoracing. Dvadsaťročný slovenský jazdec chcel na domácom okruhu nadviazať na vlaňajšie úspech, keď tu dokázal v pretekoch tohto medzinárodného seriálu zvíťaziť. V tréningu sa mu pokazili dva motory a tak s požičaným starším motorom nakoniec bol v cieli veľmi nespokojný s desiatym miestom.

Lukáš Jasensky
Lukáš Jasenský na Slovakia Ringu obsadil v triede Superstock 600 10. miesto

Tomáš Krajčí v Holandsku nebodoval

Ďalší slovenský pretekár, 20-ročný Tomáš Krajčí, absolvoval počas víkendu v holandskom Assene druhé kolo majstrovstiev Európy cestných motocyklov v triede Superstock 600. Príliš sa mu nedarilo, na body nedosiahol a skončil na 17. mieste.

Do pretekov štartoval z piateho radu. Po dobrom štarte slovenský pretekár dlho nemohol prekonať jedného z pomalších súperov a tak vedúca skupina bojujúca o body mu ušla. V posledných kolách sa potom nedokázal ku skupine priblížiť natoľko, aby sa zapojil do boja o popredné umiestnenie a skončil na 17. mieste. Z víkendu v Essene je sklamaný, verí však, že na najbližších pretekoch v Monze to bude lepšie.

Tomáš Krajčí
Tomáš Krajčí bojoval v holandskom Essene v triede Superstock 600 a obsadil 17. miesto

Tomáša Svitka zradil motor

V holandskom Assene popri podujatí majstrovstiev sveta Superbikov sa konali aj druhé preteky svetového pohára cestných motocyklov kategórie Superstock 1000. Slovenský reprezentant Tomáš Svitok chcel nadviazať na výborné deviate miesto spred troch týždňov z talianskej Imoly. V kvalifikácii si vyjazdil 15. štartovú pozíciu, jeho tímový kolega Talian Marco Bussolotti štartoval z ôsmeho miesta. Tomáša však už v zahrievacom kole zradil motor a do pretekov tak ani neodštartoval. Bussolotti obsadil deviate miesto.

Tomáš Svitok
Tomáš Svitok štartoval podobne ako Krajčí v Essene, kde ho vyradila porucha motora

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.