Plochá dráha: Martin Vaculík majstrom Európy

Streda, 02 október 2013

Plochá dráha na Slovensku, to je Žarnovica. Žarnovica, to je aj Zlatá prilba SNP. Liahňou pretekárov pre plochú dráhu je znovu Žarnovica. Aj tohtoročný majster Európy je zo Žarnovice – Martin Vaculík. Stal sa ním v nedeľu 29. septembra 2013 a je najväčším úspechom slovenskej plochej dráhy.

Martin Vaculík
So štartovým číslom deväť jazdec zo Žarnovice Martin Vaculík, nový majster Európy

Martin Vaculík získal titul majstra Európy v poľskom meste Rzeszów, kde sa konali posledné finálové preteky štvordielnej série majstrovstiev Európy na plochej dráhe jednotlivcov. Slovenský pretekár sa v nich postaral o veľké prekvapenie, keď dokázal poraziť konkurenciu a zo štyroch podujatí získal najviac bodov a titul európskeho šampióna patrí práve jemu. Predtým zažiaril ešte ako junior, keď v roku 2009 získal bronz na juniorských majstrovstvách Európy.

Jazdec Speedway Clubu Žarnovica mal pred posledným podujatím v poľskom Rzeszówe stratu na prvého muža priebežného poradia Nickiho Pedersena z Dánska stratu piatich bodov a figuroval na priebežnom štvrtom mieste. Sám príliš neveril, že by na posledných pretekoch dokázal túto stratu vymazať a ukoristiť tak pre seba titul európskeho šampióna.

V pretekoch v Poľsku nenašiel však Martin Vaculík ani v jednej jazde premožiteľa, ani v tej poslednej finálovej, a tak si titul domov do Žarnovice odnášal titul práve on. Víťazstvo v každej jazde bolo vydreté, to vo finálovej o to ťažšie, že poľský jazdec Grzegorz Zengota narazil zozadu do jeho zadného kolesa. Slovenský jazdec však náraz ustál a jazdu vyhral. Podobný incident sa zopakoval aj v opakovanej finálovej jazde, keď vinníkom bol Rus Grigorij Laguta. Aj túto jazdu však nás jazdec vyhral.

Martin Vaculík sa tak stal celkovým víťazom záverečného finálového kola a s náskokom troch bodov získal titul majstra Európy pred Dánom Nicki Pedersenom a Grigorijom Lagutom z Ruska.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.