Plochá dráha: Martin Vaculík majstrom Európy

Streda, 02 október 2013

Plochá dráha na Slovensku, to je Žarnovica. Žarnovica, to je aj Zlatá prilba SNP. Liahňou pretekárov pre plochú dráhu je znovu Žarnovica. Aj tohtoročný majster Európy je zo Žarnovice – Martin Vaculík. Stal sa ním v nedeľu 29. septembra 2013 a je najväčším úspechom slovenskej plochej dráhy.

Martin Vaculík
So štartovým číslom deväť jazdec zo Žarnovice Martin Vaculík, nový majster Európy

Martin Vaculík získal titul majstra Európy v poľskom meste Rzeszów, kde sa konali posledné finálové preteky štvordielnej série majstrovstiev Európy na plochej dráhe jednotlivcov. Slovenský pretekár sa v nich postaral o veľké prekvapenie, keď dokázal poraziť konkurenciu a zo štyroch podujatí získal najviac bodov a titul európskeho šampióna patrí práve jemu. Predtým zažiaril ešte ako junior, keď v roku 2009 získal bronz na juniorských majstrovstvách Európy.

Jazdec Speedway Clubu Žarnovica mal pred posledným podujatím v poľskom Rzeszówe stratu na prvého muža priebežného poradia Nickiho Pedersena z Dánska stratu piatich bodov a figuroval na priebežnom štvrtom mieste. Sám príliš neveril, že by na posledných pretekoch dokázal túto stratu vymazať a ukoristiť tak pre seba titul európskeho šampióna.

V pretekoch v Poľsku nenašiel však Martin Vaculík ani v jednej jazde premožiteľa, ani v tej poslednej finálovej, a tak si titul domov do Žarnovice odnášal titul práve on. Víťazstvo v každej jazde bolo vydreté, to vo finálovej o to ťažšie, že poľský jazdec Grzegorz Zengota narazil zozadu do jeho zadného kolesa. Slovenský jazdec však náraz ustál a jazdu vyhral. Podobný incident sa zopakoval aj v opakovanej finálovej jazde, keď vinníkom bol Rus Grigorij Laguta. Aj túto jazdu však nás jazdec vyhral.

Martin Vaculík sa tak stal celkovým víťazom záverečného finálového kola a s náskokom troch bodov získal titul majstra Európy pred Dánom Nicki Pedersenom a Grigorijom Lagutom z Ruska.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.