Pozvánka na Slovakia Ring

Utorok, 09 august 2011

Najväčšie automobilové preteky roka na Slovensku sú na dohľad. Veľká cena Slovenskej republiky, preteky cestných automobilov, sa uskutočnia 19. – 21. augusta na modernom pretekárskom okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni.

Veľká cena SR
Veľká cena SR sa svojim charakterom zaraďuje medzi najatraktívnejšie podujatie na Slovensku

Veľká cena SR bude okrem majstrovstiev Slovenskej republiky obohatená o majstrovstvá Českej republiky, Poľskej republiky, Slovinskej republiky ako aj o preteky zóny strednej Európy. Chýbať nebudú ani formule D2 a D3.

Najväčším magnetom veľkej ceny na Slovakia Ringu však budú preteky seriálu majstrovstiev Európy FIA GT3, historicky prvé na Slovensku. Štartovné pole GT3 tvorí približne 30 áut, za sezónu sa jazdí 12 pretekov, z nich najbližšie dva počas najbližšieho víkendu na Slovakia Ringu.

"To, že sa nám podarilo dotiahnuť na slovenský okruh tak významné preteky, akým je seriál FIA GT3, dokazuje kvalitu a atraktívnosť okruhu Slovakia Ring. Ide o tímy a jazdcov z celého sveta, ktorí sedlajú najnovšiu generáciu športových vozidiel a bojujú o lukratívne ceny a o postup do kategórie FIA GT1," - hodnotí športový zaradenie pretekov zaradenie kategórie FIA GT3 do programu VC SR športový riaditeľ Slovakia Ringu Ladislav Šnegoň.

"Veľmi nás teší, že každým rokom zvyšujeme kvalitu našich podujatí, ktorých sa zúčastňujú profesionálne tímy a kvalitní svetoví jazdci na špičkových autách. Pritiahnutím pretekov FIA GT3 zvyšujeme úroveň samotnej Veľkej ceny Slovenskej republiky, čo verím že ocenia diváci, ktorí si toto atraktívne podujatie nenechajú ujsť," dopĺňa výkonný riaditeľ Slovakia Ringu Tomáš Vranka.

Medzi značkami, ktoré budú mať možnosť diváci na našej veľkej cene vidieť, budú okrem iných Lamborghini Gallardo LP600 GT3, Aston Martin DBRS9, Ferrari 458 Italia, Mercedes-Benz SLS AMG GT3 či Porsche 911 GT3 R, BMW Z4 GT3 a ďalšie.

Z našich jazdcov sa okrem iných na Slovakia Ringu predstavia Štefan Rosina a Filip Sládečka, obaja zaradení do kategórie "zlatý jazdec". Zo zahraničných sú na súpiske zatiaľ mená ako Paul van Splunteren, Phillippe Giauque, či českí jazdci Jan Šťovíček, Jarek Janis, Jakub Knoll. A pribúdajú ďalší zahraniční jazdci.

Pre návštevníkov Veľkej ceny SR je pripravený aj bohatý sprievodný program s množstvom atrakcií a zábavy. Organizátori chcú potešiť návštevníkov podujatia a aj ich rodiny. Samotné preteky by mali byť adrenalínom pre mužov, relax pre ich manželky a partnerky a zábava pre deti. Bude možnosť vyskúšať si let vrtuľníkom i jazdu obrneným transportérom. Zastúpená bude aj Red Bull letka, budú sa žrebovať atraktívne ceny, k dispozícii je neďaleké termálne kúpalisko a kemp kyvadlovou dopravou.

V piatok už od 8,30 sú na programe voľné tréningy a večer od 19,00 do 20,00 prehliadka pretekárskych áut. V sobotu už o 8,30 sa začínajú preteky cestovných automobilov D4-2000. Od 9,30 sa pôjde kvalifikácia FIA GT3, potom nasledujú preteky formúl D2 a D3, kvalifikácia Europen R-Cup a o 14,45 preteky FIA GT3. O 16,15 sa začínajú 2hodinové vytrvalostné preteky D4-2000 a D4+2000. Sobotu uzatvára program ďalšia prehliadka pretekárskych áut.

V nedeľu ráno o 8,40 sa pôjde kvalifikácia formúl D2 a D3 a cestných áut G4-2000 a D4+2000. O 11,15 sú na programe hodinové preteky FIA GT3, potom o 12,45 preteky European R-Cup. Od 14,15 vyjdú znovu na trať automobily D4-2000 a D4+2000 a formuly D2 a D3. Program VC SR uzatvárajú preteky European R-Cup.

Na Slovakia Ringu čaká návštevníkov podujatia bohatý športový i spoločenský program. Je to mimoriadna príležitosť vidieť na jednom mieste počas troch dní od 19. do 22. augusta množstvo hodnotných a určite aj veľmi dramatických pretekov.

Veľká cena SR Veľká cena SR Veľká cena SR Veľká cena SR Veľká cena SR Veľká cena SR
Autor: J. Goldberger
Foto: Slovakia Ring
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.