Pred štartom Barum Rally

Streda, 24 august 2011

Siedma súťaž tohtoročného šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC) privíta posledný augustový víkend celkom 29 áut kategórie Super 2000, z nich až 14 bude so znakom okrídleného šípu, ktoré dominovali uplynulým dvom ročníkom a patria k favoritom aj teraz. Barumka bude aj tento rok súčasťou majstrovstiev Európy a medzinárodných majstrovstiev Českej republiky.

Škoda Fabia S200
Súťažné Fabie S2000 dominujú seriálu majstrovstiev IRC - lídrom je Fín Hänninen

Na štart sa teší aj továrenský pilot Škoda Motorsport Jan Kopecký, ktorý by rád na domácej súťaži zopakoval víťazstvo z roku 2009 a zároveň odčinil minuloročné vypadnutie na skvele rozbehnutej súťaži, keď odstúpil po havárii z prvého miesta.

Súčasný líder IRC Juho Hänninen by rád nadviazal na úspešné predstavenie v tomto ročníku: "Na Barumke sa nám v minulých rokoch darilo a budeme chcieť na tieto úspechy nadviazať. Je to ťažká súťaž s množstvom zradných miest a aj vďaka skvelým divákom sa právom radí k vrcholom sezóny."

Priebežne druhý muž IRC a víťaz minulého ročníka Freddy Loix štartujúci s podporou belgického zastúpenia Škody bude chcieť nadviazať na doteraz veľmi úspešne rozbehnutú sezónu. Po druhom mieste na Azorských ostrovoch sa k adeptom na popredné priečky bude radiť aj Andreas Mikkelsen z tímu Škoda Veľká Británia. K ďalším favoritom patrí aj miestny rodák Roman Kresta, niekoľkonásobný český šampión a líder českých majstrovstiev, ktorý štartuje s privátnou Fabiou.

Premiérovo sa na tratiach zlínskej súťaže objavia piloti tímu Škoda Nemecko Mark Wallenwein a Matthias Kahla. Na štarte nebude chýbať ani českým fanúšikom veľmi dobre známy Fín Toni Gardemeister.

Na jazdcov čaká 15 rýchlostných skúšok a 248 ostrých kilometrov. Rally začína v piatok atraktívnou mestskou rýchlostnou skúškou v centre Zlína a končí v nedeľu popoludní.

Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.