Rallye Argentína: trikrát Škoda

Streda, 24 marec 2010

Argentínska rallye, tretie podujatie šampionátu IRC, sa niesla v znamení značky Škoda. Fínsky pilot Juho Hänninen v službách továrenského tímu Škoda Motorsport korunoval svoj skvelý výkon presvedčivým víťazstvom. Druhý skončil Guy Wilks jazdiaci za anglický tím Škoda UK Motorsport a tretiu priečku obsadil druhý jazdec továrenského tímu z Mladej Boleslavi Jan Kopecký.

Škoda Super 2000
Fín Hänninen v službách Škoda Motorsport s modelom Super 2000 dokonale zrástol

Škoda tak prvýkrát vo svojej histórii oslávila trojité víťazstvo a Juho Hänninen kraľuje priebežnému poradiu jazdcov šampionátu IRC s päťbodovým náskokom pred Wilksom. Na tretie miesto poskočil vďaka argentínskemu úspechu Jan Kopecký. Vedenie v tímoch si upevnila značka Škoda v hodnotení výrobcov pred Peugeotom a Fordom.

Náročná šotolinová rallye bola rozložená do troch dní, na jazdcov čakalo 15 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 231 km. Piatkovú supereresku dlhú 3,3 km, ktorá sa išla na mestskom okruhu, vyhral jazdec Peugeotu a minuloročný víťaz seriálu IRC Kris Meeke pred Guyom Wilksom. Hänninen s Kopeckým skončili na štvrtom a piatom mieste so zhodným časom a stratou 2,9 sekundy na víťaza. V Argentíne to však bolo prvé a posledné víťazstvo inej značky ako Škoda.

Sobotňajšiu etapu, ktorá bola charakteristická extrémne rýchlym a tvrdým povrchom, odštartoval vo veľkom štýle Hänninen, vyhral hneď prvú rannú RS a dostal sa do čela. Do konca súťaže potom zvyšoval náskok na všetkých svojich súperov. Zo siedmich sobotňajších rýchlostných testov vyhral Hänninen šesť a len v jednej sa o sekundu sklonil pred Wilksom. Poradie po sobotňajšej etape: Hänninen, Wilks, Meeke, Kopecký.

V nedeľu čakala na jazdcov technickejšia trať s nižšími rýchlostnými priemermi, s kamenitým a bahnitým povrchom. Vo famóznych výkonoch pokračoval Hänninen so spolujazdcom Mikko Markkulom, ktorí zvíťazili v piatich zo siedmich nedeľných eresiek a celkovo si pripísali víťazstvá v 11 rýchlostných skúškach. Druhí Guy Wilks s Philipom Pughom si bezpečne udržali druhú priečku. Stále sa zrýchľujúci Jan Kopecký so spolujazdcom Petrom Starým sa posunul aj vďaka odstúpeniu jedného z favoritov súťaže Krisa Meeka pre technickú chybu v predposlednej eres na vysnívané pódium.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.