Rallye Argentína: trikrát Škoda

Streda, 24 marec 2010

Argentínska rallye, tretie podujatie šampionátu IRC, sa niesla v znamení značky Škoda. Fínsky pilot Juho Hänninen v službách továrenského tímu Škoda Motorsport korunoval svoj skvelý výkon presvedčivým víťazstvom. Druhý skončil Guy Wilks jazdiaci za anglický tím Škoda UK Motorsport a tretiu priečku obsadil druhý jazdec továrenského tímu z Mladej Boleslavi Jan Kopecký.

Škoda Super 2000
Fín Hänninen v službách Škoda Motorsport s modelom Super 2000 dokonale zrástol

Škoda tak prvýkrát vo svojej histórii oslávila trojité víťazstvo a Juho Hänninen kraľuje priebežnému poradiu jazdcov šampionátu IRC s päťbodovým náskokom pred Wilksom. Na tretie miesto poskočil vďaka argentínskemu úspechu Jan Kopecký. Vedenie v tímoch si upevnila značka Škoda v hodnotení výrobcov pred Peugeotom a Fordom.

Náročná šotolinová rallye bola rozložená do troch dní, na jazdcov čakalo 15 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 231 km. Piatkovú supereresku dlhú 3,3 km, ktorá sa išla na mestskom okruhu, vyhral jazdec Peugeotu a minuloročný víťaz seriálu IRC Kris Meeke pred Guyom Wilksom. Hänninen s Kopeckým skončili na štvrtom a piatom mieste so zhodným časom a stratou 2,9 sekundy na víťaza. V Argentíne to však bolo prvé a posledné víťazstvo inej značky ako Škoda.

Sobotňajšiu etapu, ktorá bola charakteristická extrémne rýchlym a tvrdým povrchom, odštartoval vo veľkom štýle Hänninen, vyhral hneď prvú rannú RS a dostal sa do čela. Do konca súťaže potom zvyšoval náskok na všetkých svojich súperov. Zo siedmich sobotňajších rýchlostných testov vyhral Hänninen šesť a len v jednej sa o sekundu sklonil pred Wilksom. Poradie po sobotňajšej etape: Hänninen, Wilks, Meeke, Kopecký.

V nedeľu čakala na jazdcov technickejšia trať s nižšími rýchlostnými priemermi, s kamenitým a bahnitým povrchom. Vo famóznych výkonoch pokračoval Hänninen so spolujazdcom Mikko Markkulom, ktorí zvíťazili v piatich zo siedmich nedeľných eresiek a celkovo si pripísali víťazstvá v 11 rýchlostných skúškach. Druhí Guy Wilks s Philipom Pughom si bezpečne udržali druhú priečku. Stále sa zrýchľujúci Jan Kopecký so spolujazdcom Petrom Starým sa posunul aj vďaka odstúpeniu jedného z favoritov súťaže Krisa Meeka pre technickú chybu v predposlednej eres na vysnívané pódium.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.