Rallye Argentína: trikrát Škoda

Streda, 24 marec 2010

Argentínska rallye, tretie podujatie šampionátu IRC, sa niesla v znamení značky Škoda. Fínsky pilot Juho Hänninen v službách továrenského tímu Škoda Motorsport korunoval svoj skvelý výkon presvedčivým víťazstvom. Druhý skončil Guy Wilks jazdiaci za anglický tím Škoda UK Motorsport a tretiu priečku obsadil druhý jazdec továrenského tímu z Mladej Boleslavi Jan Kopecký.

Škoda Super 2000
Fín Hänninen v službách Škoda Motorsport s modelom Super 2000 dokonale zrástol

Škoda tak prvýkrát vo svojej histórii oslávila trojité víťazstvo a Juho Hänninen kraľuje priebežnému poradiu jazdcov šampionátu IRC s päťbodovým náskokom pred Wilksom. Na tretie miesto poskočil vďaka argentínskemu úspechu Jan Kopecký. Vedenie v tímoch si upevnila značka Škoda v hodnotení výrobcov pred Peugeotom a Fordom.

Náročná šotolinová rallye bola rozložená do troch dní, na jazdcov čakalo 15 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 231 km. Piatkovú supereresku dlhú 3,3 km, ktorá sa išla na mestskom okruhu, vyhral jazdec Peugeotu a minuloročný víťaz seriálu IRC Kris Meeke pred Guyom Wilksom. Hänninen s Kopeckým skončili na štvrtom a piatom mieste so zhodným časom a stratou 2,9 sekundy na víťaza. V Argentíne to však bolo prvé a posledné víťazstvo inej značky ako Škoda.

Sobotňajšiu etapu, ktorá bola charakteristická extrémne rýchlym a tvrdým povrchom, odštartoval vo veľkom štýle Hänninen, vyhral hneď prvú rannú RS a dostal sa do čela. Do konca súťaže potom zvyšoval náskok na všetkých svojich súperov. Zo siedmich sobotňajších rýchlostných testov vyhral Hänninen šesť a len v jednej sa o sekundu sklonil pred Wilksom. Poradie po sobotňajšej etape: Hänninen, Wilks, Meeke, Kopecký.

V nedeľu čakala na jazdcov technickejšia trať s nižšími rýchlostnými priemermi, s kamenitým a bahnitým povrchom. Vo famóznych výkonoch pokračoval Hänninen so spolujazdcom Mikko Markkulom, ktorí zvíťazili v piatich zo siedmich nedeľných eresiek a celkovo si pripísali víťazstvá v 11 rýchlostných skúškach. Druhí Guy Wilks s Philipom Pughom si bezpečne udržali druhú priečku. Stále sa zrýchľujúci Jan Kopecký so spolujazdcom Petrom Starým sa posunul aj vďaka odstúpeniu jedného z favoritov súťaže Krisa Meeka pre technickú chybu v predposlednej eres na vysnívané pódium.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.