Rallye Bohemia: triumf škodoviek

Utorok, 27 október 2009

Nová súťažná zbraň škodoviek sa stále viac a veľmi výrazne presadzuje na domácich, ale najmä na zahraničných tratiach. Veľké úspechy žne Fabia Super 2000 s jazdcami Janom Kopeckým a Fínom Juhom Hänninenom v seriáli IRC (Intercontinental Rally Challenge), kde Kopecký pred poslednou súťažou roka, ktorá sa bude jazdiť 19.-21. novembra v Škótsku, je v priebežnom poradí druhý a tímu Škoda patrí tiež druhé priečka. Škodovácky tím sa prednedávnom predstavil aj domácich fanúšikom na Rallye Bohemia, na ktorej jeho jazdci doslova kraľovali.

Škoda Fabia S2000
Triumf Škody Fabia S2000 bol dokonalý – na "pódiu" stáli tri škodovácke posádky

Tohtoročnú tradičnú Bohemku v okolí Mladej Boleslavi výrazne ovplyvnilo počasie a tak sa jazdila len jej skrátená verzia. Z pôvodne plánovaných 12 rýchlostných skúšok a 222 ostrých kilometrov sa nakoniec odjazdilo päť "eresiek" v celkovej dĺžke 60 km. Víťazom sa stal člen továrenského tímu Škoda Motorsport Juho Hänninen so spolujazdcom Mikkom Markkulom, ktorí vyhrali tri rýchlostné skúšky. Za nimi skončili ich tímoví kolegovia Jan Kopecký a Petr Starý, ktorí vyhrali zostávajúce dve rýchlostné skúšky a zaostali za víťazmi o 14,4 sekundy. Hattrick vozidiel Škoda Fabia Super 2000 zavŕšil tretím miestom Nór Andreas Mikkelsen s Olom Floenom, ktorí štartovali so súkromnou Fabiou talianskeho tímu MRT.

Šéf tímu Škoda Motorsport Michal Hrabánek účinkovanie svojho tímu na Rallye Bohemia komentoval slovami: "Mrzí nás, že súťaž nemohla byť kvôli rozmarom počasia kompletná, pretože organizátori pripravili krásnu a náročnú trať. V každom prípade sme vďační za ďalšiu možnosť predstaviť sa domácim fanúšikom rallye a priaznivcom značky Škoda. Obe posádky aj celý tím by som chcel pochváliť za profesionálny výkon od štartu až do cieľa. Mať na pódiu tri vozidlá značky Škoda je pekný pohľad aj pocit."

Víťazný pilot Juho Hänninen to videl takto: "Spoločne s Mikkom sme sa veľmi tešili na súťaž v snehových podmienkach, aj keď je táto súťaž uvádzaná ako asfaltová. Veľmi sme si nezajazdili, ale chápeme, že situácia na trati bola neúnosná. Víťazstvo nás veľmi teší. V Česku trávim veľa svojho pracovného aj voľného času, a tak má pre mňa tento triumf zvláštny nádych."

Spokojný bol aj druhý v cieli Jan Kopecký: "Bohemka je pekná súťaž a aj my sme sa tešili na súboje o sekundy ako s Juhom, tak aj s ostatnými posádkami českej a medzinárodnej špičky. Bol to skôr taký šprint, ale na zasnežených tratiach s popadanými stromami sa skutočne ísť nedalo. Gratulujem Juhovi k víťazstvu, ktoré si plne zaslúži."

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."