Richard Gonda bude sedlať Renaultsport RS 01

Utorok, 12 máj 2015

Richard Gonda je slovenskému fanúšikovi motoristického športu dobre známy už viac sezón z pretekov formulových automobilov. S jeho menom a výsledkami sme sa stretávali aj na stránkach nášho internetového portálu. Väčšinou s výbornými výkonmi a výsledkami, veľmi často s umiestnením na stupni víťazov, ale aj s jeho víťazstvami.

1 Richard Gondo v RS01
Richard Gonda bude v tomto roku pretekať v sedle prototypu Renaultsport RS01

Mladý Banskobystričan zvíťazil v roku 2013 s monopostom Dallara F308 v seriáli F3 Open Cup, keď zo 16 pretekov sedem vyhral a získal 11 pódiových umiestnení. Rok na to jazdil v seriáli formula Acceleration 1 a skončil tretí. Koncom roku 2014 úspešne prešiel testami prestížneho seriálu World Series by Renault v kategórii formula Renault 3,5. V tomto roku sa Richard Gonda predstaví v prestížnom seriáli Renault Sport Trophy na pretekárskom špeciále Renaultsport 01.

Po rokoch strávených v sedle formulových áut prichádza teraz pre rodáka z Banskej Bystrice zmena, keď nebude sadať do kokpitu formuly, ale do prototypu, v ktorom bude mať strechu nad hlavou. Richard Gonda bude v tomto roku ako jediný Slovák účastníkom prestížnych podujatí World Series by Renault. Sedlať bude unikátnu novinku divízie Renaultsport RS 01. Počas tohtoročnej sezóny absolvuje 12 pretekov na známych európskych okruhoch vo farbách francúzskeho ART Junior Tímu.

2 Richard Gonda
Richard Gonda, 21ročný slovenský automobilový pretekár

Dvadsaťjedenročný Gonda po úspešných uplynulých sezónach v monopostoch zamieril tento rok do kategórie prototypov, kde bude môcť preukázať komplexnosť jazdeckých schopností a svoj talent. Vo francúzskom tíme ART Junior má najvyššie ambície v novom šampionáte Renault Sport Trophy. Veď víťaz tohto seriálu má istý štart v najprestížnejších vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans.

Nový pretekársky špeciál Renaultsport RS 01 skvele vyzerá, má výnimočný výkon, skvelú aerodynamiku a ozajstné športové DNA. S unikátnym riešením karbónového monokoku vyrobeného v spolupráci s firmou Dallara má hmotnosť menej ako 1100 kg a používa dvakrát preplňovaný šesťvalec pôvodom z Nissanu GR-R s výkonom vyše 500 koní, presnejšie 373 kW. Poháňa kolesá zadnej nápravy prostredníctvom sedemstupňovej sekvenčnej prevodovky a vie ísť rýchlosťou až 300 km/h.

3 Richard Gonda
Renaultsport RS 01 v plnej paráde pripravený pre nášho pretekára Richarda Gondu

Richarda Gondu uvidíme v tejto sezóne aj na neďalekom pretekárskom okruhu Hungaroring. Kalendár obsahuje tiež preteky na okruhoch Spa, Silverstone, Le Mans, Nürburgring a Jerez. Otváracie preteky seriálu sú už 30. mája v belgickom Spa-Francorchamps.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."