Rozhovor s Miroslavom Abrahámom

Sobota, 28 august 2010

Miroslav Abrahám mladší sedlá pretekárske štvorkolky i automobily. Približne pred týždňom pred pretekmi o Cenu Slovenska sme s ním pohovorili o pretekárskych plánoch Abraham Racing Teamu, za ktorý jazdí.

Miroslav Abrahám
Miroslav Abrahám mladší presedlal zo štvorkoliek na cestné pretekárske automobily. Ani na štvorkolky však nezanevrel a aj s nimi má veľké plány.

Donedávna ste jazdili na štvorkolkách, potom ste presedlali na cestné automobily. Čo vás k tomu viedlo?

Mal som zranenú ruku, nemohol som jazdiť na štvorkolke, a keďže ma to stále ťahá na pretekárske dráhy, obstaral som si auto a mohol som opäť pretekať.

Mohli by ste nám predstaviť svoj pretekársky stroj?

Škoda Fabia 2000, továrenský automobil s dvojlitrovým motorom. Karoséria je z kevlaru, teda celý automobil je poriadne odľahčený, váži približne 700 kilogramov, výkon motora je 262 koní.

Nadchádzajúce preteky na Cene Slovenska sú po pretekoch na Pezinskej Babe vaše prvé na okruhu s týmto automobilom.

V tejto sezóne som to skúsil na pretekoch do vrchu na Dobšinskom kopci. To ešte na požičanom Fiate Seicento. Aj ďalšie preteky boli opäť do vrchu - na Pezinskej Babe, to už na Škode 2000. Neboli pre mňa príliš vydarené, v prvej jazde mi nesadli pneumatiky. Druhá jazda sa išla na vode, to už bolo lepšie, ale na dobré umiestnenie to však nestačilo.

Teraz ste pred prvými vážnejšími pretekmi, Cenou Slovenska. Čo si od nich sľubujete?

Cena Slovenska je pre mňa veľká výzva. Prvé veľké preteky na perfektne pripravenom aute. Uvidím, na čo máme.

Aké ďalšie preteky vás ešte v tomto roku čakajú?

Najbližšie sú v Maďarsku na Pannóniaringu koncom augusta ako ďalšie preteky majstrovstiev Slovenska. Do tohto seriálu sú zaradené aj preteky v Brne na Masarykovom okruhu. Ak by obe tieto podujatia dopadli podľa očakávania, potom by som si možno išiel zajazdiť DMV Touringcup Championship na taliansku Monzu.

Na aké umiestnenia si trúfate v tejto sezóne?

V jednotlivých pretekoch do piateho miesta medzi jazdcami zo Slovenska vo svojej kategórii a celkovo do desiateho miesta.

S akými ambíciami budete vstupovať do novej sezóny?

Náš tím by sa mal zúčastniť európskeho seriálu DMV Touringcup Championship. Okrem toho odjazdíme aj kompletný seriál majstrovstiev Slovenska cestných automobilov. Nechcem vynechať ani preteky štvorkoliek a v pláne mám spolu s Ramonom Malovcom absolvovať celý európsky seriál Baja Championship Race.

Spomenuli ste štvorkolky a Ramona Malovca. Aké ciele si dávate tu?

S Ramonom Malovcom budeme tvoriť dvojicu a máme nemalé ciele. Mali by sme tvoriť dobrý tím. Cieľom je účasť na seriáli Baja a vidinou Dakar. Tu však bude všetko závisieť od toho, či sa nám podarí získať na Dakar potrebné finančné krytie. Dakar je pre náš tím jednou veľkou výzvou. Verím, že ho raz aj s Ramonom absolvujeme.

Pozn. autora: Prvý z cieľov, ktoré si Miroslav Abrahám ml. dal na túto sezónu – umiestniť sa v jednotlivých pretekoch do piateho miesta – sa mu podarilo splniť pred pár dňami na pretekoch o Cenu Slovenska na Slovakia Ringu, keď v kategórii šprint do 2000 cm³ skončil medzi jazdcami zo Slovenska piaty.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.