S Fiestou R2 na Rallye Tribeč

Streda, 18 máj 2011

Na Slovensku pribudlo nové športové náradie, keď sa Ford Team RS Slovakia rozhodol spestriť svoje aktivity. Popri účasti na pretekoch do vrchu sa tento rok zúčastní aj súťaže Rallye Tribeč, ktorá sa koná už počas najbližšieho víkendu – v sobotu 21. mája v Topoľčanoch.

Ford Fiesta R2
Nová "ostrá" Fiesta sa v rallye úprave predstaví už tento víkend na Rallye Tribeč

Ford Team RS Slovakia prinesie na Slovensko v premiére špeciálne upravenú verziu Ford Fiesta R2, ktorú im požičiava a poskytuje aj servis tím z Poľska. Postavená je na báze sériového modelu s agregátom 1,6 Ti VCT, pričom jej štandardných 120 koní sa úpravami podarilo zvýšiť na 163 koní.

Motor Fiesty R2 má zmenené výfukové potrubie, prevodovka je päťstupňová sekvenčná kombinovaná s diferenciálom so zvýšenou svornosťou. Odolnejšie sú hnacie hriadele a spojka. Podvozok dostal komponenty z Focusu RS WRC, konkrétne vpredu nastaviteľné tlmiče Reiger a pružiny Eibach. Zadná napráva je zhodná so sériovým modelom, ale má spevnené niektoré časti. Predné brzdy so štvorpiestikovými strmeňmi sú nové, zadné pochádzajú z Focusu. Ručná brzda je hydraulicky ovládaná pre jazdu šmykom. Karoséria bola odľahčená, takže auto váži len 1030 kg.

Pretekársku verziu Ford Fiesta R2 vyvíjala, podobne ako ostatné súťažné špeciály Fordu, firma M-Sport. Cena prestavbovej sady je približne 22 000 eur, pričom záujemca si úpravu môže vykonať sám, alebo si môže kúpiť od M-Sportu hotové auto. Športové vybavenie interiéru dodala firma Sparco. V súčasnosti sa na Fieste Ford Teamu RS Slovakia vykonávajú úpravy na vonkajšom dizajne.

Ford Fiesta R2 je pravidelným účastníkom národných šampionátov a zúčastňuje sa seriálu Fiesta SportTrophy International, ktorý sa jazdí v rámci podujatí WRC.

Sériová Fiesta, ktorá je základom ostrej Fiesty R2, slúži slovenskému jazdcovi Martinovi Koišovi ako tréningové auto. Za spolujazdca si vybral Miroslava Reľovského. S traťou Rallye Tribeč sa posádka zoznámi vo štvrtok 19. mája, v piatok sa slávnostne predstavia na štartovacej rampe a v sobotu 21. mája budú naplno bojovať v deviatich rýchlostných skúškach topoľčianskej rallye.

Tríbečská súťaž mala dlhú prestávku – naposledy sa jazdila pred 24 rokmi. Ide o jednodňové podujatie s celkovou dĺžkou rýchlostných skúšok približne sto kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.