Seriál WTCC: Vydarený úvod Citroënu

Utorok, 05 apríl 2016

Citroën už na začiatku novej sezóny seriálu WTCC potvrdzuje, že v tejto disciplíne patrí medzi najužšiu špičku. Napriek tomu, že pretekársky špeciál C-Elysée WTCC sa musel vyrovnať s pridanou hmotnosťou 80 kg. Napriek tomu jazdec José Maria Lopez v hlavných pretekoch zvíťazil a z okruhu Circuit Paul Ricard pri Marseille vo Francúzsku odchádzal ako líder hodnotenia majstrovstiev sveta.

1 Citroen WTCC
Úvodné preteky sezóny WTCC vyzneli pre tím Citroën na okruhu Paula Ricarda úspešne

Otváracie preteky seriálu WTCC, cestných pretekov majstrovstiev sveta cestovných automobilov, ktoré sa konali na okruhu Paula Ricarda vo Francúzsku, vyhral Rob Huff na Honda Civic WTCC. Druhý skončil Mehdi Bennani na Citroëne C-Elysée a tretí Norbert Michelisz na Honde Civic. Autá Citroen C-Elysée dosiahli v týchto pretekoch aj ďalšie dobré výsledky keď šieste miesto v cieli obsadil J. M. Lopez, Demoustier bol desiaty, T. Chilton jedenásty a Yvan Muller trinásty.

Hlavné preteky sa stali korisťou J. M. Lopeza a Citroenu C-Elyysée, druhý bol Tiago Monteiro a tretí Norbert Michelisz, obaja na Honde Civic. Aj štvrté miesto v cieli obsadil ďalší Citroën C-Elysée v sedle s Yvanom Mullerom. V prvej desiatke skončili ešte ďalšie dva citroëny, keď Bennani bol ôsmy a T. Choilton deviaty.

Argentínčan J. M. Lopez (Citroën) sa vďaka týmto výsledkom dostal na čelo priebežného hodnotenia majstrovstiev sveta. O štyri body za ním zaostáva Monteiro (Honda) a priebežne tretí je Rob Huff (Honda), ktorý má o päť bodov menej. Medzi konštruktérmi značka Citroën zaostáva za vedúcou Hondou o jeden bod. Tretie miesto patrí značke Lada.

2 Jose Maria Lopez
Radosť z úspechu v hlavných pretekoch prejavil Argentínčan Lopez svojským spôsobom

Najbližšie preteky seriálu WTCC sa konajú 15. - 17. apríla na Slovensku na okruhu Slovakia Ring.

Výsledky WTCC na okruhu Paula Ricarda

Otváracie preteky

1. Rob HuffHonda Civic WTCC
2. Mehdi BennaniCitroën C-Elysée WTCC
3. Norbert MicheliszHonda Civic WTCC
4. Tiago MonteiroHonda Civic WTCC
5. Hugo ValenteLada Vesta WTCC
6. José María LópezCitroën C-Elysée WTCC
10. Grégoire DemoustierCitroën C-Elysée WTCC

Hlavné preteky

1. Jose Maria LopezCitroën C-Elysée WTCC
2. Tiago MonteiroHonda Civic WTCC
3. Norbert MicheliszHonda Civic WTCC
4. Yvan MullerCitroën C-Elysée WTCC
5. Nick CatsburgLada Vesta WTCC
8. Mehdi BennaniCitroën C-Elysée WTCC
9. Tom ChiltonCitroën C-Elysée WTCC
13. Grégoire DemoustierCitroën C-Elysée WTCC

Priebežné poradie jazdcov

1. Jose Maria Lopez38 bodov
2. Tiago Monteiro34
3. Rob Huff33
4. Norbert Michelisz30
5. Mehdi Bennani22
7. Yvan Muller15
11. Tom Chilton4
12. Grégoire Demoustier1

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Honda84 bodov
2. Citroën83
3. Lada46
4. Polestar14

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.