Šikyňa i Novocký vicemajstrami ČR

Pondelok, 22 október 2012

Slovenský žiacky a juniorský motokros patrí na Slovensku medzi disciplíny, v ktorej máme zdatných pretekárov nastupujúcej generácie. Úspechy žnú doma na slovenských majstrovstvách, svoju výkonnosť dokazujú však aj v zahraničí. Medzi 14ročnými máme skupinu jazdcov ako Richard Šikyna, Tomáš Kohút a Jaroslav Antalič, ktorá úspešne reprezentuje Slovensko v českom majstrovskom motokrosovom seriáli. V kategórii 16ročných je to najmä Michal Novocký.

Michal Novocky
Michal Novocký získal titul medzinárodného vicemajstra ČR v motokrose 16ročných

Po titule medzinárodného majstra Slovenska a rovnakom prvenstve v majstrovstvách ČR sa nádej slovenského motokrosu, 14-ročný slovenský jazdec Richard Šikyna stal vicemajstrom Českej republiky v triede MX 80, ktorý organizuje Český svaz motocyklového sportu, keď útok na majstrovský titul mu nevyšiel. V posledných pretekoch seriálu v českej Třemošnici obsadil v oboch jazdách druhé miesta. V budúcom roku bude mladý Šikyna jazdiť o kategóriu vyššie, v juniorskej triede 125 cm3.

V motokrosovom seriáli v Českej republike jazdil aj ďalší nádejný slovenský jazdec, minuloročný aj súčasný medzinárodný majster Slovenska v motokrose v juniorskej triede MX2 2T, 16-ročný Michal Novocký. V záverečnom podujatí majstrovstiev ČR, tiež na trati v Třemošnici, mal cieľ úspešne zaútočiť v záverečnom hodnotení seriálu na celkové druhé miesto. V prvej jazde aj napriek pádu obsadil tretiu priečku a druhú jazdu suverénne vyhral. Splnil tak svoj cieľ a patrí mu titul vicemajstra Českej republiky.

V Třemošnici jazdili aj ďalší dvaja mladí Slováci z tímu MX Slovakia. Tomáš Kohút obsadil v prvej jazde ôsme miesto a v druhej mu nevyšiel štart, navyše aj spadol a skončil dvanásty. Ďalší Slovák, Jaroslav Antalič bol v prvej jazde dvanásty a druhú jazdu nedokončil pre poruchu na motore svojho motocykla.

Michal Novocky Michal Novocky Michal Novocky Richard Šikyna Tomáš Kohut Jaroslan Antalic
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.