Šikyňa v portugalskej Aguede

Streda, 18 apríl 2018

Piate podujatie 20dielneho seriálu majstrovstiev sveta v motokrose bolo na programe v Portugalsku na trati v Agueda.

1 Šikyna v Aguede
Slovák Richard Šikyňa na rozmočenej a bahnitej trati v portugalskej Aguede

Zúčastnil sa ho aj mladý slovenský reprezentant Richard Šikyňa z klubu MX Slovakia, ktorý jazdí s podporou českého tímu JD KTM Gunnex Racing. Dážď pred pretekmi rozmočil trať pretekov a poriadne preveril jazdecké a fyzické schopnosti jazdcov a zabrať dostali aj tímoví mechanici.

Trať bola po daždi poriadne premočená a povrch veľmi náročný. V sobotu v kvalifikačných pretekoch náš jazdec na začiatku jazdy nasadil vysoké tempo, ale mal menší pád. Potom mu v polovici jazdy, ako sám povedal, úplne stvrdli ruky a v cieli kvalifikácie skončil na 28. priečke.

V nedeľu slovenský jazdec na svojej KTM 250 SX-F jazdil v prvej jazde na 22.-23. mieste, celkom isto a cítil sa pomerne komfortne. Potom sa mu však vo vysokej rýchlosti pár kôl pred koncom "zatvorili" riadidlá a vo vyjazdených koľajach mal pomerne tvrdý pád. V cieli bol spomedzi 35 štartujúcich jazdcov na 26. priečke.

V druhej jazde mal dobrý štart, no dosť ho obmedzovali veľké bolesti nohy po páde v prvej jazde a tak vlastne celú jazdu bojoval skôr sám so sebou. V cieli skončil rovnako a v prvej jazde na 26. mieste.

"Nazbieral som na veľmi náročnej trati ďalšie cenné skúsenosti, ktoré dúfam v krátkej budúcnosti na nejakých ďalších pretekoch využijem a dosiahnem lepšie umiestnenia," povedal po pretekoch Richard Šikyňa.

"Aj keď výkonnostný rast je u Riša zjavný s každými pribúdajúcimi pretekmi, ani v Portugalsku sa nevyhol niekoľkým chybám a zaváhaniam, ktoré ho v silnej konkurencii a na obzvlášť náročnej trati pripravili o pár miest. Je ale bojovník a nepochybujem, že nám všetkým svojimi výkonmi bude robiť radosť," ohodnotil výkon mladého Slováka jeho manažér Peter Kolek.

Najbližší víkend je síce v seriáli majstrovstiev sveta týždňová pauza, ale potom seriál pokračuje prvými pretekmi 28. a 29. apríla v Nemecku v rámci seriálu ADAC-u, a to na piesku v Drehne, na ktoré sa náš jazdec veľmi teší.

1 Šikyna v Aguede 2 Šikyna v Aguede 3 Šikyna v Aguede
Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.