Škoda Fabia S2000: prvé testy

Utorok, 12 február 2008

Na počiatku novej éry automobilového športu značky Škoda bola Octavia WRC. Po nej Fabia, tiež s prívlastkom WRC. Nový model pre vrcholový šport sa volá Fabia S2000. Jej prvé testy škodovka práve rozbieha.

Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia S2000

Škoda chystá svoje športové náradie pre automobilové súťaže. Prvým krokom sú testy nového špeciálu Super 2000, ktorý vychádza z Fabie druhej generácie. Jeho technické parametre musia vychádzať z pravidiel schválených medzinárodnou automobilovou federáciou FIA. Podľa nich motor musí byť atmosférický benzínový štvorvalec so zdvihovým objemom dva litre, so šesťstupňovou sekvenčnou, alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou, pohonom na štyri kolesá a tromi mechanickými diferenciálmi.

Škoda Fabia S2000

Škoda Fabia S2000 nepriamo nahradí Fabiu WRC, s ktorou ešte v sezóne 2007 úspešne štartovala v seriáli majstrovstiev sveta v rallye posádka Kopecký-Schovánek. Cieľom Škody v tomto roku je pripraviť automobil tak, aby ho mohli úspešne homologovať a neskôr aj nasadzovať na národnej i medzinárodnej úrovni. Kedy to presne bude, to v Mladej Boleslavi určia až neskôr. Bude to však závisieť od dosiahnutého pokroku a výsledkov testov. Čím skôr sa automobil podarí optimalizovať a homologovať, tým skôr sa bude môcť rátať s jeho nasadením do automobilových súťaží. V škodovke rátajú tiež s tým, že nový súťažný automobil ponúknu aj súkromným tímom.

Škoda k novému modelu Fabia Super 2000 doteraz žiadne ďalšie podrobnosti ani technické údaje nezverejnila. Nový súťažný automobil má byť pokračovateľom škodováckych motoristických športových tradícií. Práve na ne má Škoda Fabia Super 2000 nadviazať.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.