Škoda Fabia S2000: prvé testy

Utorok, 12 február 2008

Na počiatku novej éry automobilového športu značky Škoda bola Octavia WRC. Po nej Fabia, tiež s prívlastkom WRC. Nový model pre vrcholový šport sa volá Fabia S2000. Jej prvé testy škodovka práve rozbieha.

Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia S2000

Škoda chystá svoje športové náradie pre automobilové súťaže. Prvým krokom sú testy nového špeciálu Super 2000, ktorý vychádza z Fabie druhej generácie. Jeho technické parametre musia vychádzať z pravidiel schválených medzinárodnou automobilovou federáciou FIA. Podľa nich motor musí byť atmosférický benzínový štvorvalec so zdvihovým objemom dva litre, so šesťstupňovou sekvenčnou, alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou, pohonom na štyri kolesá a tromi mechanickými diferenciálmi.

Škoda Fabia S2000

Škoda Fabia S2000 nepriamo nahradí Fabiu WRC, s ktorou ešte v sezóne 2007 úspešne štartovala v seriáli majstrovstiev sveta v rallye posádka Kopecký-Schovánek. Cieľom Škody v tomto roku je pripraviť automobil tak, aby ho mohli úspešne homologovať a neskôr aj nasadzovať na národnej i medzinárodnej úrovni. Kedy to presne bude, to v Mladej Boleslavi určia až neskôr. Bude to však závisieť od dosiahnutého pokroku a výsledkov testov. Čím skôr sa automobil podarí optimalizovať a homologovať, tým skôr sa bude môcť rátať s jeho nasadením do automobilových súťaží. V škodovke rátajú tiež s tým, že nový súťažný automobil ponúknu aj súkromným tímom.

Škoda k novému modelu Fabia Super 2000 doteraz žiadne ďalšie podrobnosti ani technické údaje nezverejnila. Nový súťažný automobil má byť pokračovateľom škodováckych motoristických športových tradícií. Práve na ne má Škoda Fabia Super 2000 nadviazať.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.