Škoda Fabia S2000: prvé testy

Utorok, 12 február 2008

Na počiatku novej éry automobilového športu značky Škoda bola Octavia WRC. Po nej Fabia, tiež s prívlastkom WRC. Nový model pre vrcholový šport sa volá Fabia S2000. Jej prvé testy škodovka práve rozbieha.

Škoda Fabia S2000 Škoda Fabia S2000

Škoda chystá svoje športové náradie pre automobilové súťaže. Prvým krokom sú testy nového špeciálu Super 2000, ktorý vychádza z Fabie druhej generácie. Jeho technické parametre musia vychádzať z pravidiel schválených medzinárodnou automobilovou federáciou FIA. Podľa nich motor musí byť atmosférický benzínový štvorvalec so zdvihovým objemom dva litre, so šesťstupňovou sekvenčnou, alebo päťstupňovou automatickou prevodovkou, pohonom na štyri kolesá a tromi mechanickými diferenciálmi.

Škoda Fabia S2000

Škoda Fabia S2000 nepriamo nahradí Fabiu WRC, s ktorou ešte v sezóne 2007 úspešne štartovala v seriáli majstrovstiev sveta v rallye posádka Kopecký-Schovánek. Cieľom Škody v tomto roku je pripraviť automobil tak, aby ho mohli úspešne homologovať a neskôr aj nasadzovať na národnej i medzinárodnej úrovni. Kedy to presne bude, to v Mladej Boleslavi určia až neskôr. Bude to však závisieť od dosiahnutého pokroku a výsledkov testov. Čím skôr sa automobil podarí optimalizovať a homologovať, tým skôr sa bude môcť rátať s jeho nasadením do automobilových súťaží. V škodovke rátajú tiež s tým, že nový súťažný automobil ponúknu aj súkromným tímom.

Škoda k novému modelu Fabia Super 2000 doteraz žiadne ďalšie podrobnosti ani technické údaje nezverejnila. Nový súťažný automobil má byť pokračovateľom škodováckych motoristických športových tradícií. Práve na ne má Škoda Fabia Super 2000 nadviazať.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.