Škoda má titul z IRC

Pondelok, 15 november 2010

Značka Škoda sa stala víťazom šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC). Továrenský jazdec tímu Škoda Juho Hänninen so spolujazdcom Mikkom Markkulom sa stali víťazmi šampionátu IRC v hodnotení jazdcov pre rok 2010. Škoda tak ukončila trojročnú nadvládu Peugeotu v tomto šampionáte. Úspech celého tímu potvrdila druhým miestom druhá továrenská posádka Jan Kopecký – Petr Starý. Ako tretí v šampionáte IRC skončil minuloročný víťaz seriálu Kris Meek na Peugeote. Pohár pre víťazov značiek bol prevziať šéf továrenského tímu Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

Škoda Fabia S2000
Škoda Fabia S2000 vyzrela a titul z druhého najväčšieho seriálu rallye putuje do Čiech

Továrenský tím sa v tomto roku zúčastnil 11 z celkovo 12 súťaží kalendára IRC a na siedmich z nich zvíťazil. Okrem týchto prvenstiev obsadili posádky Škoda aj ďalších 17 pódiových umiestnení. Hänninen s Markkulom zvíťazili v Argentíne, na Sardínii a v Škótsku. Loix s Miclottom v Belgicku, na Madeire a v Českej republike a Kopecký so Starým na Kanárskych ostrovoch.

Ku skvelým výsledkom prispeli aj aktivity a výsledky privátnych tímov podporovaných importérmi značky Škoda, obzvlášť britského tímu Škoda UK Motorsport. Úspech vozidiel Fabia Super 2000 v sezóne 2010 korunovali v národných šampionátoch triumfy jazdcov v Nemecku (Matthias Kahle), Rakúsku (Raimund Baumschlager), Českej republike (Pavel Valoušek), Španielsku (Alberto Hevia), Libanone (Roger Feghali) a na Slovensku (Jozef Béreš).

Ako to videli šéf tímu a jazdci? Tu sú ich vyjadrenia.

Michal Hrabánek, šéf tímu Škoda Motorsport: "Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za týmto historickým úspechom značky Škoda stoja. Obrovská vďaka patrí vedeniu automobilky Škoda, členom tímu Škoda Motorsport, kolegom z technického vývoja a externým spolupracovníkom. Každý z nich prispel svojím dielom k zisku pohára šampionátu IRC."

Juho Hänninen: "Úroveň IRC bola tento rok vysoká, svoj prvý veľký medzinárodný titul si veľmi vážim. Celý tím odviedol perfektnú prácu, nemali sme počas celej sezóny ani jeden technický problém, a to bol podstatný základ nášho úspechu."

Jan Kopecký: "Chcel by som sa poďakovať celej Škode za možnosť byť súčasťou projektu. Úsilie všetkých členov tímu bolo zúročené fantastickým výsledkom pre značku. Druhé miesto našej posádky na IRC je pekné, samozrejme sme pomýšľali na titul, ale svojimi chybami sme sa o víťazstvo pripravili."

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.