Škoda má titul z IRC

Pondelok, 15 november 2010

Značka Škoda sa stala víťazom šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC). Továrenský jazdec tímu Škoda Juho Hänninen so spolujazdcom Mikkom Markkulom sa stali víťazmi šampionátu IRC v hodnotení jazdcov pre rok 2010. Škoda tak ukončila trojročnú nadvládu Peugeotu v tomto šampionáte. Úspech celého tímu potvrdila druhým miestom druhá továrenská posádka Jan Kopecký – Petr Starý. Ako tretí v šampionáte IRC skončil minuloročný víťaz seriálu Kris Meek na Peugeote. Pohár pre víťazov značiek bol prevziať šéf továrenského tímu Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

Škoda Fabia S2000
Škoda Fabia S2000 vyzrela a titul z druhého najväčšieho seriálu rallye putuje do Čiech

Továrenský tím sa v tomto roku zúčastnil 11 z celkovo 12 súťaží kalendára IRC a na siedmich z nich zvíťazil. Okrem týchto prvenstiev obsadili posádky Škoda aj ďalších 17 pódiových umiestnení. Hänninen s Markkulom zvíťazili v Argentíne, na Sardínii a v Škótsku. Loix s Miclottom v Belgicku, na Madeire a v Českej republike a Kopecký so Starým na Kanárskych ostrovoch.

Ku skvelým výsledkom prispeli aj aktivity a výsledky privátnych tímov podporovaných importérmi značky Škoda, obzvlášť britského tímu Škoda UK Motorsport. Úspech vozidiel Fabia Super 2000 v sezóne 2010 korunovali v národných šampionátoch triumfy jazdcov v Nemecku (Matthias Kahle), Rakúsku (Raimund Baumschlager), Českej republike (Pavel Valoušek), Španielsku (Alberto Hevia), Libanone (Roger Feghali) a na Slovensku (Jozef Béreš).

Ako to videli šéf tímu a jazdci? Tu sú ich vyjadrenia.

Michal Hrabánek, šéf tímu Škoda Motorsport: "Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí za týmto historickým úspechom značky Škoda stoja. Obrovská vďaka patrí vedeniu automobilky Škoda, členom tímu Škoda Motorsport, kolegom z technického vývoja a externým spolupracovníkom. Každý z nich prispel svojím dielom k zisku pohára šampionátu IRC."

Juho Hänninen: "Úroveň IRC bola tento rok vysoká, svoj prvý veľký medzinárodný titul si veľmi vážim. Celý tím odviedol perfektnú prácu, nemali sme počas celej sezóny ani jeden technický problém, a to bol podstatný základ nášho úspechu."

Jan Kopecký: "Chcel by som sa poďakovať celej Škode za možnosť byť súčasťou projektu. Úsilie všetkých členov tímu bolo zúročené fantastickým výsledkom pre značku. Druhé miesto našej posádky na IRC je pekné, samozrejme sme pomýšľali na titul, ale svojimi chybami sme sa o víťazstvo pripravili."

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.