Škoda na Jänner Rally

Štvrtok, 05 január 2012

Tím Škoda Motorsport vstupuje do sezóny 2012 už prvý januárový víkend na Jänner Rally s obomi továrenskými posádkami. Chce po najúspešnejšej sezóne svojej histórie bojovať tento rok opäť o popredné priečky. Zameria sa na tri seriály – prioritou bude obhajoba titulu v IRC (Intercontinental Rally Challenge), na vybraných súťažiach majstrovstiev Európy a na majstrovstvách Českej republiky.

Škoda Fabia S2000

Úvodná súťaž novej sezóny sa koná v okolí rakúskeho mesta Freistadt a prvýkrát v histórii je súčasťou európskeho šampionátu. Okrem tradičného zaradenia do rakúskych majstrovstiev sa Jänner Rally vracia po trojročnej pauze aj do českého šampionátu. Pre Škodu a českých jazdcov tak má táto súťaž aj napriek neúčasti úradujúcich šampiónov Česka Romana Krestu a Európy Lucyho Rossettiho zvláštny nádych.

Úradujúci majster sveta SWRC Juho Hänninen je plný odhodlania:"Teší nás, že to čoskoro opäť začne. Bude to pre nás na Jänner Rally úplne nová skúsenosť. Verím, že na Jänneri bude sneh, bolo by to pre všetkých zaujímavejšie."

Jan Kopecký, vicemajster IRC, ide na štart novej sezóny s novým spolujazdcom:"Prvá súťaž sezóny je vždy niečím špeciálna. Spoločne s Pavlom sa veľmi tešíme, čaká nás prvý celý spoločný rok. Na Jänneri som už trikrát štartoval. Veľa bude záležať na podmienkach na trati."

Jänner Rally sa uskutoční v dňoch 5.- 8. januára a je charakteristická premenlivými podmienkami na trati, ktorá býva často i zasnežená. Na posádky čaká 18 rýchlostných skúšok s 240 ostrými kilometrami a viac ako 600 kilometrami prejazdov. Na štarte nebude chýbať domáci deväťnásobný majster Rakúska Raimund Baumschlager na privátnej Fabii Super 2000.

Autor: jGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.