Škoda na Monte Carlo

Pondelok, 10 január 2011

Na štarte legendárnej Rally Monte Carlo sa predstaví spolu 10 súťažných automobilov Škoda Fabia Super 2000. Slávna rallye otvára novú sezónu IRC (Intercontinental Rally Challange), v ktorej bude Škoda obhajovať titul šampiónov medzi značkami aj medzi jazdcami.

Škoda Fabia Super 2000 spredu
Škoda Fabia S2000 príde do Monte Carla s inovovaným dizajnom súťažného špeciálu

Továrenský tím Škoda Motorsport sa na štarte objaví s obidvoma úspešnými posádkami, vlaňajšími víťazmi IRC Juho Hänninenom so spolujazdcom Mikko Markkulom a druhými v poradí šampionátu Janom Kopeckým s Petrom Starým.

Na Rallye Monte Carlo sa s Fabiou Super 2000 predstavia aj ďalšie posádky. Napríklad aj nová posila tímu Škoda UK Motorsport Andreas Mikkelsen, víťaz IRC z roku 2008 Nicolas Vouilloz, víťaz vlaňajších troch súťaží IRC Freddy Loix, ale aj Mark Wallenwein z tímu Škoda Auto Nemecko. Ďalšie Fabie Super 2000 budú o výsledok v jednej z najnáročnejších rallye sveta bojovať vďaka nasadeniu privátnych tímov.

Tím Škoda Motorsport príde do Monte Carla s inovovaným dizajnom súťažného špeciálu, ktorého charakteristickým rysom je zvýraznený zelený farebný tón, typický pre značku Škoda. Na predných dverách bude významným doplnkom logo "110 rokov motošportu", výročie, ktoré si Škoda Motorsport v tomto roku pripomína.

Škoda Fabia Super 2000 zozadu
Okrem zmeneného dizajnu je novým rysom Fabie S2000 aj zeleno-bielo farebný vzhľad

Rally Monte Carlo štartuje 19. januára v okolí francúzskeho mesta Valence a končí nočnými rýchlostnými skúškami v horách pri Monte Carlo 22. januára v skorých ranných hodinách. Na posádky čaká celkom 13 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 337 kilometrov a viac ako tisíc kilometrami prejazdov. Navyše na toto ročné obdobie aj nevyspytateľné počasie.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.