Slovakia Ring: pozvánka od Rosinu, Ortelliho a Chandhoka

Sobota, 17 august 2013

Na pretekárskom okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni sa túto sobotu a nedeľu koná štvrté podujatie automobilových pretekov zaradených do šesťdielneho seriálu FIA GT Series. Slovenským divákom a fanúšikom motoristického športu sa predstavia viacerí pretekári zvučných mien, vrátane bývalého pilota formule jeden.

Rosina-Chandhok-Ortelli
Rosina, Chandhok a Ortelli, trojica jazdcov na stretnutí s novinármi. Loeb v tomto čase ešte na Slovensku nebol, ale najväčšou hviezdou pretekov má byť práve on.

Ozdobou pretekov, ktoré sa konajú tento víkend 17. a 18. augusta, bude deväťnásobný majster sveta z rallye Francúz Sebastien Loeb, ale aj Karun Chandhok, nedávno ešte pilot formuly jeden, a aj monacká legenda cestných automobilových pretekov Stephane Ortelli. Hviezdou podujatia bude však aj slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina, ktorý v tohtoročnom seriáli FIA GT Series už jedny preteky vyhral a v Orechovej Potôni bude jedným z favoritov na víťazstvo.

Deň pred významným podujatím sa Rosina, Chandhok i Ortelli stretli v Bratislave s motoristickými novinármi. Všetci sa tešia na nadchádzajúce preteky na jednom z najkrajších okruhov seriálu a svojimi výkonmi chcú uspokojiť slovenského diváka.

Štefan Rosina by na Slovakia Ringu rád zopakoval svoju víťaznú jazdu z posledných tohtoročných pretekov seriálu v belgickom Zolderi, kde so svojím Lamborghini LP560-4 a tímovým spolujazdcom Peterom Koxom zvíťazili. Ako však povedal, každé preteky sú iné, ale o víťazstvo na domácom okruhu bude bojovať. Obzvlášť preto, že to budú jeho posledné preteky na domácej pôde v role profesionálneho jazdca, keďže jeho životná kariéra sa začína uberať aj iným smerom.

Karun Chandhok z Indie sedlal formulu jeden v dvadsiatich pretekoch v tímoch F1 HRT a Lotus, naposledy v tomto roku. Na Slovakia Ringu ešte neštartoval, ale počas iných pretekov v Budapešti si okruh bol pozrieť a veľmi sa mu páčil. Prvé jazdy na okruhu ho však čakajú až dnes. Povedal, že veľmi sa teší na horizont a skok na ňom, ktorý je pre Slovakia Ring povestný. To ešte nevedel, že rýchlosť tu bude zmiernená spomaľovacím retardérom, takže extrémne skoky sa tentoraz konať nebudú.

A čo monacký veterán Stephane Ortelli? Vo svojich 43 rokoch ho motoristický šport stále naplno zamestnáva ako profesionálneho jazdca tímu Audi. Jeho najväčším úspechom je víťazstvo na 24-hodinových pretekoch Le Mans v roku 1998. V tomto roku stál Ortelli už trikrát na stupni víťazov, v kvalifikáciách na preteky bol dvakrát druhý a verí, že jeho tím bude tým, ktorý tohtoročný seriál vyhrá. Na Slovakia Ringu chce uspieť, rád by vyhral, aj keď vie, že po víťazstve najviac túži Štefan Rosina.

Rosina-Chandhok-Ortelli Šfetan Rosina Karun Chandhok Stephane Ortelli SlovRing
Autor: J. Goldberger
Foto: jg
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.