Slovakia Ring: pozvánka od Rosinu, Ortelliho a Chandhoka

Sobota, 17 august 2013

Na pretekárskom okruhu Slovakia Ring pri Orechovej Potôni sa túto sobotu a nedeľu koná štvrté podujatie automobilových pretekov zaradených do šesťdielneho seriálu FIA GT Series. Slovenským divákom a fanúšikom motoristického športu sa predstavia viacerí pretekári zvučných mien, vrátane bývalého pilota formule jeden.

Rosina-Chandhok-Ortelli
Rosina, Chandhok a Ortelli, trojica jazdcov na stretnutí s novinármi. Loeb v tomto čase ešte na Slovensku nebol, ale najväčšou hviezdou pretekov má byť práve on.

Ozdobou pretekov, ktoré sa konajú tento víkend 17. a 18. augusta, bude deväťnásobný majster sveta z rallye Francúz Sebastien Loeb, ale aj Karun Chandhok, nedávno ešte pilot formuly jeden, a aj monacká legenda cestných automobilových pretekov Stephane Ortelli. Hviezdou podujatia bude však aj slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina, ktorý v tohtoročnom seriáli FIA GT Series už jedny preteky vyhral a v Orechovej Potôni bude jedným z favoritov na víťazstvo.

Deň pred významným podujatím sa Rosina, Chandhok i Ortelli stretli v Bratislave s motoristickými novinármi. Všetci sa tešia na nadchádzajúce preteky na jednom z najkrajších okruhov seriálu a svojimi výkonmi chcú uspokojiť slovenského diváka.

Štefan Rosina by na Slovakia Ringu rád zopakoval svoju víťaznú jazdu z posledných tohtoročných pretekov seriálu v belgickom Zolderi, kde so svojím Lamborghini LP560-4 a tímovým spolujazdcom Peterom Koxom zvíťazili. Ako však povedal, každé preteky sú iné, ale o víťazstvo na domácom okruhu bude bojovať. Obzvlášť preto, že to budú jeho posledné preteky na domácej pôde v role profesionálneho jazdca, keďže jeho životná kariéra sa začína uberať aj iným smerom.

Karun Chandhok z Indie sedlal formulu jeden v dvadsiatich pretekoch v tímoch F1 HRT a Lotus, naposledy v tomto roku. Na Slovakia Ringu ešte neštartoval, ale počas iných pretekov v Budapešti si okruh bol pozrieť a veľmi sa mu páčil. Prvé jazdy na okruhu ho však čakajú až dnes. Povedal, že veľmi sa teší na horizont a skok na ňom, ktorý je pre Slovakia Ring povestný. To ešte nevedel, že rýchlosť tu bude zmiernená spomaľovacím retardérom, takže extrémne skoky sa tentoraz konať nebudú.

A čo monacký veterán Stephane Ortelli? Vo svojich 43 rokoch ho motoristický šport stále naplno zamestnáva ako profesionálneho jazdca tímu Audi. Jeho najväčším úspechom je víťazstvo na 24-hodinových pretekoch Le Mans v roku 1998. V tomto roku stál Ortelli už trikrát na stupni víťazov, v kvalifikáciách na preteky bol dvakrát druhý a verí, že jeho tím bude tým, ktorý tohtoročný seriál vyhrá. Na Slovakia Ringu chce uspieť, rád by vyhral, aj keď vie, že po víťazstve najviac túži Štefan Rosina.

Rosina-Chandhok-Ortelli Šfetan Rosina Karun Chandhok Stephane Ortelli SlovRing
Autor: J. Goldberger
Foto: jg
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.