Slovakia Ring: Veľká cena SR cestných motocyklov

Utorok, 21 jún 2011

Počas tohto víkendu sa na okruhu Slovakia Ring v Orechovej Potôni uskutočnili preteky cestných motocyklov o Veľkú cenu Slovenskej republiky, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 200 jazdcov z celej Európy.

Slovakia Ring
Veľká cena Slovenskej republiky na okruhu Slovakia ring obnovuje veľké motocyklové preteky na Slovensku. Bude pokračovaním tradície Ceny Slovenska v Piešťanoch?

V sobotu 18. júla si diváci mohli vychutnať pohárové preteky Czech Open a Slovak Cup v triede 600 a Czech Open a Slovak Cup v triede 1000. Nedeľa vyvrcholila pretekmi v kategóriách 125 SP, 125 GP, SST 600 a 1000, SSP a SBK, pričom niektoré boli súčasťou seriálu Aple Adria Cupu.

V kategórii 125 SP sa na prvom mieste umiestnil slovenský jazdec Michal Puškár, ktorý si počas celých pretekov udržiaval výrazný náskok pred ostatnými pretekármi. Druhú priečku obsadil Chorvát Renato Novosel a víťazné trio doplnil Stefano Schillaci z Talianska.

Slovakia Ring
Boj o každý meter na trati okruhu Slovakia Ring sprevádzal každú zo šiestich kategórií

V kategórii 125 GP bol v cieli prvý Tomáš Vavrous z Českej republiky, druhý skončil Talian Alessio Cappella a tretí Adrian Gyutai z Maďarska. Jediná slovenská motocyklová pretekárka Barbora Jakubičková obsadila pekné deviate miesto.

Kategória SST 1000 bola šťastná pre Rakúšana s magickým štartovým číslom 13 Andreasa Meklausa, ktorý zvíťazil pred Čechom Michalom Fillom a Martinom Choyom z Bulharska - obaja na motocykloch BMW.

Veľký favorit pretekov kategórie SST (Superstock ) 600, slovenská motocyklová nádej Lukáš Jasenský, si z pretekov odnáša víťazstvo. Druhý skončil Michal Prášek a tretí Karel Pešek, obaja z Českej republiky. Devätnásťročný Lukáš Jasenský potvrdil úlohu favorita a v piatom podujatí medzinárodného šampionátu Alpe Adria Cupu v mimoriadne dramatických pretekoch si vybojoval víťazstvo.

Lukášovi sa darilo počas celého víkendu a už v kvalifikácii si vyjazdil pole position. Po štarte bol spočiatku na treťom mieste, neskôr sa však prebojoval do čela a aj napriek problémom so zadnou pneumatikou sa nakoniec radoval z víťazstva na domácej pôde. Týmto výsledkom si upevnil vedúcu pozíciu nielen v medzinárodnom šampionáte Alpe Adria Cupu, ale aj v seriáli majstrovstiev Slovenska.

Slovakia Ring
Stáť na stupni pre víťazov je pre každého jazdca odmenou za odvedený výkon

Lukáš Jasenský svoje účinkovanie na Slovakia Ringu hodnotil ako vydarené. "V prvej zákrute som bol druhý", - povedal po pretekoch, "no v ďalšej ma predbehol Halbich. Trochu som stratil kontakt, nevedel som sa spočiatku dostať do správneho tempa, ale po druhom kole to už bolo lepšie a k obom súperom som sa začal postupne približovať a v jednej zákrute som ich oboch predbehol. Šiel som tempo, ktoré oni nevedeli zachytiť, tak som sa im vzdialil."

Neskôr však Lukáš začal mať problémy so zadnou pneumatikou, ktorej pravá strana začala strácať priľnavosť, na výjazdoch z pravých zákrut sa mu šmýkalo a približoval sa k nemu Čech Michal Prášek. To však už bolo v poslednom kole, takže prvé miesto si dokázal udržať. "Z víťazstva na domácom okruhu som veľmi šťastný, je to skvelý pocit. Moja vďaka patrí celému tímu a všetkým ktorí nám pomáhajú. Spoločne sme dosiahli skvelý výsledok," – dodal šťastný víťaz.

Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring Slovakia Ring
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.